Jak myć i wybielać tiul: ręcznie lub przy pomocy maszyny

Jak myć i wybielać tiul: ręcznie lub przy pomocy maszyny

Jak myć i wybielać tiul: ręcznie lub przy pomocy maszyny

Tiul w oknach sprawia, że ​​wnętrze pokoju jest bardziej jasne, przestronne i przytulne. Ale w jaki sposób czasami trudno jest przywrócić zasłony do pierwotnej bieli, szczególnie gdy zostały one zawieszone w kuchni! Jeśli nawet ciepła woda poradzi sobie ze zwykłym kurzem, to z żółtą powłoką, szarością lub plamami tłuszczu będzie trzeba ciężko pracować. Dlatego należy rozważyć kilka sprawdzonych metod, takich jak pranie tylko po to, aby było białe i bez uszkadzania cienkiej tkaniny.

Mycie tiulu: wspólne chwile

Aby kurtyny powietrzne służył przez długi czas i nie traci swój połysk, należy umyć je co najmniej 1 raz w ciągu 3 miesięcy - dużo łatwiej zmyć kurz, co potem długa walka o powrót do pierwotnego ustawienia jasności. Ale jeśli tiulu wisi w kuchni, a nawet w oknie wychodzącym na ruchliwą szosę, standardowe metody czyszczenia ciepłą wodą i proszkiem nie może być zapisany przez pojawienie się szarej tablicy lub nieestetycznych żółtej pozostałości. Będziemy musieli użyć wybielacza i innych specjalnych środków aktywnego działania.

tiul

Biały tiul przed i po umyciu

Jak umyć tiul - zasady ogólne:

 1. Przed namoczeniem potrząśnij zasłonami na ulicy lub balkonie, aby nie gromadzić kurzu w wodzie.
 2. Nie używaj wybielaczy zawierających chlor. Tak, pomogą osiągnąć idealną biel, ale szybko nosić cienkie tkaniny.
 3. Po umyciu pozwól wodzie spłynąć bez uciekania się do wyciskania. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, możesz lekko ściśnąć tkaninę przy pomocy lekkich ruchów.
 4. Idealny reżim temperaturowy dla tkanek powietrznych wynosi 30-40 stopni. Jeśli przekroczysz ten próg, tiul może "usiąść", a w zimnej wodzie - nie myć.
 5. Aby utrzymać białe zasłony, ważne jest, aby nie tylko wiedzieć, jak prawidłowo umyć tiul, ale także wziąć pod uwagę osobliwości jego suszenia. Białe tkaniny szybko zmieniają kolor na żółty pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nie zaleca się stosowania żelaza w celu wygładzenia fałd. Lepiej jest powiesić mokrą draperię bezpośrednio na półce - dzięki temu wyschnie szybko i wyrówna pod własnym ciężarem.

A teraz rozważ bardziej szczegółowo, co i jak umyć tiul, aby stał się śnieżnobiały.

Jakie narzędzia użyć lepiej

Aby bezpiecznie i skutecznie czyścić drogie zasłony, możesz użyć specjalnych narzędzi do tiulu i zasłon, które są sprzedawane w domowych sklepach chemicznych. Nie tylko doskonale radzą sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, ale także starannie wybielaczami i zasłonami lekko krochmalonymi.

znaczy

Środki do mycia tiulu

Ale możesz zrobić z tradycyjnymi związkami myjącymi:

 • Proszki do ręcznego lub automatycznego mycia - odpowiednie do tradycyjnych siatek nylonowych, bawełny lub niedrogiej organzy. Możesz wybrać kompozycję z dodatkami wybielającymi.
 • Proszki i żele do mycia rzeczy dziecięcych - mają działanie wybielające, dobrze radzą sobie z plamami różnego pochodzenia, hipoalergiczne.
 • Szampon do delikatnych tkanin - dobrze w ciepłej wodzie, łatwo jest opłukać, delikatnie czysty delikatne zasłony woal, jedwab i inne materiały są łatwo odkształceniu.

Ważne! Aby wybrać odpowiedni proszek i wybielacz, należy wziąć pod uwagę zalecenia producenta dotyczące pielęgnacji tkanek. Etykieta zwykle wskazuje, w jakiej temperaturze prać tiul i możliwość wybielania środkami chemicznymi. Dla kapryśnych przedmiotów wykonanych z jedwabiu lub organzy - to 30-40 stopni, ale w przypadku tkanin bawełnianych lub poliestrowych temperaturę można zwiększyć do 50-60 ° C.

oznaczenie

Co oznaczają etykiety?

Mycie i wybielanie rąk za pomocą naturalnych środków

Wiele kochanek woli dbać o delikatne tkanki tylko ręcznie - a problematyczne obszary są wyraźnie widoczne, a ryzyko uszkodzenia zasłon jest minimalne. Ponadto, oprócz zwykłego procesu prania z użyciem proszków, często stosuje się różne naturalne środki bielące. W związku z tym weźmiemy pod uwagę najbardziej popularne sposoby, jak umyć ręce tiulem, aby było białe i czyste, ale nie wydawać pieniędzy na drogie chemikalia.

Do notatki! Podczas mycia rąk, wiele trudnych bez termometru, aby uzyskać niezbędne 30-40 stopni, zalecane dla cienkich tkanin. Aby to zrobić, możesz użyć prostej podpowiedzi - spróbuj wody w misce łokciem: jeśli temperatura jest komfortowa, możesz zacząć myć; jeśli staniesz się zimny lub gorący - dostosuj się. "Test" z dłonią lub palcami nie ma takiej precyzji - skóra na łokciu jest bardziej wrażliwa (nie na darmo, że doświadczeni rodzice sprawdzają wodę przed kąpielą dzieci).

Korzystanie z soli

Zmywanie soli za pomocą soli doskonale oczyszcza biały materiał z brudu. Ta metoda jest również dobra do zwalczania zażółcenia lub nieprzyjemnego szarego koloru tkanki.
Jak umyć tiul za pomocą soli:

 • Wlej wodę do wiadra lub basenu o temperaturze około 40 stopni.
 • Następnie wlej sól i detergent (1 litr wody wymaga 1 łyżki soli, a dawka proszku - jak przy zwykłym praniu).
 • Granulki dobrze miesza się tak, aby w cieczy nie było ziaren detergentu.
 • Następnie zasłony są opuszczane do roztworu i kilkakrotnie naciskane.

Jeśli tkanina nie jest silnie zabrudzona - po półtorej godziny tiul można prać w zwykły sposób i spłukiwać.

Jeżeli kurtyna są stare lub żółknięcie, trzeba działać w nieco inny sposób: najpierw koronki usunięte zwykły proszek, a następnie zanurzoną przez noc w roztworze soli, którą wytwarza się w ilości 1-2 łyżki soli na 1 litr wody, a rano - ponownie traktowano proszku i dobrym jest spłukiwany.

1

Ważne! Sól powinna być tylko kamieniem, nie mała "ekstra" i bez dodatków jodowych.

Z wykorzystaniem sody

Soda - kolejny pomocnik do bielenia, który z łatwością znajdzie się w kuchni każdej gospodyni. Odzyskuje dobrze białość szarej tkanki i usuwa tłuszczową powłokę. Jednym z najprostszych przepisów, jak zmywać zasłony, jest:

 • Wymieszaj 100 g proszku z 2 łyżkami. łyżki sody.
 • Wlać tę mieszaninę wiadrem ciepłej wody i wymieszać.
 • Namocz tiul w roztworze przez 20 minut.
 • Umyć ręce lub dłoń i dobrze spłukać.

Zwróć uwagę! Mycie i wybielanie tiulu przy użyciu sody jest skuteczne tylko przy wstępnym moczeniu, w przeciwieństwie do solanki.

wybielanie

Whitening tiulu z moczyć

Niestandardowy wybielacz - zielony

Mieszanka zieleni z solą pomoże przywrócić olśniewającą biel tkaniny. Jak prawidłowo umyć tiul, który był biały, zamiast tego był odbarwiony w szmaragdowym tonie? Sekret tkwi w prawidłowym przygotowaniu rozwiązania:

 • W 0,5 litra ciepłej wody wymieszaj kilka łyżek soli.
 • Po rozpuszczeniu granulek dodaje się 15 zielonych kropli.
 • Roztwór miesza się i pozostawia na 3-4 minuty - powinien się wytrącić.
 • Teraz najważniejszy krok: musisz ostrożnie spuścić płyn, aby nie stracić osadu, w przeciwnym razie nie można uniknąć zielonych plam na tkaninie.
 • Ciecz jest dodawana do wody do ostatniego płukania już wypłukanego przez zasłony proszkowe przez 3-4 minuty.
 • Tkaninę należy okresowo odwracać i lekko ściśać, aby była równomiernie nasiąknięta cieczą.
 • Następnie zasłony są wyciągane, ściskane bez skręcania i wywieszane do wyschnięcia.

Do notatki! Możesz również poprawić kolor za pomocą nadtlenku wodoru, amoniaku i niebieskiego. Ale zalety powyższych metod są oczywiste - składniki dla nich można znaleźć w każdym domu, bez konieczności przechodzenia przez apteki lub sklepy.

Jak umyć tiul w maszynie do pisania

Od kochanków, którzy używali starych maszyn do pisania typu aktywatora, otrzymaliśmy steriotyp, który umożliwia ręczne mycie tiulu. Ale tak nie jest. Tak, "starożytne" instrumenty naprawdę często i beznadziejnie zepsuły delikatne tkaniny, ale nowoczesne maszyny pracują znacznie ostrożniej, co eliminuje ryzyko uszkodzenia. Najważniejsze jest prawidłowe ustawienie trybu i temperatury.

pranie cienkich tkanin

Mycie maszynowe cienkich tkanin

Jakie ustawienia powinienem użyć?

Najłatwiej jest dla tych gospodyń domowych, w maszynach, w których istnieje specjalny reżim - "delikatny" lub "jedwabny". Tutaj zaprogramowano optymalną temperaturę i wzięto pod uwagę specyfikę obróbki delikatnych tkanin. Ale w jakim trybie usuwasz tiul na maszynie do pisania, gdzie są tylko standardowe ustawienia? To proste - wybierz program "pranie ręczne" i ustaw temperaturę na 30 stopni.

Do notatki! Możesz także użyć trybu "wełna" - nie deformuje on tkaniny i usuwa ją z najwyższą starannością.

Uniwersalne wskazówki dotyczące mycia tiulu w pralce:

 1. Przed ułożeniem bębna starannie złożyć zasłony, aby uniknąć zagnieceń podczas prasowania.
 2. Organza, welon, jedwab i inne delikatne tkaniny zaleca się dodatkowo zamykać w worku z siatki do prania.
 3. Proszek powinien zostać zastąpiony żelem, szampony, ale nie przesadzić z ilością - dla cienkiej tkaniny siatki powinna być trochę (około połowa normalnym obciążeniu) i bez pianki będzie na wysokości.
 4. Po zakończeniu mycia tiulu włącz dodatkowe płukanie, aby upewnić się, że pozostałości detergentu zostały usunięte z tkaniny.

Rada! Nie używaj automatycznego trybu wirowania - lepiej usunąć tiul i pozwolić, by woda spłynęła grawitacyjnie. W skrajnych przypadkach włącz program na minimalnym skręcie.

Dodatki dla doskonałej białości

W pralce można użyć pewnych "ludowych" środków, które są używane do ręcznego wybielania, na przykład tego samego roztworu soli fizjologicznej. Ale aby zmyć bardzo brudny tiul, możesz wybrać preparaty oszczędzające z bogatego arsenału przemysłu chemicznego.

Na przykład:

 • Rozjaśniacze optyczne - zawierają w składzie cząstek specjalnych osadzone na włóknach. Przeznaczone są tylko do białych tkanin i wizualnie rozjaśniają nawet zasłony szare lub pożółkłe.
 • wybielacze tlenowe - posiada doskonałe właściwości bieli, ale nie zniszczyć struktury tkanki odpowiednie dla produktów z kolorystyka niskiej temperatury pralki.
blicharz

Wybielacz

Najprostszym sposobem zmywania zasłon w pralce jest dodanie jednego z rodzajów wybielacza do proszku. Ale jeśli jest to kwestia starych zasłon szarych lub pożółkłych z oparów kuchennych - użyj dodatkowej funkcji "namaczania" lub "prania wstępnego".

Wideo: jak wybielić tiul w domu

Mamy nadzieję, że nasza rada pomoże Ci odpowiednio umyć tiul, aby stał się biały. Jeśli nie możesz poradzić sobie z własnymi rękami - skontaktuj się ze specjalistami ds. Czyszczenia w celu uzyskania pomocy. Mają specjalne przygotowania do zanieczyszczenia o dowolnej złożoności.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

94 − 84 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map