7 sposobów czyszczenia patelni z sadzy, tłuszczu i rdzy

7 sposobów czyszczenia patelni z sadzy, tłuszczu i rdzy

czyszczenie garnków kuchennych

Zamarznięty tłuszcz, rdza i węgiel na patelni to palący problem, znany każdej pani. I nie bój się nawet najstarszej i wielowarstwowej czerni na starej żeliwnej lub aluminiowej patelni, ponieważ można ją usunąć w domu i przy użyciu prostych środków.

W tym materiale opowiemy o sposobach czyszczenia patelni różnego rodzaju o różnym stopniu zabrudzenia: od starego żeliwa po nowoczesne z powłoką teflonową.

Czyścimy bardzo starą patelnię - żeliwo, aluminium lub duraluminium

Wielu z nas ma stare radzieckie patelnie z żeliwa, aluminium lub duraluminium, których wygląd może wydawać się beznadziejny. Ale nie bój się, ponieważ twój zasłużony pomocnik może naprawdę osiągnąć idealny wygląd z co najmniej dwoma sposobami:

 1. Radziecki przepis na gotowanie;
 2. metoda czyszczenia mechanicznego.

Gotowanie według sowieckiej receptury: mydło do prania + soda kalcynowana + klej krzemianowy

Będziesz potrzebować: umywalka o odpowiedniej wielkości, 1 sztuka mydła do prania (72%), ½ kubki kleju klerykalnego (szkło krzemianowe lub płynne), ½ kubki sody (nie jedzenie!), skrobak (można użyć małego noża) i metalową gąbkę.

Szczerze mówiąc, nie będzie łatwo ani szybko usunąć pokładów węgla 10-20 lat temu, ale wtedy twoje potrawy będą jak nowe.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest napełnienie basenu wodą i pozostawienie go gotującego się nad dużym ogniem. W tej chwili możesz zetrzeć mydło do prania. Po zagotowaniu wody ogień zmniejszyło trzeba wlać do misy wióry mydła, wymieszać je, a następnie dodać pół szklanki kleju i pół filiżanki sody. Na tym etapie nie zapomnij otworzyć okna i włącz okapu!

Jak czyścić stare patelnie ze złóż węgla

Na koniec należy umieścić patelnię w roztworze, po wyjęciu z niej uchwytu. Jeśli uchwyt nie jest plastikowy / drewniany, opuść go do basenu. Teraz trzeba mieć cierpliwość i czekać 2-5 godzin - w zależności od stopnia zanieczyszczenia.

Jak czyścić stare patelnie ze złogów węgla - początek i koniec gotowania

1

Okresowo nie zapomnij dodać wody i sprawdź twardość depozytu. Gdy poczujesz, że depozyt stał się bardziej miękki, a woda pociemniało jak na zdjęciu powyżej, dania mogą być starannie i zacząć się do bardzo złożonego procesu - czyszczenie garnków na zewnątrz i wewnątrz skrobaka, noża i gąbki aluminium.

Stara patelnia przed i po czyszczeniu

Wskazówka: jak szybko i łatwiej oczyścić patelnię? Kiedy odwieczna warstwa brudu zmięknie po ugotowaniu, spróbuj nałożyć na patelnię środek czyszczący do piekarników takich jak Shumanit lub Amway. Amway w tym przypadku jest lepszy, ponieważ nie ma zapachu. Nałóż całą patelnię na płyn, wrzuć ją do torby i przytrzymaj przez 30 minut. Po tym znacznie łatwiej będzie usunąć depozyt.

Shumanit i Amway

Czyszczenie mechaniczne

Mechaniczne czyszczenie patelni jest bardziej radykalne, dzięki czemu można szybko i skutecznie usunąć tłuszcz, rdzę i grubą warstwę węgla. W celu usunięcia osadów węglowych na patelni, trzeba udać się w postaci drucianej szczotki na metalu do wiercenia lub szlifierki, a także okulary i maski, ciasne ubranie i solidne buty. I pamiętaj, że należy czyścić takie bułgarskie z ostrożnością i ostrożnie!

Jak czyścić stare patelnie ze złóż węgla

Ale film z wyraźnym przykładem, jak wyczyścić patelnię przy pomocy bułgarskiego.

5 przepisów na usuwanie złogów o średniej i niskiej złożoności

Opisane powyżej metody są odpowiednie w najtrudniejszych przypadkach. I jak zmywać patelnię z pokładów węgla z tylko pięcioma lub jednym rokiem "wieku", lub tego, który właśnie spalił? Istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych przepisów, dzięki którym węgiel w garnkach jest usuwany szybko i całkowicie:

Jak czyścić stare patelnie ze złóż węgla
 1. Czyszczenie patelni za pomocą mieszaniny sody, octu 9%, soli i wody. Naczynia stoją na kuchence, są posypane 2 łyżkami soli i zalewa się octem - tak, że całe dno jest całkowicie zamknięte. Ciecz musi się gotować, następnie zmniejsza się intensywność płomienia i jest dodawana ¼ Art. soda. Większość z nich powinna wyparować, po czym naczynia można usunąć, a następnie spłukać na zewnątrz i wewnątrz. Ponadto patelnie są oczyszczone z rdzy i zamrożonych osadów tłuszczu. Uważaj, podczas procesu będzie silna para!
 2. W domu możesz stworzyć agenta na bazie węgla aktywowanego. Aby oczyścić patelnie z węgla w tym przepisie było skuteczne, zajmie co najmniej 10 tabletek. Aktywowany węgiel drzewny należy zmielić i wylać na patelnię zwilżoną ciepłą wodą. Po godzinie przeprowadzić standardowe czyszczenie za pomocą detergentu.
 3. Jak czyścić ceramiczną patelnię lub po prostu usuwać spalone produkty, które przyklejają się ściśle, nie uszkadzając dna naczyń? Ta metoda oznacza ponownie gotowanie - tym razem w roztworze 3-litrowego detergentu sodowego do pieczenia rozcieńczonego w 3 litrach. gorąca woda. W przygotowanym produkcie obniżamy naczynia i gotujemy przez pół godziny.
 4. Można również wykonać narzędzie do czyszczenia garbów na bazie amoniaku z boraksem i okresowo czyścić naczynia: szklanka ciepłej wody wymaga dziesięciu gramów. boraks i cała kropla amoniaku. Mieszaninę nakłada się na brudne obszary za pomocą gąbki.
 5. Również w domu można czyścić patelnie za pomocą kwasu cytrynowego. Łyżeczkę kwasu cytrynowego rozcieńcza się w 1 litrze wody, roztwór gotuje się, po czym namoczoną patelnię moczy się przez godzinę. Jeśli brud nie opuści się natychmiast, operacja jest powtarzana.

Wskazówka: jeśli czyszczenie patelni z pokładów węgla będzie przeprowadzane regularnie, możesz łatwo pozbyć się cienkiej warstwy zanieczyszczeń i nie będziesz musiał używać poważnych narzędzi. Więc lepiej jest wyczyścić patelnię, gdy tylko się ochłodzi po użyciu.

A co, jeśli jedzenie zacznie się trzymać?

A więc, jak wyczyścić żeliwną patelnię, zorientowaliśmy się, ale co zrobić, aby przywrócić jej "nieprzywierającą powłokę" po tak poważnych zabiegach? Lub w przypadku, gdy jedzenie zaczęło przyklejać się do patelni? Że żywność nie przykleja się i nie pali się:

 1. Podgrzej patelnię nad małym ogniem przez około 20 minut, zalej solą dno.
 2. Gdy tylko sól zacznie pękać, zacznij mieszać sól, dotykając dna łyżeczką. Powinno to nastąpić około 20 minut. Następnie sól należy wylać i poczekać, aż naczynia całkowicie ostygną. Nawiasem mówiąc, sól może być ponownie wykorzystana do tej samej procedury.
 3. Po ostudzeniu patelni przepłucz ją solą, a następnie ponownie zapal.

Co powinienem zrobić, jeśli jedzenie przyklei się do patelni

 1. Po rozgrzaniu patelni weź olej roślinny i rozprowadź go na dnie, na przykład za pomocą silikonowej szczotki lub łopatki.
 2. Gdy olej zacznie się palić, delikatnie przetrzyj nadmiar ręcznikiem papierowym, a następnie ponownie zalej olejem. Następnie wystarczy wytrzeć ją serwetką, wlać nową warstwę oleju, poczekać, aż nadmiar zacznie się palić i ponownie wytrzeć, to znaczy, ogólnie rzecz biorąc, tę procedurę należy wykonać 3 razy. W rezultacie otrzymasz lśniącą powierzchnię, która teraz musi być chroniona, bez ocierania dna praniem i bez użycia chemikaliów. Od czasu do czasu - lub jeśli to konieczne - procedurę można i należy powtórzyć.
 • Nawiasem mówiąc, żeliwne naczynia nie mogą być myte w zmywarce, w przeciwnym razie powstanie na nich rdza, a także nieprzywierająca warstwa oleju zmyje się.

Pozbywamy się rdzy

Jak pozbyć się rdzy na patelni

Czyszczenie patelni żeliwnych często wiąże się nie tylko z usuwaniem osadów węglowych, ale także z usuwaniem rdzy.

Co powinienem zrobić? Algorytm wygląda następująco:

 1. Standardowe czyszczenie jest przeprowadzane, co pozwala usuwać osady węglowe i "eksponować" miejsca z rdzą.
 2. Patelnię suszy się po umyciu i umieszcza w dobrze ogrzanym piecu (120 stopni) na 40 minut.
 3. Ogrzaną patelnię usuwa się, smaruje olejem i ponownie umieszcza w piecu (temperatura - 230 stopni), gdzie utrzymuje się godzinę. Dno piekarnika powinno być zabezpieczone folią.
 4. Wycieramy naczynia i schładzamy je ponownie olejem.

Zasadniczo można przeprowadzić tę procedurę, aby żywność nie przyklejała się i nie płonęła podczas gotowania na dno.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

25 − 23 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map