Mutfakta laminat parke hakkında - seçimden kurulum

Mutfakta laminat parke hakkında – seçimden kurulum

mutfakta laminat

Laminat genellikle "lamine parke" olarak adlandırılır ve parke veya masif bir tahtaya ucuz bir alternatiftir. Bu tam olarak üreticilerin düşündüğü şeydi ve bugün güvenilir bir şekilde kopyalayıp fayans çekebiliyor. Bütün dairenin aynı katını istiyorsanız, büyük olasılıkla mutfakta bir laminat döşemenin mümkün olup olmadığını ve ne kadar pratik olacağını merak ettiniz. Emin olun, modern laminat parke, sadece seramik ve ahşabı kopyalamakla kalmaz, aynı zamanda performans özelliklerine göre bunları değiştirmeye de değer verir. Asıl mesele, doğru aşınma direnci sınıfını, kaplama tipini, güzel ve mermeri olmayan tasarımı seçmek ve elbette, kaliteyle kendinize sunmaktır.

Laminat, üzerine bir şablonun uygulandığı melamin reçineleri ile emprenye edilmiş bir lif levha ve kağıdın ortalama yoğunluğundan (HDF) oluşan bir malzemedir.

Laminatın bileşimi

Malzemeler:

 1. 1 mm'den daha fazla kalınlığa sahip üst akrilik veya melamin kaplama tabakası aşınmaya karşı korur.
 2. Dekoratif katman - melamin reçinelerle emprenye edilmiş bir desen içeren birkaç veya bir kağıt.
 3. Demers - orta ve koruyucu, dekoratif, ses emici, darbe arttırıcı katmanlar. Çoğu zaman emdirilmiş kraft kartondan yapılmıştır.
 4. HDF levha, 6-8 mm kalınlığında bir temel dibbed elyaflı tabakadır.
 5. Sabitleyici - parafin veya reçine ile emprenye edilmiş bir tabaka kağıda karşı savaşır. Kartın sıcaklık ve nem değişimlerine tepki vermesine izin vermez.

Artıları - eksileri

Mutfak için laminat

Laminatın ana avantajı, pahalı malzemeleri iyi koparması, dayanıklılık ve pratiklikte onlara dayanmaması, aynı zamanda daha ucuz olmasıdır.

Uygun fiyat kaplama işlevini mahrum etmemektedir - yüksek kaliteli laminat zemin mutfakta döşenebilir, kaplama temizlenmesi kolay olduğu için, ultraviyole ışık, lekeler, darbe, çatlak veya çizik korkmayan altında rengini kaybetmez. Gerçekten kaliteli malzeme aşınmaya karşı dayanıklı olacaktır.

Daha başka döşeme kaplamalarından daha iyi - fayans, muşamba, dökme yer, parke ve büyük tahta mı?

 • Fayans ve daha az gürültülü daha sıcaktır;
 • Bir parke ve bir laminat üzerindeki masif bir tahtadan farklı olarak topuklu saç tokalarından izler yoktur;
 • Laminatta muşamba tipik olan ağır mutfak mobilyalarından ezik kalmaz;
 • Örneğin, kendiniz ve partneriniz olmadan kolayca yerleştirebilirsiniz - örneğin dökme zeminden farklı olarak;
 • Laminat, neredeyse zemin kaplamalarının en uygun fiyatlı türüdür.

Bununla birlikte, bir yatak odasında ve bir oturma odasında bir laminat her açıdan ideal bir kaplama olarak adlandırılabilirse, o zaman mutfağın özel koşullarında hala bazı dezavantajları vardır.

1

Mutfakta Laminat - Dezavantajları

 • Gerçekten laminat bazı türleri olamaz (ya da olabilir, ancak dikkatli) herhangi bir yüksek nem veya sıcaklık dalgalanmaları veya şarap veya pancar suyu gibi dökülen boyama sıvıları dayanamaz olarak, mutfak koymak ve ağır ve keskin nesneleri falls deforme olabilir. Mutfak için bir laminatın nasıl seçileceği hakkında, aşağıda belirteceğiz;
 • Bir laminattan yoksun olmak için, nesnelerin basamaklarında ya da düşmelerinde bir örtü oluşturan bir sono sesin taşınması ve yeterli olması mümkündür. Ancak, bu kusur, yanlış montajın sonucu, malzemenin kendisinden daha fazladır. Özel bir ses emici alt tabaka ile "kusur" ortadan kaldırır;
 • Lamine döşemenin çevre dostu olmadığı kanaatine varılmıştır. Ancak, piyasada haklı bir üne sahip olan üreticiler, ürünlerinin hatalarına karşı ciddi testler yaparak bu hatayı reddediyorlar. Bu tür testlerin yapılması, her bir malzeme grubuna eşlik eden hijyenik bir sertifika ile onaylanır;
 • Yapaylık - orijinal malzemeyi ne kadar güvenilir bir şekilde taklit ederse etsin, hala bir kopya olarak kalır ve bir ölçüde estetik ve operasyonel nitelikler için onları kaybeder.

Mukavemet sınıfı için bir kaplama nasıl seçilir

Laminatın dayanım sınıfı

Mutfak için laminat nasıl seçilir? Her şeyden önce, kuvvet sınıfına odaklanmanız gerekir.

Bu sınıf iki basamak ile gösterilir. Ev kullanımı için, 21, 22, 23 sınıfı kaplamalar, dayanıklılığın arttırılması amacıyla tasarlanmıştır. Mutfaktaki bu sınıflandırmaya göre, 23 no'lu bir laminat koyabilirsiniz, bu ucuzdur, ancak sadece üç katmandan oluştuğu için 4 yıldan fazla sürmez.

Aslında, 21 no'lu ev tipi laminat ve 22 no'lu mağazadaki laminat artık satılmamaktadır. Nedeni, talep eksikliğidir. Rusya'da, ticari tip daha popüler.

Ticari sınıfların malzemesi daha dayanıklı - 31, 32, 33 olarak kabul edilir. Fakat 31'inci sınıf dayanıklılık yatak odaları ve oturma odaları için daha uygundur ve mutfak için 32, 33, 34+ sınıflarını seçmek daha iyidir. Bu kat, mutfakta yaklaşık 25 yıl hizmet edebilir. Laminat sınıfları hakkında daha fazla bilgi Vikipedi'de okunabilir.

Ticari kaplamalar beş katmandan oluşur:

 • Tabanda neme dayanıklı film;
 • Yüksek yoğunluklu ahşap tahta;
 • Güçlü kağıdın dekoratif tabakası;
 • Dekoru korumak için akrilik reçine;
 • Neme dayanıklı üst film.

Su geçirmez veya su geçirmez kaplama?

Su geçirmez ve su geçirmez laminat

Kaliteli modern lamine paneller pratik olarak sudan korkmazlar - koruyucu tabaka olarak, üzerine balmum bazlı özel su itici bileşimler uygulanır. Bununla birlikte, paneller arasındaki eklemeler tüm üreticiler tarafından ele alınmaz ve bu nedenle kaplamanın bu kısımları neme karşı hassas kalır.

Mutfak için şunları seçebilirsiniz:

 1. Neme dayanıklı kaplama - odadaki yüksek neme tepki vermez, ancak su eklemlere girerse taban deforme olabilir. Damlalara, spreylere ve hatta küçük su birikintilerine dayanabilir, ancak sıvılara maruz kalma süresi 20 dakikayı geçmemelidir. Bu durumda, sızdırmazlık dikiş sızdırmazlığı gerektirir.
 2. Su geçirmez laminat daha pahalıdır, ancak 6 saat boyunca neme dayanabilir. Burada eklemler fabrikada işlenir, böylece onları korumak için ek önlemler gerekli olmayacaktır. En güvenilir plastik bir tabana sahip bir laminattır, ancak aynı zamanda en pahalı olanıdır.

Dekor türleri

Mutfakta laminat - tasarım seçimi

Bir ağaç için bir doku ile lamine

Mutfak için laminat seçimi karışık olabilir - çizim, renk ve doku seçenekleri çok fazla: mantar tabanının kopyalarından yılan derisinin taklit edilmesine kadar. En popüler seçenek, 1: 9 veya 1: 6 biçimindeki büyük bir tahta için "ahşap" tasarımdır. Kaliteli laminat parke ile çok benzerdir, hatta yüzeyde lifli bir dokuya sahiptir.

Buna ek olarak, üreticiler ahşap parke tahtalarına mümkün olduğunca görünmesini sağlamak için enine ve uzunlamasına kenarlarında yer alan lamine lamineler sunmaktadır.

Pah nedir

Mutfak içi laminantlı laminat

Ayrıca, mağazaya gitmeden önce, laminatın kalıpta bir, iki, üç veya çok sayıda şeride sahip olabileceğini unutmayın. Daha çok ne sevdiğini düşün.

Mutfak için Laminat Tasarımı

Mutfağın iç kısmında tek şeritli laminat

Mutfağın iç kısmında iki şeritli laminat

Mutfağın iç kısmında üç şeritli laminat

Mutfağın iç kısmında multiband laminat

Renk, doku, "ağaç türleri" kişisel tercihlere göre seçilmeli ve diğer odadaki mobilyaların ve döşemelerin rengine odaklanmalıdır. Ayrıca, mutfağın iç kısmı soğuk tonlara baskın ise, o zaman laminat soğuk bir podtonom ile seçmek daha iyidir. Fotoğrafın altındaki kat tasarımında mutfağın "soğuk" iç mekanında bu kurala göre seçildi.

Mutfak içi açık gri laminant

Ve bir sonraki fotoğraf, mobilya ve dekorasyonda baskın sıcak renkler ile mutfağın iç kısmında kahverengi bir laminat.

Mutfak iç kahverengi laminat

Fakat bu öneri tabi ki bir dogma değildir. Nötr ahşap tonları, herhangi bir renk ve tasarıma uyum sağlayacak şekilde mutfağa uyum sağlayabilir.

evrensel kahverengi laminat rengi

Mutfağın iç kısımlarındaki renk kombinasyonları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Açık ve koyu laminat - bakım seçeneklerinde en kolay değil. Karanlık yüzeyde kırıntı, toz, leke, evcil hayvanlardan hafif yün vb. Açık kaplamalarda, talaş ve şişmiş eklemler gibi tüm kusurlar görülebilir.

Pratiklik açısından en iyi renkler gri ve geleneksel kahverengidir.

Mutfağın içi gri ve kahverengi laminat

Karo kaplama da pürüzlülük ve gözeneklilik ile benzer bir "seramik" dokuya ve 1: 3 veya 1: 4 en boy oranına sahiptir. Ancak bu seçenek yüksek talep görmüyor, çünkü "kopyalama karoları" yerine gerçek karo kullanmak daha iyidir.

Laminat döşeme kuralları

Modern bir kilit sistemi ile örtü, herhangi bir deneyim olmadan yeni başlayanlar bile döşemek kolaydır. Bunu yapmak için, sadece birkaç nüans dikkate almak gerekir. Öyleyse, kendi ellerinizle laminat nasıl yerleştirilir.

Böyle bir zemin için temel olarak beton, ahşap veya fayanslar uygundur. Alt tabakanın düz, çatlaksız ve yüksek kalitede su geçirmez olması önemlidir. Kural kapsamındaki izinler 2 mm / m'den fazla değildir.

Laminat satın alırken, malzemeyi% 10'luk bir marjla satın almanız gerekir. Daha sonra, yerel onarımları kolayca gerçekleştirmek için yardımcı olacaktır.

Laminat hem oda boyunca hem de çapraz olarak monte edilebilir. Katın pencereden gelen güneş ışınları yönünde döşenmesi durumunda derzlerin pratik olarak görünmeyeceğine inanılmaktadır.

Laminat montaj teknolojisi basittir:

 1. Taban tesviye edilir. Beton yüzeylerde - yeni bir şap dökülür.
 2. Alt tabaka her zaman zeminin tüm yüzeyinin üzerine binecek şekilde monte edilir.
 3. Döşeme odanın köşesinden.
Laminatın kendi ellerinizle döşenmesi
 1. Duvarın etrafına ve etrafına yaklaşık 8-10 mm (ancak daha az olmamak üzere) bir dengeleme boşluğu bırakılarak malzemenin "yüzdürülmesi" sağlanır. Daha sonra, bir süpürgelik tarafından gizlenir.

Kendi ellerinizle laminat döşeme - borular için delikler nasıl yapılır

 1. Laminat staggered - böylece enine yerleştirme dikişi kesintiye uğrar.

Eğer laminat hala çalışma alanı için yeterince güçlü değilse, o zaman aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi seramik karoları döşeyebilirsiniz.

Mutfaktaki laminatın çalışma alanındaki karolarla birlikte döşenmesi

Laminatın kendi elleriyle düzgün bir şekilde nasıl yerleştirileceği hakkında, bu videoda çok ayrıntılı, açık ve profesyonel bir şekilde anlatıldığı şekilde:

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

75 − 67 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map