Wybierz piekarnik: jaki rodzaj piekarnika jest lepszy - gazowy lub elektryczny

Wybierz piekarnik: jaki rodzaj piekarnika jest lepszy – gazowy lub elektryczny

Wybierz piekarnik: jaki rodzaj piekarnika jest lepszy - gazowy lub elektryczny

Symbolem domu zawsze był dom. Minęły lata, dekady, stulecia, a postęp techniczny posunął się naprzód skokowo. Dziś sercem domu jest kuchnia z zmodernizowanym paleniskiem - piecem. Jak wybrać piekarnik do przyrządzenia w nim potraw, które będą na zawsze zapamiętane dla członków rodziny?

Każda gospodyni ma swoją specjalność. Ktoś piecze pyszne ciasta, ktoś robi pyszne zapiekanki, pieczone mięsa, zapiekanek, a niektóre luksusowe ciastka niespodzianki rodzinnych. Co łączy wszystkie te potrawy? Są gotowane w piekarniku.

Jak wybrać piekarnik

Od właściwego wyboru pieca zależy smak i wygląd domowych kulinarnych arcydzieł

Wcześniej czy później, każda gospodyni domowa staje w obliczu problemu wyboru piekarnika. Co wolisz - płyta, w której płyta kuchenna jest połączona z piekarnikiem, lub wybierz wbudowany piekarnik? Zalety pieca, który jest zbudowany w meblach kuchennych jest to, że daje więcej możliwości lokowania. Nie jest konieczne, aby piekarnik znajdował się bezpośrednio pod płytą, można go umieścić na wysokości klatki piersiowej. Po pierwsze, jest to bardziej wygodne dla gospodyni, a po drugie, jest to bezpieczniejsze dla małych ciekawskich dzieci (jeśli są w domu) - wysoka, zanim nie dostanie punktu piekarnik i urządzenia do zabudowy w obozhgutsya.Otritsatelnym jest to, że bardzo trudno jest go zmienić lokalizacja, której nie można powiedzieć o technice "solo". Oddzielnie stojące piece są wystarczająco mobilne. Zazwyczaj można je przechowywać w szafie i usuwać w razie potrzeby.

Który piekarnik jest lepszy: elektryczny lub gazowy

Wbudowany piekarnik odpowiedni dla entuzjastów gotowania

Wbudowany piekarnik dla tych, którzy przenieśli się na wyższy poziom umiejętności kulinarnych

Jeśli jesteś zwolennikiem oszczędności i nie wysuwasz wysokich wymagań co do funkcjonalności kuchenki, bardziej nadajesz się na piec gazowy. Jego koszt jest niższy niż w piekarniku elektrycznym. Gaz może pracować i z butli z gazem, a to jest duży plus, jeśli kupujesz sprzęt do wiejskiego domu lub willi.

Piece elektryczne mają jedną wadę, ale dla wielu są najważniejsze. Jest to wysokie zużycie energii elektrycznej. Takie piece mają różne opcje pieczenia.

Głównym parametrem piekarnika jest objętość. Jeśli potrzebujesz przygotować duże porcje, wybierz piekarnik o większej objętości. Są one wyposażone w maksymalną liczbę dodatkowych funkcji i są odpowiednie dla dużych rodzin lub gościnnych właścicieli domów, którzy lubią zapraszać duże firmy na kolacje i kolacje.

Ponadto piec musi być niezawodny, trwały, bezpieczny i łatwy w użyciu. Właściciel jest najbardziej zainteresowany prostotą zarządzania i wygody w opiece i sprzątaniu.

Rodzaj kontroli: zależny i niezależny

Zależna kontrola piekarnika oznacza, że ​​jest on sterowany z płyty, która jest zabudowana powyżej. Piekarnik i panel, które są produkowane przez jedną firmę, są ze sobą kompatybilne. Niezależne sterowanie odbywa się w całkowicie izolowanym piekarniku, panel z przyciskami i uchwytami znajduje się na samym piekarniku.

Standardowy rozmiar wbudowanych piekarników wynosi 60 cm (w rozmowie o rozmiarze piekarnika mówimy o jego szerokości). Ale są piece o szerokości 70, 90, a nawet 120 cm.

Jak wybrać piekarnik: definiujemy za pomocą zestawu funkcji

Różne programy ogrzewania piekarnika

Piec konwekcyjny ma duży wybór różnych trybów

Piec konwekcyjny jest bardziej funkcjonalny niż tradycyjny piekarnik

1

Konwekcja jest jedną z najczęstszych funkcji nowoczesnych pieców. Konwekcja nazywa się dmuchaniem gorącego powietrza. W piecach z konwekcją ciepło z elementu grzejnego rozprowadza się równomiernie we wszystkich kierunkach.

Oprócz konwekcji można jednocześnie ustawić program wyższego lub niższego ciepła, intensywnego podgrzewania, rozmrażania, grillowania, grillowania i konwekcji.

We wszystkich nowoczesnych piecach bez wyjątku można dostosować czas gotowania i intensywność ogrzewania.

Ponadto istnieją piece, które są już określone specjalnych programów - gotowania pizzy, mięsa lub drobiu, pieczenia. Jeśli używasz gotowania do gotowania, zaleca się obniżenie temperatury, wskazanej w przepisie, o 5-10 stopni.

Czujnik temperatury i timer

Jest to sonda temperatury, wyposażona w wiele nowoczesnych pieców. Czujnik należy włożyć do naczynia. Sonda monitoruje zmiany temperatury i wyświetla informacje na jej temat na wyświetlaczu cyfrowym.

Wygodną funkcją jest timer, zwłaszcza zegar-budzik, który emituje sygnał dźwiękowy po upływie ustawionego czasu.

Bezpieczeństwo

Najpopularniejszą funkcją pod względem bezpieczeństwa jest izolacja termiczna. Drzwi piekarnika prawie się nie nagrzewają. Bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli masz dzieci. Ale nie wszystkie piece są wyposażone w tę funkcję.

Blokowanie dzieci jest funkcją, która pomaga chronić dzieci przed problemami.

Szyny teleskopowe (chowana blaszka do pieczenia). Prowadnice pozwalają ciągnąć blaszkę do pieczenia bez trzymania jej ręką pod spodem. Bardzo wygodnie jest sprawdzić gotowość potrawy, podlać mięso sokiem do smarowania, wymieszać ziemniaki.

Łatwość opieki

Piec z wózkiem dla miłośników wypieków

Wygoda piekarnika z wózkiem jest doceniana przez gospodynie domowe, które często muszą z niego korzystać

Może to być łatwiejsze dzięki nowoczesnej technologii. Na przykład specjalna niezanieczyszczona emalia jest odporna na spalanie i zanieczyszczenie. Po prostu zbawienie dla każdej kochanki jest funkcją czyszczenia hydrolizy lub pirolizy.

czyszczenie piroliza - to rozgrzewanie piekarnika do 300 stopni, wszystkie zanieczyszczenia są spalone w tym samym czasie. Po schłodzeniu piekarnika wystarczy wytrzeć ściany piekarnika i umyć szybę. Ta funkcja znacznie ułatwia opiekę piekarnika. Jeśli w tradycyjnym piecu, gotowanie wiele gospodyń domowych unikać tłustych potraw z grilla z powodu późniejszego zbioru pracochłonnym, następnie właściciele pieców z pirolizy czyszczenia takie pragnienie nie jest stracone.

Oczyszczanie hydrolizy jest następujące. Woda wlewa się do garnka, a piekarnik jest podgrzewany. Cały tłuszcz i wszystkie zanieczyszczenia są odprowadzane do garnka wraz z parą.

Niektóre piece są wyposażone w filtry pochłaniające tłuszcz. Urządzenia te pochłaniają tłuszcz i zapachy i chronią wentylatory przed zanieczyszczeniami.

Jeśli wewnętrzna powierzchnia twojego piekarnika wykonana jest z jakiejkolwiek opatentowanej emalii, nie używaj twardych metalowych szczotek i skrobaków do czyszczenia. Nawet kolorowe gąbki piankowe porysują powłokę w miarę upływu czasu. W sprzedaży są specjalne środki do czyszczenia piekarników, lepiej je stosować. Wszelkie zanieczyszczenia są łatwiejsze do usunięcia, jeśli zwilżysz ściany piekarnika wilgotną ściereczką. Nie pozwól, aby na te powierzchnie dostały się płyny zawierające kwas (ocet, sok z cytryny).

Krople tłuszczu i inne kuchenne błoto okresowo spadają na przedni panel. Większość pieców zaprojektowano w taki sposób, aby panel można było wyjmować i myć, a przynajmniej usuwać uchwyty. Można je myć w zmywarce. Części aluminiowe czyści się dobrze gąbką nasączoną olejem roślinnym. Następnie należy je przykryć płynem zawierającym alkohol. Do mycia stali nierdzewnej stosuje się specjalne kompozycje.

Jak wybrać piec gazowy do kuchni

Piec gazowy może być klasyczny lub wielofunkcyjny. Klasyczny piekarnik ma dwa tryby ogrzewania, cyrkulacja powietrza w komorze roboczej jest naturalna (bez wentylatora). Wielofunkcyjny piekarnik ma kilka trybów ogrzewania i jest wyposażony w wentylator do wymuszonego obiegu powietrza.

Większość sprzedawców i konsumentów wywołuje piec z konwekcją wentylatora. Strumień powietrza z wentylatora nie powinien wydmuchiwać płomienia palnika, który jest włączany przy minimalnej mocy. W piecach gazowych z wentylatorem stosuje się palniki drążone. Jeśli zgaśnie nawet gaz, który płonie w jego wnęce, po kilku sekundach zostanie uruchomiony samoczynny zapłon, a płomień ponownie się zapali.

Niemal wszystkie piece gazowe wbudowane w meble kuchenne mają elektryczny zapłon z automatyczną lub ręczną aktywacją. Jeśli ręczna obsługa jest włączona, konieczne jest przekręcenie gałki przepustnicy i jednoczesne naciśnięcie przycisku zapłonu. Jeśli system jest w pełni zautomatyzowany (avtopodzhig), wystarczy obrócić pokrętło regulatora. W tym momencie iskra elektryczna podskakuje, a gaz jest zapalany. Piekarnik z wykorzystaniem avtopodigomom jest bardzo prosty.

W piecach z wymuszoną wentylacją naczynie ogrzewa się szybko i równomiernie, z smaczną, chrupiącą skórką na wierzchu. Pieczenie jest równomierne ze wszystkich stron, a czas gotowania zmniejsza się o 30%. Potrawy można gotować w takim piekarniku na kilku poziomach.

Piece gazowe z wymuszoną wentylacją z reguły są wyposażone w rożen, grill i inne dodatkowe urządzenia.

Mierzeja służy do gotowania drobiu, ryb lub dużych kawałków mięsa. W sprzedaży są piece z wielowątkową spitą. Piece do użytku domowego mogą równomiernie smażyć około 1 kg mięsa i gotować 4 szpikulce.

Niższe ciepło w piecach gazowych tworzy palnik gazowy. Górny to albo palnik gazowy albo elektryczny grill.

Na co zwracać uwagę kupując piekarnik elektryczny

Dzisiaj wielu woli piec gazowy do piekarnika elektrycznego

Piekarnik elektryczny ma wiele zalet w porównaniu z piecem gazowym

Elektryczny piekarnik zapewnia użytkownikom więcej możliwości gotowania. Dlatego smakosze wybierają piekarniki elektryczne, nawet jeśli kuchnia jest zgazowana, a powierzchnia do gotowania jest gazowa.

Piece elektryczne, takie jak gaz, mogą być zwykłe lub wielofunkcyjne. Typowy piec elektryczny ogrzewany jest za pomocą rurkowych trójników, które są zainstalowane w górnej i dolnej części komory. Czasem w górnej części komory znajduje się rożen i grill.

Grill elektryczny kosztuje więcej niż gaz, ale zapewnia dokładniejszą kontrolę temperatury, a nawet podgrzewanie naczyń. Wznoszą toast ze wszystkich stron. Można smażyć nawet duże kawałki ryb, drobiu lub mięsa.

Nowoczesne piece elektryczne, powszechnie zwane wielofunkcyjnymi (lub wielofunkcyjnymi), mają 4 elementy grzewcze (górny, dolny, boczny i tylny wentylatora). Gorące powietrze jest równomiernie rozprowadzane w całej komorze, dzięki wentylatorom, dzięki czemu żywność można gotować na kilku poziomach jednocześnie.

Piece elektryczne z wymuszoną wentylacją mogą mieć więcej niż osiem trybów pracy. Zazwyczaj producenci oferują takie tryby:

  • rozmrażanie produktów w temperaturze pokojowej (gdy pracuje jeden wentylator);
  • rozmrażanie ciepłym powietrzem (tylko wentylator i dolny element grzewczy, który służy do suszenia warzyw, owoców, grzybów, zieleni);
  • gotowanie potraw w zwykłym trybie (dwa podgrzewacze - górny i dolny) - ten tryb można wykorzystać do przygotowania pizzy, ciast, zsiadłego mleka;
  • szybkie przygotowanie potraw (w zestawie znajdują się zarówno grzałki, jak i wentylator) - tryb można wykorzystać do gotowania zapiekanek, smażonych warzyw, pieczeni, dużych ciast;
  • gotowanie kilku potraw na różnych poziomach jednocześnie (wentylator i grzałka wokół niego, dzięki czemu cały piec jest szybko i równomiernie wypełniony ciepłem);
  • tryb brązowienia (tylko górny grzejnik jest włączony);
  • Tryb grillowania (element grzewczy grilla jest włączony) może służyć do brązowienia różnych potraw i robienia chrupiących skór;
  • tryb grillowy z wymuszoną cyrkulacją powietrza (element grzejny grilla i wentylator są włączone) - tryb służy do gotowania szaszłyka, kawałków mięsa w dużych kawałkach, całego ptaka, pieczonych dużych ryb.

Design i łatwość w obsłudze

Pyszne i zdrowe jedzenie, gotowane w piekarniku, dla radości z domu

Wybór odpowiedniego piekarnika daje możliwość codziennego delektowania się pysznymi i zdrowymi daniami.

Wybierając piekarnik, zwróć uwagę na jego wygląd i zastanów się, gdzie go postawisz. To miejsce instalacji określa wygodę technologii dla gospodyni kuchni. Najlepiej, jeśli piekarnik ustawiony jest na wysokości klatki piersiowej lub na wysokości oczu. Wtedy nie musisz się zginać ani stać na palcach, aby sprawdzić gotowość potrawy. I, oczywiście, powinieneś polubić wygląd piekarnika. W końcu, jeśli projekt ci się podoba, poprawi się nastrój i samopoczucie, co oznacza, że ​​twoje zdrowie się poprawi.

Wyczyść piekarnik najlepiej po każdym pieczeniu. Nie zapominaj o tej zasadzie, ponieważ świeże zabrudzenia są zawsze łatwiej usuwane. Jeśli od czasu do czasu czyścisz piekarnik, zużyjesz więcej czasu i energii. Lepiej rób to regularnie.

Co więcej, do tej pory wielu producentów stara się zmaksymalizować łatwość opieki nad swoim produktem. Częściej w cechach towarów zaczęły pojawiać się funkcje szybkiego czyszczenia. Na przykład w nowej linii piekarników firma Indesit wprowadziła model z unikalną funkcją ClickClean. Teraz dla użytkowników prosta i wygodna metoda czyszczenia dostępna jest tylko w 2 dotknięciach. Kliknięcie: wystarczy nacisnąć boczne klapy, zdjąć górny panel i łatwo dosięgnąć szkła. Wyczyść: umieść szklankę w zmywarce lub umyj ją ręcznie.

Nowy system usuwania i czyszczenia wewnętrznej szyby drzwi sprawia, że ​​proces pielęgnacji jest prosty, ale skuteczny.

Takie innowacje znacznie wydłużą żywotność pieca.

Jeśli zdecydujesz się na zakup piekarnika samooczyszczającego, pamiętaj, że samooczyszczanie nie zwalnia Cię z regularnego czyszczenia.

Samooczyszczający piekarnik

Samoczyszczenie może być katalityczne lub wykonywane przez spalanie pozostałości produktu na ściankach piekarnika.

Samoczyszczenie katalityczne ma miejsce w piecach gazowych i elektrycznych. W takich piecach wszystkie ścianki komory wewnętrznej, lub łopatki wentylatora, lub ściany boczne zawierają specjalną substancję - katalizator. Zmiękcza i niszczy resztki jedzenia. Po zakończeniu prac na ścianach komory wewnętrznej widać luźną powłokę. Należy go zetrzeć wilgotną ściereczką.

Piekarnik z czyszczeniem katalitycznym ma znaczną wadę. Lata do 5-7 skuteczności samooczyszczania są znacznie zmniejszone. Jednak wewnętrzne panele pieców do katalitycznego czyszczenia mogą być łatwo usunięte i wymienione. Oczywiście są drogie, ale nowy piekarnik jest jeszcze droższy.

Piroliza to proces wypalania resztek jedzenia ze ścian pieca. Samooczyszczenie pirolizy może odbywać się wyłącznie w piekarniku elektrycznym, ponieważ przy pomocy gazu niemożliwe jest ogrzanie ścian piekarnika do pożądanej temperatury. Takie piece mają również wadę. W procesie ogrzewania ścian występuje silny nieprzyjemny zapach.

Teraz wiesz, jak wybrać piekarnik, na jakie funkcje powinien zwrócić uwagę. Jeśli chodzi o markę - to kwestia gustu. Pamiętaj, że cena produktu każdej marki zależy nie tylko od funkcjonalności, ale także od projektu, zużycia energii, nowości.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

4 + 6 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map