Pilna potrzeba: jak wybrać odpowiednie noże do kuchni

Pilna potrzeba: jak wybrać odpowiednie noże do kuchni

Pilna potrzeba: jak wybrać odpowiednie noże do kuchni

Nawet jeśli wyposażyć swoją kuchnię w najnowsze technologie, wypełniając ją mikser, robot kuchenny, frytkownica, ekspres naleśnikowym i innych inteligentnych urządzeń, zrobić bez najzwyklejszym nożem kuchennym będzie jeszcze fail. To nóż słusznie uważany za króla kuchni. I jak fascynujące jest mistrzowskie opanowanie noży przez zawodowych kucharzy! W tej akcji jest coś naprawdę magicznego! Jest mało prawdopodobne, aby banalne kliknięcie przycisków mogło doprowadzić do tego samego zachwytu. Jednak nawet bez wiedzą kucharz gotuje maniery, jak wybrać noże do kuchni, a ilu z nich powinien być w „domowym arsenale” nie będzie zbędne. Po tym wszystkim, tak często „pełen szczęścia” w kuchni brakuje to jest dobry nóż: to nic nie boli, że jest zbyt duży, a to tak ostre, że w rękach coś wziąć boi. Razem z hipermarketem stołowym i nożami kuchennymi znajdziemy dla Ciebie idealne narzędzie w przystępnej cenie.

Podstawowe zasady wyboru noża kuchennego

Nóż kuchenny - jeden z obowiązkowych atrybutów kuchennych

Główne rodzaje noży do kuchni

Przed przejściem bezpośrednio do wyboru i zakupu noży kuchennych należy zdecydować, które łopatki są potrzebne w kuchni i ile powinno być. Wszelkiego rodzaju zestawy do dzisiejszej kuchni są w sprzedaży więcej niż wystarczające, ale nie ma sensu zagracać przestrzeni, kupując oddzielny nóż dla każdego rodzaju produktu (wierzcie mi, one istnieją!). Lepiej wybierać uniwersalne modele, które są wygodne do przygotowywania różnych potraw i ich projektu. W kuchni możesz zrobić cztery lub pięć noży o różnych konfiguracjach.

  • Nóż szefa kuchni

Nóż szefa kuchni to najbardziej uniwersalny i najbardziej powszechny nóż kuchenny na świecie. W Stanach Zjednoczonych jest on również nazywany francuskim, pomimo swoich niemieckich korzeni. Ma ona zwykle płaską szerokość ostrza W4 dwóch ośrodków o długości od 15 do 30 cm. Długość uchwytu jest 18-22 cm. Może on być wykonany z różnych materiałów, w różnych kształtach i ciężarach, ale jego główne właściwości są zawsze takie same. Szerokie ostrze i dobry bilans masy ostrze i uchwyt sprawia, że ​​szef kuchni nóż niezbędny w przygotowaniu do gotowania różnych potraw żywności.

Nóż szefa kuchni jest raczej symbolem mocy niż wygodnym narzędziem

Nóż szefa kuchni wygląda solidnie, ale nie nadaje się do wszystkich kulinarnych manipulacji

  • Duża kuchnia trio

Istnieje coś takiego jak „kuchnia trio”: trzy noże z długimi szerokimi ostrzami, które mogą być stosowane do prawie wszystkich rodzajów prac w kuchni, ale przede wszystkim do cięcia produktów o zwartej strukturze. Głównie w „Trio” jest uważana za nóż doskonałym kucharzem, w której długość ostrza jest nie menee45 cm, który pozwala, aby je maksymalnie manipulacji kuchni z krojenia produktów mięsnych, a kończąc siekanie warzyw do sałatek. Średni nóż w "Trio" ma długość ostrza 35-40 cm, a "mały" - 25-30. W zasadzie one działają tak samo, jak w przypadku „wielkiego brata”, tylko czasami o wiele łatwiej i wygodniej jest posługiwać krótki nóż. Tak, a niektóre manipulacja jest po prostu niemożliwe do wykonywania długich noży z tego prostego powodu, że wymagają szczególnej sprawności i małej ciężkiej pracy.

Główne rodzaje noży kuchennych - zestaw tradycyjny

"Duża kuchnia trio" jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby gospodarzy, ale w skomplikowanych sytuacjach może to nie wystarczyć

  • Nóż do chleba

Chleb jest wszystkim do głowy, dlatego zasługuje nie tylko na szczególny związek, ale także na osobny nóż. Nóż do chleba łatwo odróżnić od "ostrego faceta": jego długie ostrze ma taką samą szerokość na całej długości, a końcówka jest zwykle wycinana i nieostrzona. Serretor ostrzy ostrze zębami wzdłuż krawędzi skrawającej, nie pozwoli na zsunięcie się noża z twardej skórki i równomierne cięcie nawet świeżo upieczonego chleba. Dzięki długiemu nóżowi noża można wycinać duże bochenki, ciasta i bochenki. Nóż do chleba jest zwykle używany do krojenia ciastek. Może być również przydatny do czyszczenia i krojenia dużych owoców z delikatnym miąższem i twardą skórą, np. Ananasem.

Nóż do chleba ze specjalnym ostrzem

Nóż do chleba pozwoli ci pokroić cienkie plasterki tak, aby nie kruszyły się i nie pękały

  • Nóż do warzyw i owoców

Ulubione gospodynie na narzędzia - nóż do mycia warzyw i owoców z krótkim ostrzem i rączką (z ostrzem często krótszym od rękojeści), zaostrzoną końcówką i prostą powierzchnią tnącą. Chociaż dla wielu osób korzystanie z różnego rodzaju noży czyszczących jest znacznie wygodniejsze - z ostrzem pomiędzy dwoma uchwytami i otworem w korpusie. Przy takich nożach szczególnie wygodne jest przetwarzanie ziemniaków, buraków, marchwi.

Połączenie ostrego ostrza z wygodnym uchwytem jest ważnym warunkiem dla noża warzywnego

Nóż do warzyw i owoców powinien mieć nie tylko ostre ostrze, ale także wygodny uchwyt

  • Noże do mięsa i ryb

Noża nie można mylić z żadnym innym, ponieważ jest najwęższy i najdłuższy. Ten nóż pozwala ci ciąć cienkie i równe kawałki mięsa lub ryby. Długa wąska krawędź nacięcie uzyskanie jednolitego i czysty, produkt nie przywiera do powierzchni tarczy i zmarszczki. Łatwo jest sobie z nim poradzić nawet najbardziej wytrzymałe i muskularne mięso pomoże specjalnemu nożowi do mięsa. Jest to nóż do oddzielania mięsa od kości: wygląda jak lędźwi, ale nieco krótsza niż ostatnio, i mocno zaokrąglone do czubka ostrza.

Do krojenia mięsa można użyć wygodnych noży do filetowania

Specjalne noże do sztućców kroją cienkie plasterki mięsa

  • Nóż do cięcia

Wytnij blagovernomu kiełbasa na kanapki może i zwykły nóż, ale jeśli próg były zwrócił gości lub, broń Boże, „Ulubione” teściowa Bert Moiseevna nadawany z innego nieplanowaną wizytą „uprzejmości”, bez specjalnego noża do cięcia prostego ząbkowane ostrze nie może zrobić. Używanie go w mgnieniu oka, można gotować rozmaite przekąski, szybko i dokładnie pokroić w cienkie plasterki kiełbasy, szynki, wieprzowiny, wędzone, wędzone ryby, sery i inne gadżety.

Nóż do krojenia pomoże udekorować świąteczny stół kawałkami sera i szynki

Drobne cięcie filigranowe można uzyskać za pomocą takiego noża

Opcjonalnie można wypełnić swój arsenał nożem cukierniczego, masło nożem, ziemniaki, ser, pieczarki, pomidory lub fantazyjne noży do carvingu - sztuka produkty cięcia. Ale po co taki fanatyzm, jeśli można to zrobić całkowicie za pomocą standardowego zestawu. Zwłaszcza, jak pokazuje praktyka, dziwaczne noże prędzej czy później znajdą się w pudełku na górnej półce w kącie szafy.

Jak wybrać "właściwy" nóż kuchenny

1

Z rodzajów noży trochę zrozumiałe. Czas porozmawiać o jakości, ponieważ zależy od niej niezawodność, trwałość, wygoda i łatwość użycia noża. Kupowanie noży kuchennych jest lepsze nie na rynku, ale w markowych sklepach lub wyspecjalizowanych punktach sprzedaży, które sprzedają oryginalne certyfikowane towary. Na które punkty powinienem zwrócić szczególną uwagę przy wyborze noża kuchennego?

  • Ostrze

Najważniejszą rzeczą, która powinna być w stanie wykonać dowolny nóż, jest dobre cięcie, a to zależy bezpośrednio od jakości ostrza. Najważniejszy wskaźnik - jakość stali, a dokładniej - jej marka. Dobre noże szefa kuchni są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej z dodatkiem chromu, co nadaje stali nierdzewnej twardość i zwiększa jej właściwości antykorozyjne. W większości markowych noży, oprócz chromu, stal nierdzewna zawiera znormalizowane dodatki węgla, manganu, molibdenu, wanadu i krzemu. Mangan pozwala na zwiększenie odporności na zużycie, molibden chroni nóż przed kruchością, produkty z wanadem różnią się bardzo ostrym ostrzem. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić ostrze noża - stal powinna być jednorodna, bez żadnych wtrąceń i rozwodów. Najlepsze na dziś są kute noże kuchenne. Są trwałe, niezawodne, trwałe, nie wymagają częstego ostrzenia.

Ulubiony nóż jest zawsze poza konkurencją

Każda kochanka ma swój ulubiony nóż, którym się opiekuje

  • Ostrzenie

Innym ważnym wskaźnikiem jest jakość powierzchni tnącej noża. Nie powinien mieć żadnych wgnieceń i zadrapań. Idealnie, od rączki do końcówki noża powinna iść ciągła cienka błyszcząca linia. Dla maksymalnego komfortu należy preferować noże z dwustronnym ostrzeniem. Coraz częściej najstarsi sprzedawcy przyciągają klientów noży z "ostrzeniem laserowym". Nie można nazwać tego oznaczeniem innej sztuczki marketingowców, ponieważ laser jest rzeczywiście używany, chociaż nie do ostrzenia, ale do utwardzania ostrza. Po obróbce laserowej nóż nie tylko nie jest matowy, ale także sam się wyostrza podczas pracy. Aby odróżnić "nóż laserowy" od zwykłego może być ryzyko matowe, położone prostopadle do powierzchni cięcia noża, wzdłuż ostrza.

Dzięki nowoczesnej technologii możesz produkować wysokiej jakości noże

Nowoczesne noże są produkowane przy użyciu zaawansowanych technologii i mają doskonałe właściwości techniczne

  • Uchwyt

Wygodny uchwyt jest równie ważny jak ostre ostrze. Nawet idealnie wyostrzony nóż będzie niewygodny w użyciu, jeśli ma zły uchwyt. Do tej pory uchwyty na noże kuchenne wykonane są z drewna, plastiku lub metalu.

Tradycyjne drewniane uchwyty są dość wygodne, jednak przy aktywnym użytkowaniu z biegiem czasu, zużywają się, tracą swój pierwotny wygląd, w drzewie pojawiają się pęknięcia, w których zbiera się tłuszcz i brud. Noże z drewnianymi uchwytami wymagają ostrożnego ustawienia, niepożądane jest ich umycie w zmywarce lub pozostawienie w zlewie przez dłuższy czas.

Rękojeść wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego potrwa znacznie dłużej niż drewniany analog. Jednakże, uchwyt z tworzywa sztucznego mogą być pokryte bardzo nieprzyjemną niespodziankę: w przeciwieństwie do drewna całkowicie zakrywa część ostrza ze stali, która nie pozwala, aby sprawdzić głębokość jego wejścia w uchwycie. Nieuczciwi producenci często oszczędzają na stali, celowo skracając płótno. Idealnie, stalowe płótno powinno sięgać prawie do krawędzi uchwytu. Jeśli osiągnie tylko połowę, w trakcie operacji może się rozluźnić, oderwać lub po prostu wypaść.

Nóż z metalową rączką jest wygodny i trwały

Nie każdy lubi noże z metalową rączką, mimo że są dość wygodne w użyciu

Najbardziej wytrzymałe są metalowe uchwyty: nie boją się wilgoci i zmian temperatury, nie pękają, nie pękają, nie pękają. Praktycznie jedyną wadą noży z metalowymi uchwytami jest stosunkowo duża waga produktu.

Ceramiczne noże do kuchni

Stosunkowo niedawno w naszych kuchniach zaczęły pojawiać się tak zwane ceramiczne noże wykonane z dwutlenku cyrkonu. Ostrza ceramicznych noży mogą być "białe" i "czarne". Czarne ostrza mają duże twardnienie, więc są znacznie mocniejsze i odpowiednio droższe. Ceramiczne noże nie wymagają ostrzenia. Nawet po kilku latach regularnego użytkowania ostrze będzie cięło jak nowy. W tym przypadku ostrze wykonane z dwutlenku cyrkonu jest lżejsze od stali prawie dwukrotnie! Ich głównymi wadami są wysokie koszty i uszkodzenia przy uderzeniu w twarde powierzchnie i przedmioty.

Ceramiczne noże do kuchni są bardzo popularne

Ostatnio w kuchniach często można znaleźć ceramiczne noże kuchenne

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

7 + 1 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map