Rozdrabniacz do kuchni w zlewie - jak wybrać i właściwie korzystać z dozownika

Rozdrabniacz do kuchni w zlewie – jak wybrać i właściwie korzystać z dozownika

Rozdrabniacz do kuchni w zlewie - jak wybrać i właściwie korzystać z dozownika

Praktyczne materiały wykończeniowe, wbudowane meble i funkcjonalne sprzęty AGD nie mogą nie podobać się w kuchni. Ale dla pełnego komfortu i przytulności w tym pomieszczeniu ważne jest regularne utrzymywanie czystości. Jednym z niepozornych, ale nieocenionych pomocników w tej branży jest siekacz produktów do kuchni (disposer). Odpowiednio dobrany, częściowo pomaga rozwiązać problem nieprzyjemnego zapachu w kuchni, minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia osadów ściekami odpadami, przyspiesza proces zbierania i gotowania.

Rozdrabniacz odpadów kuchennych - co to jest i jak działa

Disposer - urządzenie pod zlewem, przeznaczone do higienicznego i komfortowego mielenia, a także późniejszego usuwania przez kanalizację niektórych odpadów spożywczych i nieżywnościowych.

rozdrabniacz

Rozdrabniacz pod zlewem jest łatwo zamaskowany drzwiami krawężnika

Po uruchomieniu zimnej wody włącz urządzenie i opuść produkty, które mają być umieszczone w otworze spustowym zlewu. Stamtąd wejdą do komory roboczej, gdzie zostaną zmielone w taki czy inny sposób (w zależności od zasady urządzenia). Pozostaw wodę na kolejne 30-40 sekund, aby odpady spłynęły do ​​kanalizacji. Wszystko jest tak proste, jak to możliwe!

Uwaga: działanie dystrybutorów odbywa się tylko przy udziale wody! Pomaga to pchnąć produkty do usunięcia, "zmiękczyć" pracę elementów szlifujących i oczyścić komorę roboczą, zapobiegając pojawianiu się nieprzyjemnych zapachów.

niszczarka

Zasada helikoptera

Rozdrabniacz zastępuje zwykły syfon i można go podłączyć do dowolnego zlewu, którego średnica wylotu wynosi 90 mm. Jeśli, z tego czy innego powodu, masz inną wartość, musisz wybrać adapter.

W instrukcji dla każdego rozdrabniacza producent podaje optymalny czas mielenia dla danej kategorii produktu, możliwe tryby pracy, dopuszczalne warunki pracy, metodę ładowania odpadów itp. Istnieją jednak pewne ogólne uwagi dotyczące wyboru i działania tego urządzenia jako całości. Muszą wiedzieć, że to, co widzą i słyszą w sklepie, nie jest zaskoczeniem. Przede wszystkim dotyczy to typów dispoterów.

Wideo: jak działa dozownik kuchenny

Rodzaje niszczarek - cechy ich urządzenia i działania

Najczęściej klasyfikacja donosicieli odbywa się zgodnie z zasadą pracy i metody wprowadzania do nich odpadów.

Niszczarki elektryczne i mechaniczne

W mechanicznych podgrzewaczach odpadów znajdują się specjalne noże. Z ich pomocą produkty można przekształcić w zawiesinę cząstek o wielkości nie większej niż 3 mm.

Urządzenia te są aktywowane przez ciśnienie wody spływającej do zlewu. To jest ich godność i wada w tym samym czasie. Z jednej strony urządzenie jest bezpieczniejsze, ponieważ nie wymaga połączenia elektrycznego i może pracować nawet przy braku światła. Z drugiej strony, aby uzyskać efektywny wynik, konieczne jest ciśnienie wody wynoszące co najmniej 2,5 atmosfery. Ten warunek ogranicza możliwość instalacji urządzenia w wielu domach.

użytkown

Mechaniczne ogrzewacze odpadów - rzadcy goście w nowoczesnych mieszkaniach

Korzystne są podnośniki elektryczne. Nie mają żadnych noży do miażdżenia odpadów. Są one z powodzeniem zastąpione małymi "krzywkami" przymocowanymi na obrzeżu ruchomej podstawy - dyskiem. Z ich pomocą odpady pierwotne są kruszone. W miarę obracania się dysku, który wynosi 1400-3500 obr / min, produkty są rozmieszczone wzdłuż ścian komory roboczej. Mają ostre ostrza, które uzupełniają proces szlifowania.

Zwróć uwagę! Im wyższa prędkość obrotowa dysku, tym wyższa wydajność urządzenia i większa ilość odpadów, które można poddać recyklingowi.

niszczarka

Niszczarka urządzenia dla przykładu produktu InSinkErator

Aby podłączyć taki chopper, musisz zainstalować oddzielne gniazdko. Jednak nie martw się o wzrost rachunków za energię elektryczną. Jednorazowe urządzenia tego typu charakteryzują się oszczędnym zużyciem elektrycznym.

1

Ich silnik, znajdujący się w dolnej części urządzenia, uruchamia się przez naciśnięcie przycisku powietrza, który został wycofany do zlewu lub roboczej powierzchni stołu. Z niszczarką jest połączona rurą wypełnioną powietrzem. W niektórych modelach dostępne jest standardowe sterowanie przełącznikiem lub nawet zdalne sterowanie.

przycisk powietrza

Pneumatyczny zacisk z wężem do rozdrabniacza

Rodzaje niszczarek według rodzaju załadunku odpadów

Ładowanie odpadów do dispouzerów może być:

 1. Ciągły.
 2. Porcja.

W pierwszym przypadku urządzenie jest najpierw włączane, a dopiero wtedy ładowane są odpady - są one opuszczane do otworu spustowego. W takim przypadku nie ma potrzeby odłączania dystrybutora przed każdą dostawą produktów. Jest to wygodne, gdy masz mokre lub brudne ręce.

ładowanie odpadów

Reżim ciągłego ładowania odpadów jest dogodny dla dużej rodziny i gościnnych gospodarzy

W drugim przypadku odpady są najpierw ładowane, a następnie urządzenie jest włączane. Przed rozdrobnieniem następnej partii rozdrabniacz jest wyłączany i cała procedura jest powtarzana od nowa. Jest to mniej wygodne, ale pozwala lepiej kontrolować proces szlifowania i jakość wysyłanego materiału do kanalizacji.

Zwróć uwagę! Dla wygody ładowania produktów przeznaczonych do usunięcia można użyć specjalnej zatyczki.

popychacz

Specjalny popychacz przyspieszy załadunek odpadów do otworu spustowego

Kryteria wyboru rozdrabniacza żywności do kuchni

Przed zakupem dispoutera należy zwrócić uwagę na kilka cech:

 • Objętość komory roboczej, w której odbywa się mielenie odpadów. Może wynosić od 0,8-1,5 litra i zwykle zależy bezpośrednio od mocy urządzenia. Obecność dużej komory rozdrabniającej w rozdrabniaczu małej mocy jest niepraktyczna.
 • Moc. Kryterium, które jest ważne dla modeli działających w sieci. Możesz wybrać pomiędzy 450 a 1300 kW, ale poprawnie oszacuj swoje potrzeby i ilość odpadów. Tak więc dla rodziny 3-4 osób wystarczy elektrownia o mocy 550 kW. Nie ma sensu kupować wydajnego urządzenia, które zużywa więcej energii elektrycznej, ale nie jest w pełni wykorzystywane.
 • Materiał do produkcji części. Zwykle jest to stal nierdzewna. Może również istnieć specjalna powłoka, która może wytrzymać regularne narażenie na wodę o niskiej jakości.
 • Poziom hałasu emitowanego przez instrument podczas pracy. Zazwyczaj ta liczba mieści się w przedziale 40-70 dB. Na samym początku kruszenia, zwłaszcza jeśli są to duże kości, dźwięk będzie głośniejszy. W procesie szlifowania rozdrabniacz jest ciszej. Dla porównania: pralka generuje hałas równy około 60-70 dB w trybie wirowania.
 • Obecność systemu odwrotnego, zapewniającego kierunkowy ruch elementów szlifujących.
 • Bezpieczeństwo. Jest to automatyczne wyłączanie podczas przeciążania lub pracy na biegu jałowym.
osprzęt

Funkcjonalne i mocujące elementy ze stali nierdzewnej będą trwać przez wiele lat

Wybierając urządzenie, pamiętaj, aby powiązać jego wymiary z przestrzenią pod zlewem. Przy niewielkiej objętości komory kruszenia samo urządzenie może być dość nieporęczne i waży dużo (od 6 kg). Ale pod zlewem trzeba zostawić miejsce na kosz na śmieci lub na przykład na system filtrów wody.

Zasady działania dozorcy domowego

Disposer to dość łatwe w użyciu urządzenie. Przy wszystkich zasadach działania nie wymaga żadnej konserwacji. Ale zasady te muszą być jasno zrozumiane.

Co może i nie może zostać rozdrobnione w rozdrabniaczu

Zwróć uwagę! W instrukcjach dla każdego urządzenia znajduje się wskazanie listy odpadów dozwolonych i zabronionych do mielenia w komorze roboczej. Niektóre produkty mają więcej opcji.

Więc nie możesz przesłać do rozdającego:

 • Duże kości pozostałe z mięsa drobiowego lub zwierząt. Pofałdowane, mogą zatkać kanalizację.
 • Kolby kukurydzy, obierz z bananów. Długie łodygi koperku i pietruszki. Ich włóknista struktura stwarza problem w mieleniu i trudnościach z myciem w kanalizacji. Z tego samego powodu niemożliwe jest pozbycie się dużych żył mięsnych za pośrednictwem dystrybutora.
 • Łupiny cebuli, skórki z nasion w dużych ilościach.
 • Nici, torby plastikowe. Mogą ominąć obracające się części, co utrudnia eksploatację urządzenia.
 • Gorący tłuszcz. Zmieszany z rozdrobnionymi odpadami może prowadzić do zatykania w kanalizacji.
 • Duże łuski ryb. Może przykleić się do części, powodując przeciążenie urządzenia.
skórka

Skórki bananów i inne produkty włókniste powinny zostać wysłane do kosza na śmieci

Co można wymieszać w dispouzer? W przypadku zapewnień producentów jest to:

 • Przycinanie owoców i warzyw, wiśni i śliwek, skórki z melonów i arbuzów.
 • Eggshell.
 • Zboża, makaron.
 • Ryby, małe mięso i ptasie kości.
 • Serwetki i ręczniki papierowe przeznaczone do jednorazowego użytku.

To ważne! Jeżeli przedmioty, które nie są dozwolone do usunięcia, nie mogą dostać się do kanalizacji, konieczne jest zatrzymanie pracy urządzenia. Jeśli zestaw zawiera specjalny klucz sześciokątny, można go użyć do usunięcia upadłego. Jeśli nie istnieje, zadzwoń do kreatora. Tę samą instrukcję należy przestrzegać, jeśli wystąpi awaryjne zatrzymanie wymiennika ciepła.

Jednym z najczęstszych mitów na temat disposer jest to, że jeśli dostaniesz się do otworu odpływowego trochę dalej niż na krawędzi, twoje palce z pewnością będą cierpieć, a nawet je stracisz. Zachowaj spokój! W rozdrabniaczach mechanicznych noże znajdują się daleko od zlewu, po prostu nie można ich dosięgnąć. W modelach elektrycznych nie widać noży!

rozdrabniacz

Dispouzery kuchenne są bezpieczne

Czyszczenie utylizatora - zapobieganie blokadom i zapachom

Rozdrabniacz jest urządzeniem samooczyszczającym. Woda zmywa wszystkie zanieczyszczenia do kanalizacji. Jednak w celach prewencyjnych zalecane są następujące środki:

 1. Okresowo miel małe i średnie kości, skorupy jaj lub orzechy w urządzeniu do czyszczenia komory roboczej.
 1. Raz na 2-3 miesiące, takie czyszczenie można wykonać za pomocą kostek lodu i skórki cytryny lub 0,5 łyżeczki sody.
 1. Nie włączaj gorącej wody, jeśli zmielisz coś grubego. Zimna woda nie pozwoli stopić tłuszczu i otoczy ściany komory.
 1. Kilka razy w roku można użyć specjalnych środków do czyszczenia wymienników ciepła.

Ważne! Zabrania się używania domowych środków czyszczących z drobinami ściernymi i narzędziami do czyszczenia rur kanalizacyjnych!

Jeśli pojawi się skażenie, zablokowanie lub nieprzyjemny zapach z wymiennika ciepła, spróbuj zmielić w nim cytrynę, ale zawsze spłukuj urządzenie wodą. Nie pomaga? Użyj kwasu octowego z sodą. Poczekaj 3-4 minuty i włącz bieżącą wodę.

niszczarka

Pomoc i dostępne narzędzia pomogą oczyścić rozdrabniacz

Jak usunąć obcy przedmiot z wymiennika ciepła

Jeśli w otworze spustowym znajduje się obcy przedmiot, który koliduje z normalną pracą urządzenia lub jeśli zezwolisz na wrzucanie odpadów zabronionych przez instrukcję, możesz spróbować wyodrębnić je samodzielnie.

Zdecydowana większość dispoterów jest wyposażona w specjalny klucz sześciokątny, który pomaga zainstalować produkt. To on pomoże przywrócić helikopter do pracy.

Twoje działania:

 1. Odłączyć chopper od sieci.
 2. Zdejmij pokrywę ze zlewu, jeśli to możliwe.
 3. Włóż klucz sześciokątny dostarczony z urządzeniem do otworu spustowego.
 4. Przeglądaj z nim przestrzeń pod zlewem.
 5. Jeśli znajdziesz jakiś obcy obiekt, spróbuj go wyciągnąć za pomocą kleszczyków. Jeśli to możliwe, naciśnij go w dół.
 6. Jeśli stwierdzisz, że problem został rozwiązany, włącz urządzenie. Jeśli nie, pozostaw urządzenie wyłączone i zadzwoń do kapitana.
Klucz w kształcie litery L

Sześciokątny klucz w kształcie litery L.

Zwróć uwagę! Nieoperacyjny dispouter może funkcjonować jako normalny syfon, dzięki czemu można nadal używać wody bez problemów.

Instalowanie choppera samemu

Możesz zainstalować demontaż sam, ale tylko wtedy, gdy masz umiejętności potrzebne do pracy z hydrauliką. W przeciwnym razie lepiej zadzwonić do specjalisty.

Dwa ważne punkty, które należy wziąć pod uwagę przed instalacją:

 1. Aby podłączyć urządzenie, należy zainstalować gniazdo 220 V, które jest uziemione i zabezpieczone przed wilgocią.
 2. Aby podłączyć spust dozownika do wylotu ścieków, nie należy używać niewystarczająco sztywnego syfonu typu "flakonowego" lub typu "butelka". W tym celu odpowiednia jest tylko rura o gładkich ściankach.
rozdrabniacz

Dozownika nie można podłączyć do przedłużacza

Zwróć uwagę na niuanse, które poniżej podano ogólny (!) Schemat instalacji dystrybutora. Znajdziesz niezbędne specyfikacje w instrukcji dołączonej do produktu.

To ważne! W celu samodzielnego montażu rozdrabniaczy kuchennych należy najpierw uwolnić miejsce pod zlewem i odciąć dopływ wody z rurociągu.

Następnie:

 1. Usuń syfon odkręcając nakrętki mocujące.
 2. Oczyścić odsłonięte połączenia części z zanieczyszczeń.
 3. Usuń wylot zlewu.
 4. Zamontuj i zabezpiecz wspornik montażowy od dystrybutora. Specjalna wygoda w pracy zapewnia szyję QuickLock.
 5. Podłącz uchwyt do korpusu urządzenia.
 6. Podłącz dystrybutor do kanału ściekowego za pomocą rury spustowej. W razie potrzeby użyj adapterów, narożników itp.
 7. Ustaw przełącznik lub przycisk powietrza. Podczas instalowania tego ostatniego, należy pamiętać, że wąż łączący go z urządzeniem można przeciąć w razie potrzeby.
 8. Podłącz chopper do sieci elektrycznej, sprawdź jego działanie.
Gardło QuickLock

QuickLock przygotowanie szyi do instalacji na zlewie

instalacja

Wszystkie połączenia muszą być zapieczętowane

Po zakupie urządzenia uważnie przeczytaj instrukcje, zapoznaj się z jego wyposażeniem, stanem rur pod zlewem i jego własnymi możliwościami. Jeśli uważasz, że twoja wiedza i umiejętności nie wystarczą do samodzielnego montażu, poproś doświadczonego hydraulika. Jeśli w obszarze zlewu nie ma gniazdka, będziesz musiał skorzystać z usług elektryka.

Koszt zapłaty za usługi tych mistrzów w pełni spłaci trwałe i niezawodne działanie nabytego dystrybutora. O wiele droższe będą kosztować nieoczekiwany wyciek z nieprawidłowo zamontowanego urządzenia lub zatykających się kanałów.

Wybór materiałów wideo na ten temat

Demonstracja Disco ControlBoneCrusher 900 Delux:

Instalowanie niszczarki odpadów żywności BoneCrusher:

Instalowanie niszczarkiInSinkErator: instrukcje krok po kroku

Produkty do mielenia kuchennego - to świetna okazja, aby zaoszczędzić czas i energię po prostu naciskając przycisk!

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

3 + 2 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map