Rodzaje listew sufitowych do sufitów napinanych

Rodzaje listew sufitowych do sufitów napinanych

Rodzaje listew sufitowych do sufitów napinanych

Montaż sufitu napinanego nie kończy się na stworzeniu idealnie gładkiej powierzchni. Zainstalowana konstrukcja zostaje ukończona dopiero po naprawieniu listwy. Postaramy się dowiedzieć, jak wybrać listwy sufitowe do sufitu napinanego: rodzaje prezentowane w supermarketach budowlanych, pozwalają poprawić wystrój wnętrz w dowolnym stylu.

Cel cokołu na sufit napinany

Jeśli porównać dwie powierzchnie sufitu, z cokołem i bez niego, natychmiast staje się jasne, że sufit, który nie jest obramowany na obwodzie, jest gorszy od alternatywnej wersji z wykończeniem. Gładkie i karbowane, monochromatyczne i kolorowe, z geometrycznymi ornamentami i płaskorzeźbą, wydłużone listwy wykonane z elastycznego materiału stanowią harmonijną dodatkową dekorację, a niekiedy główny element dekoracyjny przestrzeni sufitu.

kremowa ramka

Kremowa ramka - znakomicie i delikatnie

Zaprojektowanie roli dekoracji jest niezaprzeczalne, czego dowodem są setki zdjęć różnego rodzaju listew sufitowych do sufitu napinanego umieszczonych na stronach wirtualnego "połysku". Nie zapominaj jednak o technicznej funkcji gzymsów. Z powodzeniem pokrywają lukę, która pojawia się między krawędzią sufitu a nierówną ścianą w wyniku prac instalacyjnych. Cienka szczelina, która może zakłócić konstrukcję nowo skonstruowanej konstrukcji, nie nastąpi, chyba że pod warunkiem idealnie wyrównanych ścian.

lekkie złocenie

Lekkie pozłocenie na białym tle

Jeśli podsumujemy zalety korzystania z bagietki, otrzymamy:

 • wyraźnie zaznaczona stylistyczna orientacja przestrzeni sufitu;
 • końcowy akcent, podkreślający kompletność kompozycji;
 • maskowanie szczeliny powstałej na styku poziomej struktury z pionową powierzchnią;
 • dodatkowe opcje dla urządzenia oświetleniowego.

Kilka wykwintnych bagietek na całym obwodzie - a biały prostokąt bez twarzy otrzymuje wspaniałą ramę, która idealnie wpasowuje się w stylową koncepcję salonu lub sypialni.

Przed zainstalowaniem listwy sufitowej na suficie podwieszanym należy pamiętać o jednym istotnym niuansie: ozdobne detale nie są przymocowane do poziomej powierzchni, ale tylko do ściany. Folia lub tkanina jest nieodpowiednią podstawą do klejenia gzymsów, nawet jeśli mają one minimalną wagę.

Lekkie bagietki (z PVC, polistyrenu, tworzywa sztucznego) są przyklejane bezpośrednio do tapety, a ciężkie (drewno, poliuretan) mocuje się do ściany za pomocą śrub lub specjalnych łączników (prowadnic).

Materiały do ​​produkcji gzymsu sufitu

Jednym z powodów bogatego asortymentu listew prezentowanych w supermarketach i pracowniach wnętrz jest różnorodność materiałów, z których są wykonane. Dzięki właściwościom technicznym i możliwości łatwego przetwarzania części z tworzyw sztucznych i poliuretanu zamieniają się w eleganckie elementy dekoracyjne. Rozważ główne rodzaje materiałów do produkcji bagietek.

Piankowe

Jeśli chcesz zaoszczędzić na projekcie mieszkania podczas napraw, zwróć uwagę na produkty wykonane z polistyrenu. Lekkie, wygodne do montażu i transportu szyn są tanie, na co zasłużyła miłość klientów. Nie zapominaj jednak, że wraz z premią w postaci pozyskiwania budżetu otrzymujesz dość kruche i kruche produkty.

części z tworzywa piankowego

Warianty detali z tworzywa piankowego o różnej szerokości

Rączki, szczególnie wąskie w przekroju, powinny być bardzo ostrożne - nie upuszczać ich, nie zginać ani nie sklejać bez dokładnego oznaczenia. Jeśli usuniesz element z pianki, będzie bardzo trudno go odblokować i najprawdopodobniej stelaż złamie się podczas demontażu.

1

Ważna uwaga: pianka topi się na skutek działania wielu chemikaliów, więc do instalacji trzeba będzie kupić specjalny klej.

Podstawowy kolor produktów piankowych jest biały, ale można znaleźć modele o neutralnych i pastelowych odcieniach: jasnozielony, różowy, jasnoniebieski, piaskowy. Nie ma konieczności zakupu produktów kolorowych. Jeśli potrzebujesz specjalnego odcienia (na przykład turkusowego), łatwiej jest kupić białe gzymsy i wybrać odpowiednią farbę do samodzielnego zastosowania, najlepiej akrylem.

Poliuretan

Pod względem właściwości technicznych, sufitowy wystrój poliuretanu wygrywa przed pianką i produktami PCV. Elastyczny i jednocześnie silny materiał pomaga, gdy ściany są nierówne i mają zauważalne skazy tynkowania. Plastyczność detali może być przydatna przy projektowaniu niestandardowego kształtu - zaokrąglonego, wygiętego w różnych kierunkach.

Elastyczne bagietki są wykorzystywane przez projektantów do ozdabiania napinanych i zawieszonych konstrukcji, a także jako ozdoby nisz w ścianach lub ograniczniki do strefowania.

ramy poliuretanowe

Luksusowa rama wykonana z poliuretanu

Konstrukcja elementów poliuretanowych jest różnorodna: można znaleźć zarówno szerokie 2-3-warstwowe filety bez ozdób, jak i ozdobne listwy dekoracyjne ozdobione reliefami różnych przedmiotów.

Ważna uwaga: jeśli sufit jest ozdobiony kolorowymi wstawkami lub ma połączony wzór, lepiej użyć prostych detali, które podkreślają wzornictwo wzorów i elementów dekoracyjnych.

Istnieją dwie wady poliuretanu. Pierwszym z nich jest koszt, który kilkakrotnie przewyższa cenę tworzywa piankowego. Drugi to stosunkowo duża waga, z powodu której gipsu poliuretanowego nie można przykleić do niewiarygodnej bazy, na przykład do tapety. W przeciwieństwie do wyrobów z polistyrenu i PCV, które doskonale przylegają do winylu i włókniny, listwy poliuretanowe są mocowane wyłącznie na powierzchni ścian, a najbardziej wytrzymałe elementy mocujące stanowią specjalne prowadnice.

Polichlorek winylu

Listwy przypodłogowe z PCV są alternatywą dla produktów piankowych. Mają również niewielką wagę, solidną, ale nie plastyczną strukturę, niską cenę. Bardziej nadaje się do dekoracji tradycyjnych kwadratowych lub prostokątnych sufitów, ponieważ nie mają one możliwości zginania. Podczas próby montażu na zaokrąglonej podstawie, pręty natychmiast się psują.

W sprzedaży znajdziesz wiele opcji różniących się kolorem i szerokością. Wśród różnorodności prezentowanych modeli jest imitacja drewna i metalu. Podobieństwo osiąga się przez fabryczne malowanie powierzchni PCV specjalnymi farbami. Jeśli użyjesz prostych białych detali, rozczarujesz się: po pewnym czasie żółkną, szczególnie gdy są w kuchni lub wystawieni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

sufit napinany

Obwód plastiku łączy się z powierzchnią naprężenia

Ze względu na kruchość, ostrożnie pociąć 2-metrową długość, używając ostrego kleryka lub noża budowlanego, a także do obróbki szerokich produktów - piły do ​​metalu.

Szczegóły dotyczące PVC są inne niż pianki lub poliuretanu. Nie są one tak obszerne w związku z inną metodą produkcji. Plastikowy pasek jest złożony w taki sposób, że wychodzi trójskrzydłowe pudełko: dwa boki i dodatkowy języczek są przeznaczone do mocowania, trzeci jest ozdobny. Dzięki pustym środkowym gzymonom mają minimalną wagę, dzięki czemu można je łatwo przykleić do każdej powierzchni. W razie potrzeby izolowane przewody można umieścić w pudełku.

produkt z tworzywa sztucznego

Praktyczny plastikowy produkt

Niska cena i łatwość instalacji to zalety, które kontrastują z jedną dużą wadą: wyglądu PVC nie można nazwać prezentowalnym. Nowe elementy wyglądają surowo i schludnie, ale z biegiem czasu stają się żółte i tracą estetykę. Wyroby z tworzyw sztucznych są bardziej odpowiednie do projektowania domków lub wnętrz biurowych niż do dekoracji pomieszczeń na pobyt stały.

Drewno

Profile i gzymsy z drewna napotykają coraz mniej, jednak, jak każda rzadkość, stopniowo przechodzą do sekcji elitarnej. Nikt nie zdobi pokoju w miejskim mieszkaniu z plastikowymi częściami, które są trudne do ukształtowania: łatwiej jest kupić tanią i "posłuszną" alternatywę z poliuretanu. Ale drewno cieszy się przyjemnością projektantów, z powodzeniem wykorzystując go do produkcji drogich kompozycji premium.

drewno wykończeniowe

Drewniana dekoracja we wnętrzu

Niektóre starożytne włoskie firmy specjalizują się w zintegrowanej produkcji drewnianych pomieszczeń. Ich produkty to w pełni wykończone pomieszczenia mieszkalne, w których absolutnie wszystkie elementy wnętrza wykonane są z cennego drewna, w tym sufitu, ścian, podłóg, zestawów mebli i mniejszych detali dekoracyjnych, takich jak listwy przypodłogowe.

Czasami drewnianą bagietkę tradycyjnie stosuje się do projektowania wnętrz wiejskich, zwłaszcza w przypadku domów zbudowanych z drewna lub okrąglaków. Pomagają zachować jedność stylu, najczęściej wiejską. Zamocuj drewniane gzymsy na śrubach lub gwoździach.

Co to jest ozdobna wstawka

Jeżeli ściany są względnie płaskie, naroża w połączeniach z sufitem nie muszą być pokryte wąskimi listwami przypodłogowymi lub szerokimi listwami. Czasami wskazane jest pozostawienie tylko płaskiej listwy ozdobnej, która wchodzi w skład konstrukcji napinającej. Z reguły powtarza kolor płótna i służy do wizualnego wygładzenia wąskiej szczeliny, która pojawiła się w wyniku instalacji.

Oprócz listew z tworzywa sztucznego stosuje się grube sznury, składające się z splecionych kolorowych nici, często złotych lub srebrnych.

ozdobna wstawka

Dekoracyjna wypustka w formie sznurka

W przeciwieństwie do solidnie przymocowanych listew przypodłogowych, wkładki są przechowywane kosztem cech ich konstrukcji, dlatego w razie potrzeby można je szybko i łatwo usunąć. Gzymsy również muszą zostać oderwane, po czym całkowicie tracą swoje właściwości operacyjne.

W razie potrzeby projekt płytki można zmienić, na przykład zastąpić kolor kontrastem, aby rozjaśnić sufit.

Czy szerokość produktu

Listwy i listwy przypodłogowe różnią się nie tylko materiałem do produkcji, ale także rozmiarem. Najpopularniejsza długość detali to 130, 150 i 200 cm Znając wielkość obwodu, możesz obliczyć ile szczegółów zajmie to pomieszczenie.

standardowa szerokość produktu

Produkt o standardowej szerokości

W przeciwieństwie do standardowej długości, szerokość może być dowolna:

 • minimum (3-4 cm), typowe dla tanich modeli o nieskomplikowanej konstrukcji;
 • maksimum (35-40 cm), charakterystyczne dla luksusowych wielopoziomowych filetów o wyrazistym reliefie lub ozdobach.

Ale produkty są bardzo poszukiwane, co można przypisać "złotemu środkowi" - od 5 cm do 12 cm szerokości.

Nie faworyzuj stylu, aby wybierać szerokie elementy dla małego pokoju i odwrotnie. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę objętość pomieszczenia Zaleca się według ogólnie przyjętych norm, zgodnie z którym na wysokości sufitu 250 cm szerokości gzymsu nie powinna przekraczać 4 cm, odpowiednio, do sufitów trzech metrów lepiej wybrać model z parametrami 5-12 cm, na wyższy. - 12 cm.

szeroki gzyms

Szeroki gzyms, dopasowany do tonu wnętrza

Jeśli popełnisz błąd przy wyborze szerokości, wnętrze może ucierpieć. Na przykład, ciężki tekstury projektowania, zamontowane w kuchni 6-metrowy, wizualnie sprawiają, że pokój jeszcze bardziej ciasne, wąskie i gładkie profile, przeciwnie, po prostu „stracone” na dużych wysokościach. Aby zdecydować, która listwa jest lepsza dla sufitu napinanego w Twoim wnętrzu, zalecamy użycie zdjęcia o podobnym układzie i wyposażeniu.

Cechy szczególne gzymsów sufitowych

Funkcjonalność wykończenia sufitu wykracza poza tworzenie typowych modeli sufitów prostokątnych. Niektóre rodzaje listew przypodłogowych doskonale radzą sobie z dodatkowymi obowiązkami, na przykład pozwalają na zamaskowanie iluminacji sufitu lub uczestniczenie w dostarczaniu wzorów o zaokrąglonej formie.

Cokół z podświetleniem

Możliwości nowoczesnych systemów oświetleniowych są nieograniczone. Nawet w strukturze napinającego głównym elementem jest cienka warstwa, udaje się do montażu lampy, reflektory i całą kompozycję różnych postaciach urządzeń. Nic dziwnego, że aby stworzyć wyjątkową atmosferę, projektanci często używali małej niszy uformowanej nad bagietką zamontowaną na ścianie.

żółte podświetlenie

Żółte podświetlenie w tapetę dźwiękową

W wąskiej przestrzeni wcześniej umieszczone miniaturowe lampy, ale wraz z pojawieniem się systemu oświetlenia taśmowego LED jest znacznie uproszczona. Taśmy LED lub przewód jest zaznaczona kolorem i po prostu układać we wnęce między podłużnymi i sufitu, dzięki czemu powierzchnia jest on oświetlony długo w obwodzie.

Podświetlenie LED

Podświetlenie LED

Szczególnie skuteczne jest oświetlenie błyszczącego sufitu: promienie odbijają się i oślepiają, stopniowo zmniejszając intensywność do środka.

Zakrzywiona konfiguracja

Gdyby istniała potrzeba zamknięcia połączeń konstrukcji o zaokrąglonym kształcie, zwykle nie można dopasować konwencjonalnych bagietek. Niektóre typy zgięć są przeciwwskazane, podczas gdy inne, bardziej elastyczne kategorie mogą jedynie częściowo deformować. Najbardziej odpowiednie są produkty poliuretanowe, ale są one dość ciężkie i nie zawsze są odpowiednie.

elastyczne formowanie Europlast

Elastyczne formowanie Europlast

Idealne są specjalne profile, które mogą zająć absolutnie dowolną pozycję ze względu na wyjątkową właściwość - zwiększoną elastyczność. Za ich pomocą można pokrywać fugi nawet w trudno dostępnych miejscach, a wygląd wyrobów z tworzyw sztucznych nie różni się od analogów poliuretanu. Zamiast specjalnych listew stosowane są czasem ozdobne sznury i taśmy.

Ukryte okap - opcje projektowe

Jeśli spojrzymy na ukrytym zdjęciem szynach dla sufitów podwieszanych, to prawdopodobnie nie widzą listwy sufitowe i gzymsy, zakotwiczone ponad poziom liści. Rozciągnięty film całkowicie ukrywa wyposażenie i sam gzyms, który pełni jedynie funkcję techniczną. Tacy posiadacze nie potrzebują dekoracji, ponieważ po prostu nie można ich zobaczyć.

gzyms na zasłony

Ukryty karnisz do zasłon

Czasami ukryte okapy są nazywane profilem, który jest przymocowany do konstrukcji napinającej. Utrzymuje system wokół obwodu i przez cały cykl życia zapewnia niezbędny stopień napięcia. Jeśli chcesz usunąć strukturę (na przykład do naprawy), ten profil zostanie zdemontowany.

profil montażowy

Specjalny profil montażowy

Również ukryty gzyms sufitu i sufit napinany są wymienione razem, jeśli chodzi o bagietki z oświetleniem. Oznacza to, że urządzenia oświetleniowe umieszczone na gzymsie są ukryte przed oczami.

Wskazówki dotyczące wyboru listwy przypodłogowej

Wybierając wystrój sufitu, należy skupić się na ogólnym stylu wnętrza, a także na projekcie sufitu i ścian. Najczęściej bagietkę podnosi się pod folią sufitową lub pod tapetą.

kombinacja dwukolorowa

Harmonijne połączenie dwóch kolorów

Czynniki wpływające na wybór listew przypodłogowych:

 • wielkość pokoju;
 • funkcje przypisane do gzymsów;
 • kolor i tekstura otaczającego wykończenia;
 • parametry techniczne produktów;
 • koszt bagietek i kleju (lub innych elementów złącznych).

W końcu zdecydować, co wybrać do sufitu Listwy sufitów mają właścicieli nieruchomości, ale nie zapominaj, główny rzecz: Listwy i profile nie powinna być sprzeczna z resztą wystroju i stylu, ani wartości. Jeśli sufit jest ozdobiony referencyjnym materiałem tekstylnym, jest mało prawdopodobne, aby pasowały do ​​niego nie imponujące listwy z pianki. I odwrotnie, pozłacane bagietki z trzema warstwami w małej kuchni są absolutnie zbędne.

Instrukcje szybkiej instalacji

Każdy typ sufitu ma różne cechy i cechy konstrukcyjne, i różni się sposobem montażu. Na przykład podajemy instrukcję klejenia wariantu budżetu - gzymsy z pianki. Wcześniej trzeba zaopatrzyć się w niezbędną ilość części, specjalny klej, szczotkę, nóż do cięcia, narzędzie do znakowania.

oznakowanie

Wstępne oznaczanie

Procedura:

 • sprawdź jakość części, jeśli to konieczne, pociąć długie produkty na pożądane fragmenty; ostrożnie przecinaj rogi - pod kątem 45 stopni;
 • określić dokładne miejsce dla każdego elementu, robiąc znaki bezpośrednio na ścianie (tapeta); nie dotykaj folii sufitowej;
 • Nakładamy klej na listwy przypodłogowe - tylko na powierzchni specjalnie do tego zaprojektowanej;
 • Przyklejamy elementy na ścianie, mocno dociskając je do siebie; do sufitu nie ma potrzeby klejenia;
 • usunąć nadmiar kleju, aby nie pozostały żadne ślady.

Sprawdzamy jakość pracy, w razie potrzeby powtórzyć procedurę.

Nowoczesne modele - dekoracja wnętrz

Jeśli istnieje możliwość dekorowania pokoju dodatkowo, dlaczego nie skorzystać? Istnieje wiele sposobów na dekorowanie pokoju za pomocą surowych lub odwrotnie pretensjonalnych listew.

masywne bagietki

Masowe bagietki do dekoracji sypialni

Jeśli pozwala na to okolica, do każdego pomieszczenia w stylu - od klasycznego po barokowy i nowoczesny - można wprowadzić piękne, reliefowe bagietki.

kuchnia z jadalnią

Szerokie filety do dekoracji kuchni z jadalnią

W razie potrzeby można użyć lekkiego podświetlenia, które podkreśli styl i udekoruje strukturę naciągu.

odlewnictwo

Tłoczone wytłoczki z podświetleniem

Jeśli jednak technologia instalacji zakłada ścisłe dopasowanie systemu sufitowego do ściany, można odrzucić bagietki.

Wideo dotyczące wyboru i instalacji listew sufitowych

Oferujemy interesujące wideo dotyczące właściwego przyklejenia cokołu na suficie napinanym.

Profesjonalne wskazówki dotyczące instalacji bagietki:

Jak wygląda wzór odcinka z bagietką:

Wybierz i zainstaluj gzymsy do obramowania sufitu napinanego może być niezależnie, opierając się na ogólnie przyjętych zasadach dekoracji wnętrz. Ale konsultacje projektanta lub pomocy profesjonalnych budowniczych również nie zapobiegną.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

93 − 87 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map