Jak zrobić tabliczkę do pisania i rysowania kredą

Jak zrobić tabliczkę do pisania i rysowania kredą

Jak zrobić tabliczkę do pisania i rysowania kredą

Niemal wszystkie małe dzieci bardzo lubią rysować, często wykorzystując jako "płótno" podłogę, ściany i meble. Biorąc pod uwagę potrzeby Twojego dziecka, zaradni rodzice wprowadzają pewne poprawki do wnętrza domu, używając specjalnej farby, która jest łatwa do nałożenia i łatwa do usunięcia. W takim przypadku nie jest konieczne malowanie całej ściany lub szafki. Satysfakcjonujący twórczy początek dziecka jest całkiem zdolny do małej tablicy kredowej, która może być przydatna dla dorosłych członków rodziny, jeśli jej używasz, na przykład, do notatek i przypomnień o ważnych sprawach.

Co to jest farba kredowa (łupkowa)

Farba, która ma efekt łupkowy, jest bardzo często stosowana do renowacji mebli, dzięki czemu powłoka jest matowa, aksamitna i przyjemna w dotyku. Jego twórcą jest brytyjska projektantka Annie Stone. W 1990 roku opracowała specjalny materiał wykończeniowy, który zaczął sprzedawać pod marką "ChalkPaint".

tablica kredowa

Tworzenie tablicy na kredę otwiera szerokie możliwości kreatywności

Informacje! Biorąc pod uwagę nazwę i konsystencję "ChalkPaint", logiczne jest założenie, że jednym z jego składników powinna być kreda (węglan wapnia). Problem polega jednak na tym, że przez ponad 20 lat oryginalny przepis nie został ujawniony przez jego twórcę. Dlatego na rynku pojawiło się wiele klonów, stworzonych na bazie różnych materiałów.

Oprócz interesującego efektu wizualnego farba kredowa ma szereg zalet operacyjnych:

 • pada dobrze na prawie każdy materiał (drewno, substytuty drewna, metal, płyty gipsowo-kartonowe, tynk, cegła, dachówka i szkło);
 • ma doskonałą przyczepność do powierzchni;
 • Ma dobrą krycie, ukrywając większość wad starej powłoki;
 • szybko wysycha;
 • nie ma ostrych zapachów;
 • nietoksyczny.

Wady takiego wykończenia obejmują jego cenę i deficyt. "ChalkPaint" nie jest dostarczany do Rosji w ogóle, a jego odpowiedniki z firm "Tikkurila" i "Siberia" są o rząd wielkości droższe niż konwencjonalne farby i lakiery. Dlatego też, ze względu na ekonomię, wiele osób próbuje samemu wytwarzać łupki, wykorzystując w tym celu tańsze i niedrogie komponenty.

łupek

Łupek fabryczny jest dostępny w kilku kolorach

5 przepisów na przygotowanie farby kredowej w domu

Aby samemu przygotować kredę, możesz użyć kilku przepisów. Istotą każdej metody jest dodanie do zwykłej błyszczącej, drobno rozproszonej masy materiału, co nadaje powłoce niezbędną szorstkość.

Jako główny składnik nadaje się farba akrylowa lub lateksowa do ścian. Drugi jest również produkowany na bazie akrylowej, ale ze względu na dodatek do kauczuku ma zwiększoną wytrzymałość. Dlatego, jeśli chodzi o wytwarzanie płyty kredowej, której powłokę będzie stale poddawać pewnym obciążeniom, lepiej jest zatrzymać na wersji lateksowej.

Składnikiem pomocniczym może być wybrany wodorowęglan sodu (konwencjonalny soda oczyszczona), węglan wapnia, gips, zaprawa, a nawet skrobia kukurydziana. Wszystkie opcje mają prawo do życia, a ich powodzenie zależy przede wszystkim od odpowiednio dobranej konsystencji.

Zastosowanie sody oczyszczonej

zastosowanie sody oczyszczonej

Zastosowanie sody oczyszczonej

Wymagana proporcja:

 • 2/3 farb;
 • 1/3 sody.

Przygotowanie takiej kompozycji jest jedną z najbardziej przystępnych cenowo opcji, ponieważ sodę można kupić w każdym sklepie spożywczym. Proces tworzenia farby jest dość prosty: musisz wymieszać oba składniki przed uzyskaniem jednorodnej masy. Jeśli mieszanina jest bardzo gęsta, dodanie niewielkiej ilości wody pomoże doprowadzić ją do pożądanej konsystencji.

Rada! Aby uniknąć grudek, sody lub innych materiałów sypkich należy dodawać stopniowo.

Gdy stosuje się taką kompozycję, całkowite pokrycie powierzchni poddawanej obróbce następuje po nałożeniu 3 warstw farby. Po wyschnięciu wykończenie ma raczej masywną konsystencję ziarnistą. Jeśli konieczne jest pozbycie się tego efektu, na przykład w przypadku tablicy, zbyt duża ziarnistość jest zbędna, wystarczy wykonać dokładne szlifowanie powierzchni.

1

Zastosowanie skrobi kukurydzianej

zastosowanie skrobi kukurydzianej

Zastosowanie skrobi kukurydzianej

Wymagana proporcja:

 • 2/3 farb;
 • 1/3 skrobi.

Podobnie jak woda sodowa, skrobia kukurydziana jest sprzedawana w prawie każdym supermarkecie i ma bardzo demokratyczną cenę. Technologia otrzymywania pożądanej mieszaniny nie różni się od poprzedniej wersji - jedyny czas - możesz potrzebować trochę więcej wody, aby uzyskać optymalną masę do nanoszenia na powierzchnię.

Do całkowitego pokrycia powierzchni wystarczą 2 warstwy powłoki. W tym przypadku występuje również potrzeba drobnego zmielenia, ponieważ po wysuszeniu rozmazy będą wyraźnie widoczne, co może negatywnie wpływać na teksturę wykończenia.

Zastosowanie węglanu wapnia

zastosowanie węglanu wapnia

Zastosowanie węglanu wapnia

Wymagana proporcja:

 • 2/3 farb;
 • 1/3 węglanu wapnia.

Cena 1 kg drobnego proszku węglanu wapnia przekracza 200 rubli, więc ten przepis na farbę kredową nie jest najtańszy. Ale z punktu widzenia wyniku, dodanie kredy pozwala uzyskać, być może, najlepszą kompozycję, która po wyschnięciu ma jednolitą teksturę i nie wymaga mielenia. Pełne pokrycie części następuje po nałożeniu 2 warstw farby. Taką dekorację można łatwo otworzyć nie tylko na tablicy, ale także na meblach.

Zastosowanie gipsu

budowanie gipsu

Gips budowlany

Wymagana proporcja:

 • 3/4 farby;
 • 1/4 gipsu.

Zastosowanie gipsu budowlanego (alabastru) jest jedną z najbardziej optymalnych opcji, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości. Ten materiał kosztuje o rząd wielkości mniej niż proszek kredy, podczas gdy powłoka po obróbce 2-warstwowej ma jednolitą matową teksturę i, jeśli obserwuje się poprawną konsystencję kompozycji farby, nie wymaga dodatkowego szlifowania.

Zwróć uwagę! Gips schnie bardzo szybko, więc po wytworzeniu mieszaniny powinien być natychmiast nałożony na powierzchnię.

Zastosowanie fugowania płytek

kielnia

Fuga do płytek

Wymagana proporcja:

 • 3/4 farby;
 • 1/4 fugi.

Fuga do płytek jest w średniej kategorii cenowej między węglanem wapnia i gipsem budowlanym. Jakość otrzymanej z tego materiału farby kredowej jest wystarczająco wysoka, dlatego możliwe jest bezpieczne wykończenie mebli. Zazwyczaj wystarczy nakładać 2 warstwy takiej kompozycji, aby powłoka była jednolita i nie miała widocznych wad. Drobne szlifowanie nie jest wymagane w tym przypadku, a po wysuszeniu na nim powierzchni można od razu narysować lub wykonać kredowe napisy.

Master-klasa na robieniu desek do rysowania kredą

Sporządzanie tablicy własnymi rękami wraz z niezbędnymi komponentami jest bardzo proste, zwłaszcza jeśli mistrz ma szczegółowe instrukcje z wyraźnymi obrazami.

Narzędzia i materiały

Do pracy potrzebne będą następujące materiały:

 • błyszcząca farba lateksowa na bazie akrylowej;
 • drobno rozproszony swobodnie płynący składnik (jeden z wymienionych w poprzedniej sekcji);
 • pojemność i kij do wytwarzania mieszaniny;
 • szczotka lub wałek o średniej twardości;
 • taśma papierowa, jeśli to konieczne, aby zabezpieczyć krawędzie;
 • podstawa do malowania.

Jeśli prace będą prowadzone w obszarze mieszkalnym, pożądane jest, aby chronić przestrzeń roboczą przed przypadkowym uderzeniem materiału farby. Do tego można użyć ceraty lub starej tkaniny.

Zwróć uwagę! Kolor farby na tablicy jest wybierany indywidualnie. Wybór niekoniecznie ogranicza się do wersji czarnej. Kreda będzie dobrze widoczna na brązowym, bordowym, niebieskim, zielonym i każdej innej ciemnej powierzchni.

narzędzia

Do produkcji łupków używany jest standardowy zestaw narzędzi do prac malarskich

Główne etapy pracy

 1. Jako podstawę płyty można użyć dowolnego materiału: sklejki, płyty wiórowej, płyty pilśniowej, płyty MDF, naturalnego drewna lub suchej zabudowy. Pożądane jest, aby podstawa była gładka, bez widocznych wad. W przeciwnym razie przeszlifuj powierzchnię papierem ściernym. Tę samą procedurę (szlifowanie) należy przeprowadzić, jeśli przedmiot ma błyszczącą powłokę. Aby farba miała dobrą przyczepność do powierzchni, należy usunąć połysk.
deska do krojenia

W przypadku tej klasy mistrzowskiej podstawą była zwykła deska do krojenia, dostępna dla każdej gospodyni

 1. Farbę do tablicy można przygotować dowolną z powyższych metod. Najczęściej do takich celów stosuje się kombinację farby lateksowej z gipsem lub kielnią.
przygotowanie powierzchni

Jeśli powierzchnia do obróbki ma mały obszar, możesz przygotować wykończenie w dowolnym improwizowanym pojemniku

 1. Otrzymaną mieszaninę należy nanieść natychmiast po przygotowaniu, ponieważ szybko wysycha. Aby powłoka była jednorodna, pociągnięcia pędzla powinny być wystarczająco gładkie.
malowanie na obrabianym przedmiocie

Aby uzyskać pełne odwzorowanie obrabianego przedmiotu, zwykle wystarczające jest 2-warstwowe przetwarzanie

 1. Czas schnięcia farby kredowej wynosi od 30 do 60 minut. Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, powierzchnia wkrótce stanie się matowa i aksamitna.
powierzchnie gruntowe

W obecności widocznych nieregularności konieczne jest lekkie szlifowanie z drobnoziarnistym nazhdachkiem

 1. Po wyschnięciu płyta łupkowa może być sprawdzona pod względem funkcjonalności, wykonując małe nagranie lub szkicując zabawny rysunek.
tablica kredowa

Kolory kredy i tablicy muszą być skontrastowane, aby napis był dobrze odczytany

Jak dbać o łupek

Pomimo doskonałej charakterystyki płyt kredowych, można je łatwo zadrapać twardymi przedmiotami. Dlatego nie należy go malować tanim kredą, ponieważ często zawiera on zanieczyszczenia piasku i drobnych kamyków. Do użytku domowego lepiej jest kupić specjalne kredki do rysowania, co jest nieodłącznym elementem ostrożnego podejścia do powierzchni.

Informacje! Kompozycja kredek do rysowania, oprócz węglanu wapnia, zawiera pigment barwiący i środek wiążący, przeznaczony do zmniejszania tworzenia się pyłu podczas pracy.

Do wycierania etykiet z płyty nie należy używać materiałów ściernych ani agresywnych środków czyszczących. Aby wytrzeć kredę, wystarczy zastosować wilgotną miękką ściereczkę lub gąbkę.

deska do czyszczenia

Zastosowanie miękkiego materiału do czyszczenia deski z kredy wydłuży znacznie żywotność deski

Tablica do samodzielnego rysowania lub nagrywania rozwiąże kilka problemów naraz. Takie akcesorium zdobi prawie każde wnętrze, a wszystkie ważne sprawy zostaną zapisane, a zatem spełnione. Ale co najważniejsze, efekty kreatywności dzieci zostaną przeniesione ze ścian, podłogi i mebli na planowaną powierzchnię.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 6 = 1

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map