Jak szybko wytrzeć szwy na płytce: wszystkie subtelności spoinowania szwów płytek ceramicznych

Jak szybko wytrzeć szwy na płytce: wszystkie subtelności spoinowania szwów płytek ceramicznych

Jak szybko wytrzeć szwy na płytce: wszystkie subtelności spoinowania szwów płytek ceramicznych

Po zakończeniu układania płytek w kuchni przechodzisz do następnego etapu pracy. To jest spoinowanie szwów płytek ceramicznych. Scena jest bardzo ważna i jeśli wiesz, jak prawidłowo wyczyścić ściegi na kafelku, możesz ukryć pewne defekty stylizacji. Jeśli fuga zostanie źle wykonana, zrujnuje nawet nieskazitelne układanie płytek.

Ostatnią czynnością związaną z układaniem płytki jest fugowanie przeplatanych szwów

Nowoczesna technologia układania płytek polega na fugowaniu w końcowym etapie pracy

Przed rozpoczęciem fugowania upewnij się, że klej do płytek jest całkowicie suchy. Połączenia międzywarstwowe należy starannie oczyścić z gruzu i brudu, usunąć wszelkie pozostałe separatory (krzyże). Niektórzy producenci twierdzą, że krzyże można pozostawić w szwach i pokryć zaprawą. Ale mistrzowie tego nie zalecają, ponieważ warstwa spoiny nad krzyżem będzie bardziej subtelna, co oznacza, że ​​jej kolor będzie inny, co może zepsuć wygląd szwu.

Jeśli pracowałeś z glazurowanymi dachówkami, możesz zacząć zaczynać od razu. Jeżeli płytki nie są oszklone, należy zwilżyć górną i boczną powierzchnię każdej płytki. Dzieje się tak, aby powierzchnia nieszkliwiona nie wchłaniała wilgoci z zaprawy. Nawilżanie powierzchni płytki może być za pomocą opryskiwacza ogrodowego. Najważniejsze jest, aby nie przesadzić z wilgocią, dlatego pozostały na powierzchni dachówki lub szwów w kałuży wody może uszkodzić zaprawę, a ona później zaczynają pękać. By rozwiać swoje wątpliwości spoinowania płytek nieszkliwione zaczynu najlepiej skonsultować się z producentem.

Spoinowanie szwów płytek: instrukcja wideo

Jaka jest zaprawa do fugowania płytek?

Istnieją dwa główne rodzaje materiałów do wypychania - mieszaniny na bazie żywicy epoksydowej i cementu. Wybierając kielnię do płytek, nie należy jej mieszać z elastomerowymi masami uszczelniającymi, które wypełniają miejsca łączenia materiałów budowlanych. Na przykład szczeliwo wykonane z silikonu. Naprawdę jest używany do płytek, ale nie do szwów, ale do wypełniania pustek podczas układania płytek na innej powierzchni. Mistrzom nie zaleca się stosowania silikonowych szczeliw do przeplatania szwów.

Fuga na bazie żywicy epoksydowej

Oprócz żywicy epoksydowej zawierają one utwardzacz, który sprawia, że ​​spoiny międzyplonowe są odporne na chemikalia. Jest to dość kosztowna fuga, dlatego jest zwykle stosowana w obiektach komercyjnych i przemysłowych. Praca z nim nie jest zbyt dogodna - fuga jest lepka. Jeśli szerokość szczelin pomiędzy płytkami trzeba mniej niż 6 mm i grubość płytek - nie więcej niż 12 mm, żywica epoksydowa zaprawa nie przenikają do szwów, są ponieważ jest bardzo wąski.

Fuga na bazie cementu

Jest to sucha mieszanka, którą przed użyciem należy rozcieńczyć wodą lub ciekłym lateksem. Sprzedaj i gotowe, już rozcieńczone we właściwej proporcji zapraw cementowych, ale są droższe. Fugi na bazie cementu wyróżniają się dodatkami, które są częścią tego materiału. Tak więc istnieją trzy rodzaje zaczynów cementowych: suchy utwardzacz, mieszanka lateksowa i cement przemysłowy. Ważne: takie fugi mogą powodować podrażnienie i zapalenie oczu, niekorzystnie wpływają na skórę i płuca. Dlatego podczas pracy należy stosować respiratory, gumowe rękawice i gogle.

Po fugowaniu między płytkami nie powinno być pustej przestrzeni

Fuga na bazie cementu jest starannie rozmieszczona, wypełniając całą pustą przestrzeń między płytkami

Dlaczego uszczelniacz

Używając uszczelniacza, mistrzowie dążą do dwóch celów: do ochrony szwów i samej płytki ceramicznej przed plamami, w celu ochrony szwów przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Tak, że na powierzchni nieszkliwionych płytek nie ma plam, podszewka pokryta jest płynnym przezroczystym uszczelniaczem. Większość uszczelniaczy bazuje na lakierze, akrylu lub silikonie. Wybierając uszczelniacz, należy wziąć pod uwagę rodzaj używanej płytki i zaprawy.

Która fuga do płytek jest lepsza

Większość mistrzów używa kielni "Atlas", "Ceresite", "Hercules". Pamiętaj, że szwy powinny być ciemniejsze niż tło kafelka. Podkreśla to rygor geometrii, a brud, który ostatecznie nieuchronnie gromadzi się w szwach, nie będzie tak zauważalny.

Wycierając szwy białą kielnią, przygotuj się na pojawienie się na niej żółtej powłoki i nie można jej zawsze czyścić detergentami. Jeśli ściegi są wycierane z ciemnego materiału, należy stosować detergenty raz na 2-3 miesiące. Ale fuga jest mieszaniną cementu z dodatkami mineralnymi, które z czasem znikną. Im ciemniejszy kolor zaprawy, tym dłużej kolor będzie nieskazitelny.

Mała gumowa szpachelka jest bardzo wygodnym narzędziem do spoinowania szczelnych szwów

Zaprawa do fugowania wykonana jest za pomocą małej gumowej szpachelki

1

Kolor fugi jest kategorią estetyczną. Powinien być wybrany w zależności od koloru kafelka i Twojej artystycznej intencji.

Jak prawidłowo oczyścić szwy z płytki

Jeśli nie widzieliście jak zrobić spoinowania płytek ceramicznych, wideo z Internetu, aby pomóc zorientować procesu. Obejmuje on następujące etapy: mieszanie masy, utrzymując roztwór przez pewien czas lepszego zwilżania, a następnie ponowne mieszanie roztworu dystrybucji masy, czyszczenia spoin pomiędzy nadmiar zaprawy.

Aby wybrać fugę do płytek dzisiaj nie będzie dużo pracy

Wybór zacieraczki do płytek jest dość duży, zarówno pod względem ceny, jak i koloru oraz jakości

Przygotuj wszystko, co potrzebujesz do pracy. Będziesz potrzebował:

 • Respirator (jeśli planujesz pracować z zaprawami cementowymi);
 • gumowe rękawice, gogle;
 • gumowy wałek lub szpatułka;
 • faktyczne fugowanie;
 • wiadro, czysta ściereczka, gąbka;
 • sklejka (jeśli jest to dachówka na podłodze);
 •  uszczelniacz;
 •  wałek do malowania lub pędzel do rysowania (mały).

Kolejność pracy

 • Zastosowanie fugowania

Po zaprawa będzie rozwiedli się w wymaganych proporcjach, umieścić na powierzchni stosu płytek fugi (jeśli jest niszczona fug pomiędzy płytkami na podłodze, można po prostu położyć się do roztworu z wiadra, a jeśli pracujesz na ścianie za pomocą prostokątnego pacy). Do dystrybucji zaprawy najlepiej nadaje się kielnia.

Aby równomiernie rozprowadzić zaprawę, tarka powinna znajdować się po przekątnej

Kielnia powinna być trzymana po przekątnej - dzięki temu rozwiązanie będzie rozłożone równomierniej na powierzchni

Powinien być utrzymywany pod kątem 30 stopni względem płytki i nakładać zaprawę po przekątnej. 3 razy kielnia po powierzchni płytki, ale nie tylko przykryj zaprawą do fugowania, ale spróbuj ją wetrzeć w szwy i dociśnij. Szew powinien być szczelnie wypełniony roztworem. Im silniejszy opór, tym więcej szwy zostanie wypełnione, co oznacza, że ​​będzie bardziej gęsty. Główną ideą spoinowania szwów międzywarstwowych jest wypełnienie dna do wierzchołka wszystkich rogów i pustek wokół płytki. Ciecz w procesie zacierania opuści kielnię, aby materiał się zestalił, a szwy zostaną wypełnione cząstkami cementu i piasku.

Nie należy zaczynać od razu całej powierzchni. Najpierw rozprowadź materiał na małej powierzchni nie większej niż 1-2 metrów kwadratowych. Dzięki temu możesz oszacować szybkość chwytania i zrozumieć, jak często musisz przerwać pracę i oczyścić szwy.

Jak wytrzeć szwy na płytce za pomocą kielni

Za pomocą specjalnej torby do przeprowadzenia zaprawy można łatwo i szybko

Fugowanie to bardzo wygodne i praktyczne narzędzie do wykonania prostej, ale ważnej operacji

Jeśli pracujesz z powierzchnią, która jest trudna do czyszczenia, zalecane jest użycie worka do fugowania. Działa na zasadzie torebki cukierniczej do wykańczania ciast. Na końcu zamocuj metalową końcówkę, której szerokość jest w przybliżeniu taka sama, jak szerokość kielni. Torebka jest wypełniona zaprawą i wepchnięta w szew przez końcówkę.

Pracując z torebką, umieść końcówkę w górnej części szwu i przesuwaj ją w przód iw tył, aż szew zostanie całkowicie wypełniony. Do skutecznego napełniania na całej długości szwu, a nie wokół oddzielnej płytki. Najpierw wypełnij poziome i po pionowych szwach. należy ścisnąć trochę więcej zaprawy niż to za konieczne, ponieważ po pierwsze ustawienie zaprawa być zagęszczona do wspólnego elementu za pomocą metalowej rury gładkiej, co nadaje im większą średnicę niż szerokość szwu lub zacisk. Po naciśnięciu chwytak zaprawy w spoinie (trwa około pół godziny), nadmiar należy usunąć ze sztywną szczotki.

Jak usunąć zaprawę z płytki

 • Krok 1: Suche usuwanie zaczynu

Po wypełnieniu fugą wszystkimi szwami, weź tarkę, aby usunąć nadmiar fugi. Powinien być utrzymywany pod kątem prostym do płytki i poruszać się po przekątnej wzdłuż powierzchni szwów. Jeśli poruszasz się w pionie lub poziomie, krawędź narzędzia może zepsuć niektóre szwy, usuwając z nich część zaprawy. Po usunięciu nadmiaru fugi, pozwól, aby szwy się zatarły przed rozpoczęciem mokrego fugowania.

 • Krok 2: Usuwanie mokrych kielichów

Ile czasu zajmuje ukończenie suchej zaprawy? Od układania w stos do układania w stosy jest zupełnie inny. Czasami zajmuje to 25-30 minut, a czasem wystarcza, pięć. Szybkość suszenia zaprawy zależy od rodzaju kleju, płytek, rodzaju podłoża. Nie najmniejszą rolę odgrywają warunki pogodowe.

Po fugowaniu płytkę należy dokładnie oczyścić z resztek zaprawy

Praca z mokrą gąbką jest niezbędnym etapem pracy, który przywraca płytce połysk, połysk i oryginalny kolor

Resztki zaprawy na powierzchni płytek ceramicznych czasem wysychają dość szybko, podczas gdy w spoinach fuga pozostaje wilgotna przez długi czas. Do oceny użyj bardzo wilgotnej gąbki. Dzięki niemu możesz przetestować niewielki obszar powierzchni. Jeśli fuga chwyciła się bardzo szybko, usunięcie mokrego spoinowania byłoby czasochłonne. Materiał w szwach powinien być gęsty i elastyczny, ale nie twardy. Jeśli fuga ze szwów rozciąga się za wilgotną gąbką, nie zostanie dostatecznie uchwycona, będzie musiała poczekać kilka minut. Rozpocznij czyszczenie, gdy spoinowanie pozostaje na swoim miejscu.

Jeśli od zacierania fug na mokrą fugę minęło zbyt wiele czasu, można usunąć nadwyżkę specjalnym płynem ściernym. Nie pozostawia zadrapania na powierzchni płytki.

Aby uzyskać wilgotne spoiny przeplatających się szwów, potrzebujesz wiadra z wodą i gąbki. Najpierw szybko usuń masę fugi za pomocą gąbki. Wykonuj delikatny okrężny ruch za pomocą gąbki, stopniowo usuwając cząstki piasku i cementu. Upewnij się, że rowki nie tworzą się w szwach. Od czasu do czasu opłucz gąbkę i dobrze ją wyciśnij.

Praca jest uważana za zakończoną po tym, jak szwy mają ten sam kształt i głębokość

Aby uzyskać idealny rezultat, połączenia mają ten sam kształt i głębokość

Sprawdź zacieraczki i wygładź je w razie potrzeby za pomocą jastrychu (drewniany kij z zaostrzonym końcem). Bardzo ważne jest nadanie szwom tej samej głębi i kształtu.

 • Krok 3: Końcowe czyszczenie

Po wyrównaniu wszystkich szwów powierzchnię płytek należy ponownie wyczyścić. Odbywa się to za pomocą gąbki, którą stale trzeba myć w wodzie i dobrze wyciskać. Celem tego czyszczenia jest usunięcie wszystkich pozostałości fug z powierzchni płytek. Następnie stawy powinny wyschnąć przez 15 minut.

 • Krok 4: Nakładanie szczeliwa

Sealant może pokryć zarówno płytki, jak i zaprawę, gdy wreszcie twardnieją wiązania między warstwami. Jeśli pokrywasz tylko szwy, użyj małej szczotki, jeśli zarówno płytka, jak i zaprawa to mały wałek.

W razie potrzeby wytrzymałość połączeń można wzmocnić, traktując je szczeliwem

Obróbka szwu za pomocą szczeliwa zwiększy ich odporność na wpływy mechaniczne i chemiczne

Po zakończeniu pracy połóż arkusz sklejki na płytce i nie pozwalaj na chodzenie po nim, aż do wyschnięcia fugi. Niektóre rodzaje fug schną w ciągu dwóch tygodni, aby nie uszkodzić szwów, należy określić wymagany czas suszenia w instrukcjach producenta.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

25 − = 21

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map