Jak myć szafki w kuchni z brudu i tłuszczu przy pomocy środków ludowych i chemii gospodarczej

Jak myć szafki w kuchni z brudu i tłuszczu przy pomocy środków ludowych i chemii gospodarczej

Jak myć szafki w kuchni z brudu i tłuszczu przy pomocy środków ludowych i chemii gospodarczej

W kuchni coś jest regularnie smażone i pieczone przy użyciu różnych rodzajów olejów. Dusząc się, tłuszcz zaczyna palić, część wyparowuje i osadza się na kuchennych meblach. Im dłużej produkty są przetwarzane, tym grubszy olej, na którym są gotowane, i im bardziej lepka jest płytka nazębna. Stopniowo miesza się z kurzem, zagęszcza i mocno łączy z powierzchniami. Aby usunąć warstwę takiego zanieczyszczenia staje się nieswojo, a pytanie, jak umyć kuchnię z tłuszczu na szafkach staje się rzeczywistym problemem.

Środki ludowe na tłuszcz w kuchni

Do sprzątania w domu odpowiedni jest tradycyjny arsenał gospodyń domowych: sodę, sól, ocet, wódkę, musztardę. Zalety ich stosowania to przyjazność dla środowiska, bezpieczeństwo i taniość. Łatwo rozpuszczają się w wodzie, nie pozostawiają zapachu, dzięki czemu mogą szybko umyć szafki kuchenne i usunąć resztki produktu. Należy jednak pamiętać, że rozpuszczalniki domowe są w stanie usunąć tylko niewielkie zanieczyszczenia, które powstały całkiem niedawno.

czyszczenie kuchni tłuszczu

Ręczne czyszczenie kuchni z tłuszczu - ciężka praca

Przepis z sodą i mydłem do prania

Oba te produkty to alkalia, które oddzielają zanieczyszczenia od powierzchni i nie pozwalają ponownie osadzać się na nich cząsteczek tłuszczu. Są one używane osobno, ale możesz osiągnąć bardziej znaczący wynik, przygotowując agenta kombinowanego:

 1. Przed czyszczeniem kuchni z brudu i tłuszczu, zmyj mydło (3 łyżki mydła) na dużej tarce, dodaj soda (1 łyżka stołowa), zalej ciepłą wodą, aby uzyskać gęstą pastę.
 2. Traktuj wszystkie szafki miksturą, zwracając uwagę na narożniki, szczeliny i stopniowe wahania.
 3. W razie potrzeby użyj gąbki z niewielką ilością suchego sody.
 4. Zrób sobie przerwę na 15-20 minut i dokończ sprzątanie, zmywając mieszaninę mydła z gąbką nasączoną czystą wodą.
środki tłuszczowe

Fundusze te umrą meble kuchenne z tłuszczu

Jeśli woda z kranu w twojej okolicy jest zbyt twarda, zanim wyczyścisz tłuszcz w kuchni z ludowym środkiem z mydła i sody, spróbuj go zmiękczyć, gotując i osiadając, dodając tabletki do zmywarki lub filtrując z odwróconą osmozą. Aby ułatwić przetwarzanie, wybierz mydło do prania z maksymalną zawartością kwasów tłuszczowych - ponad 70,5%. Właściwości detergentowe takiego mydła są znacznie lepsze.

Ocet i alkohol przeciw zabrudzeniu

Zarówno roztwory octowe, jak i alkoholowe doskonale usuwają niewielką warstwę tłuszczu i dezynfekują kuchnię. Jeśli zanieczyszczenie jest stare lub się nagromadziło, spróbuj umyć je samodzielnie przygotowanym preparatem:

 1. Mix zwykłej wody, octu stołowego i alkoholu (wódka) w stosunku 2: 1: 1.
 2. W razie potrzeby roztwór aromatyzuje się ulubionym olejkiem eterycznym lub mieszanką kilku (na przykład dodaj do niego 10-12 kropli szałwii, drzewa herbacianego i oleju cytrynowego).
 3. Wlać produkt do opryskiwacza i posypać niezbędne miejsca.
 4. Pozostawić płyn do moczenia przez 15-20 minut, a następnie spłukać jego pozostałości wilgotną ściereczką.

Przezroczysty kuchnia może być inny środek octu aromatycznego przez: przygotowuje się do kompletnego oczyszczenia od 1 skórka cytryny, umieścić w słoju i wlać 150 ml octu. Zamknij pojemnik szczelnie pokrywką i pozostaw lek na noc. Rano dodaj 150 ml wody i rozpocznij czyszczenie za pomocą rozpylacza. Alternatywnie, w cieście cytrusowym można nasączać kilka tkanin bawełnianych.

środki do czyszczenia kuchni

Oto, co możesz wyczyścić w kuchni

Drogerie - amoniak i nadtlenek

Gospodynie, często przygotowując domowe ciasta, wiedzą, jak perfekcyjnie myć piekarniki z amoniakiem. Tak więc ta przezroczysta ciecz jest w stanie poradzić sobie z tłuszczowymi plamami na szafkach. Szczególnie dobrze jest oczyścić powierzchnie ze szkła, lustra i płytek, ponieważ nie pozostawia smug i nadaje piękny połysk.

Nadtlenek wodoru (3% roztwór można kupić bez recepty w dowolnej aptece) jest bezpieczniejszym substytutem chloru. Będąc reaktywną formą tlenu, uszkadza komórki i niszczy bakterie, pleśń, grzyby, a zatem jest skutecznym środkiem dezynfekcyjnym, który rozpuszcza także złogi tłuszczu.

Kilka opcji użycia roztworu amoniaku i nadtlenku wodoru:

 • Przed myciem płytek w kuchni z tłuszczu, 1 łyżka. l. amoniak wlać do litrowego słoika z wodą, nałożyć uzyskany roztwór za pomocą sprayu lub tekstylnej serwetki; po kilku minutach wyjąć czystą wilgotną szmatką;
 • aby wyczyścić szwy między płytkami, rozpylić na nich nadtlenek wodoru, odczekać 30 minut i wytrzeć je dobrze za pomocą sztywnej szczotki;
 • jeśli plamy tłuszczowe wyschły, rozdaj im ścierniwo z sodą oczyszczoną i nadtlenkiem, wymieszaj, aby pasta okazała się, pozostaw na 5-10 minut, trąc gruzami ruchy trące.
gumowe rękawice

Nosić rękawice przed przystąpieniem do czyszczenia kuchni

Korzystając z domowych środków do mycia kuchni, pamiętaj, że zarówno amoniak, jak i nadtlenek są w pewnych okolicznościach niebezpieczne dla zdrowia gospodarstwa domowego, dlatego przestrzegaj środków ostrożności:

1
 • Dzieci nie powinny brać udziału w sprzątaniu, fundusze muszą być bezpiecznie ukryte przed nimi;
 • przed czyszczeniem mebli kuchennych, zorganizuj wentylację pomieszczenia;
 • pracować w rękawiczkach, nie pozwól, aby roztwór lub pasta dostała się do błony śluzowej oczu, nosa lub ust;
 • aby nikt przypadkowo nie wypił lekarstwa, nie nalewał go do butelek spod napojów i nie kładł ich na blacie;
 • Nie pozostawiaj płynów z amoniakiem i amoniakiem na kuchence lub w jej pobliżu - są wybuchowe.

Pod koniec czyszczenia nie spiesz się, aby zamknąć okna - niech ostre zapachy ostatecznie znikają.

ból głowy

Opary amoniaku mogą powodować ból głowy

Zastosowanie proszku gorczycy

Sucha gorczyca jest nie tylko w stanie zastąpić detergent do mycia naczyń, ale także całkowicie umyć tłuszcz w kuchni, która zyskała szczególną cześć od wszystkich miłośników przyrody. Warto zauważyć, że nie trzeba go gotować, tylko zwilżyć zabrudzone miejsca wodą, wlać proszek i przetrzeć powierzchnię serwetką.

Jeśli jest czas, musztarda może być sypana: wlać odpowiednią ilość do małego naczynia i wlać wrzącą wodę. Okazuje się, że kwaśny kremowy roztwór jest oszczędnie spożyty i dobrze utrzymany. Szczególne środki ostrożności przy stosowaniu takiego narzędzia nie wymagają, co najważniejsze, że nie masz na nie alergii.

https://goo.gl/AgaFxY

Zastosuj musztardę ręcznie lub pędzlem

Chemia w służbie czystości - przegląd środków

Fundusze środowiskowe nie zawsze są skuteczne, nie można obejść się bez chemii gospodarczej. O jej szkodliwości dla zdrowia użytkowników mówią dużo, ale fakt pozostaje: nie ma sposobu, aby czyścić szybciej niż do mycia tłuszczu z mebli kuchennych za pomocą odpowiedniego zakupu. Ich koszt z identyczną kompozycją może się znacznie różnić, więc przed zakupem warto zapoznać się z cechami najpopularniejszych produktów:

 • "Shumanit" (Bagi, Izrael) - sprzedawany jako żel lub spray w pojemnikach od 500 ml do 3 litrów, z łatwością obsługuje nawet najbardziej przestarzałe zanieczyszczenia w kuchni, wymaga minimalnego wysiłku i czasu, łatwy do nałożenia; wśród minusów - ostry zapach, zamazał kompozycję i rzekomo niebezpieczne skutki na osobę;
 • CillitBang Anti-fat (ReckittBenckiser, UK) - jest stosunkowo niedrogim środkiem do usuwania tłuszczu w kuchni, poza tym jest ekonomiczny i nie ma żrącego smaku; producent deklaruje zdolność usuwania starych i nieaktualnych plam, ale sądząc po odpowiedziach, może usunąć tylko ostatnie zanieczyszczenia;
chemia

Zakupiona chemia szybciej radzi sobie z tłuszczem

 • CifPowerCream do kuchni (Unilever, Wielka Brytania) - krem ​​do czyszczenia z mikrogranulkami, sprzedawany w butelce ze sprayem lub czapką typu "flick-flake"; to uniwersalny środek czyszczący do urządzeń AGD, szafek kuchennych i płytek (na forach hostessy opowiadają o tym, jak zmywają kuchnię z tłuszczu tym produktem);
 • „Efsto”, aby usunąć tłuszcz sadzy (JSC „Firma Północ”, Rosja) - jest jednym z najbardziej atrakcyjnych kompozycji, które, sądząc po opiniach, że skutecznie zajmuje się rozwiązaniu tablica na różnych powierzchniach.

Bez względu na popularność i wysokie koszty zakupionej chemii w gospodarstwie domowym, należy ją mądrze wykorzystywać: sądząc po czasie, w którym agenci radzą sobie ze starzeniem się tłuszczu (zwykle 1-5 minut), są bardzo agresywni.

Gąbka melaminowa - cud lub podstęp

Jak zmywać tłuszcz z płytek, blatu, szafek w kuchni bez użycia środków ściernych i płynów? Odpowiedź jest prosta - za pomocą gąbki melaminowej. Jest to zamrożone włókno o tej samej nazwie, które ma wyjątkową właściwość, aby pozostać elastyczne i twarde w tym samym czasie. Drobne nici gąbczaste mocno chwytają brud i odrywają go od powierzchni, tak jak gumka usuwa grafit z papieru.

gąbka do gąbek

Gąbka z melaminą

Jest łatwy w użyciu:

 1. Zwilż wodą i delikatnie wyciśnij, bez skręcania.
 2. Zetrzyj zanieczyszczenia narożne.
 3. Usuń resztki (okruchy) z kosza.

Jeśli plamy tłuszczu są małe, aby je usunąć, lepiej użyć części, a nie całej gąbki - aby trwało dłużej.

Do tej pory w Internecie horror opowieści o ogromnej szkodliwości melaminy dla zdrowia chodzić. Mają pewne podstawy: melamina jest naprawdę zdolna do gromadzenia się w organizmie, wywołując różne choroby. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy jest spożywane w dużych ilościach i przez długi czas. We wszystkich innych przypadkach melamina nie jest bardziej niebezpieczna niż sól kuchenna.

Odkurzacz parowy - czyszczenie w wysokiej temperaturze

Innym rozwiązaniem problemu niż czyszczenie zestawu kuchennego ze smaru jest użycie generatora pary. To urządzenie "wie jak" podgrzać wodę w zbiorniku i doprowadzić gorącą parę pod ciśnieniem przez wąż do dyszy. Strumień pary dostaje się do zanieczyszczenia i rozpuszcza go. Czyściki parowe są naprawdę wielofunkcyjne, ale czasami ludzie są rozczarowani ich zakupem. Że to nie przydarza się, rozważ kilka punktów.

Różnica między tanim i drogim modelem

Jakościowe i odpowiednio droższe urządzenia różnią się objętością zbiornika (około 1 litra), mocą podgrzewania wody (1500 W) i maksymalnym ciśnieniem zasilania parą (3,5 bar). Oszczędzanie na tych wskaźnikach nie jest konieczne - małe i niewystarczające urządzenia wymagają częstego tankowania wody i nie radzą sobie z mniej lub bardziej poważnymi plamami tłuszczu.

odkurzacz parowy

Z urządzeń o małej mocy nie czekaj na cuda

Ponadto niektóre odkurzacze parowe zbierają skażony kondensat w oddzielnym pojemniku i jednocześnie doprowadzają detergent do dyszy kuchennej. Ceny takich modeli czasami się różnią, a kwestię ich nabycia rozwiązuje się z możliwości budżetu rodzinnego. Profesjonalne urządzenia są jeszcze droższe, ponieważ dostarczanie pary w nich odbywa się pod ciśnieniem 9-10 barów, a niezawodność elementów podlega bardziej rygorystycznym wymaganiom.

Które powierzchnie można czyścić parą

Generatory parowe mają bardzo szeroki zakres zastosowań: są stosowane na wszystkich powierzchniach odpornych na temperaturę i wodę. Przelew gorącej pary może być o wiele bardziej skuteczny do mycia kuchni z tłuszczu niż środki ludowej i chemii gospodarczej. W szczególnie trudnych przypadkach, gdy brud jest już zjedzony, może być konieczne wstępne przygotowanie plam z detergentem i elementami ściernymi, ale często czyszczenie jest skuteczne bez ich udziału.

Jednocześnie należy rozumieć, że nie wszystkie zanieczyszczenia można wyeliminować za pomocą pary. Więc generator pary jest bezsilny przed niektórymi substancjami:

 • nierozpuszczalny w wodzie klej;
 • utrwalony (stabilizowany) barwnik;
 • zwiędłe resztki cementu i gipsu.

Przy wszystkich rodzajach tłuszczów i olejów generator pary udaje się grać.

usuwanie brudu

Nie wszystkie zabrudzenia można usunąć parą

Czy pasożyt zabija drobnoustroje?

W rzeczywistości informacja, że ​​poprzez przetwarzanie pary z twardych powierzchni kuchennych może wyeliminować mikroby - niczym więcej niż kaczką reklamową. Większość patogennych bakterii i wirusów może przetrwać krótkotrwałe wrzenie, więc efekt pary wodnej prowadzi do śmierci tylko drobnoustrojów nieszkodliwych dla ludzi.

Leczenie sterylizacyjne pomieszczenia zalecane jest tylko w razie potrzeby: ktoś z lokatorów znalazł niebezpieczną chorobę zakaźną lub kuchnia jest miejscem publicznym (na przykład w prywatnym domu-hotelu). W takim przypadku dezynfekcja powinna być przeprowadzona chemicznie z potwierdzonym efektem.

kuchnia

Mikroby nie obawiają się krótkotrwałego przetwarzania pary

Jak nie zepsuć powierzchni podczas czyszczenia

Powyższe środki i metody mogą uszkodzić meble, dlatego przed oczyszczeniem tłuszczu z kuchni przez którekolwiek z nich należy pamiętać o zasadach dotyczących materiału, z którego są wykonane:

 • drewniane, malowane i lakierowane elementy zestawu kuchennego nie mogą być leczone parą i ściernymi domami lub zakupionymi preparatami;
 • tradycyjne środki ludowe - amoniak, nadtlenek, soda kaustyczna, wybielacz - zawierają substancje żrące, które mogą nieodwracalnie zepsuć wygląd mebli, dlatego ich rozwiązanie zaleca się przed przetestowaniem w niepozornym miejscu;
 • w przypadku części wykonanych ze stali nierdzewnej, aluminium i stopów nie zaleca się stosowania środków domowych zawierających ocet, amoniak i nadtlenek wodoru, a także niektórych rodzajów chemii gospodarczej (zawsze powinien istnieć odpowiedni napis dopuszczalnych zastosowań zawartości);
 • marmurowy blat można myć tylko roztworem mydła, a granit - alkoholem i płynnym detergentem;
 • Niedopuszczalne jest, że powierzchnie materiałów kompozytowych kontaktuje się z kwasami, które obejmują ocet i sok z cytryny.
marmurowy blat

Marmur i sztuczny kamień są kapryśne w pielęgnacji

Aby uniknąć nieodwracalnego uszkodzenia, lepiej wyczyścić drogie meble kuchenne z profesjonalnymi wykonawcami, którzy posiadają odpowiedni zestaw narzędzi i ponoszą odpowiedzialność za wynik końcowy. Samooczyszczanie powinno być wykonywane pod warunkiem, że wiesz, jak zmyć zestaw kuchenny z tłuszczu bez szkody dla własnego zdrowia.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

5 + 3 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map