10 principů plánování kuchyně a 6 typů plánování

10 principů plánování kuchyně a 6 typů plánování

Rozložení kuchyně

Rozložení kuchyně je více než jen rozložení nábytku a vybavení. Tento projekt je významnou součástí života domácnosti, takže je nutné se k ní přistupovat se všemi odpovědnostmi. Náš průvodce plánováním a výběr z 80 jasných fotopřístrojů vám pomůže co nejúčinněji se rozhodovat a zamyslet se nad plánem kuchyně.

10 pravidel plánování kuchyně

Než začnete vytvářet plán budoucí kuchyně, měli byste se seznámit se základními pravidly ergonomie a bezpečnosti, standardy velikosti nábytku a osvědčenými konstrukčními technikami.

 1. Hlavní pravidlo, které by mělo být založeno na plánování kuchyně, je pravidlem takzvaného pracovního trojúhelníku. Podle něj by umyvadlo, sporák a lednice neměly být umístěny lineárně, ale v trojúhelníkovém vzoru. Je důležité, aby provozní body jsou vedle sebe - ve vzdálenosti ne větší než 180 cm, tedy kuchyň scénář bude velmi harmonický: nejprve vyjmout jídlo z ledničky a dones do dřezu umýt, pak ingredience jsou řezané / smíšené a nakonec. jděte do sporáku.
Pracovní trojúhelník uvnitř rohové kuchyně

Nadbytečné pomlčky, výdaje času a úsilí při dodržování pravidla pracovního trojúhelníku jsou minimalizovány

 1. Plánování kuchyně začíná definicí místa praní - měla by se nacházet do 2,5 m od stoupačky. Samozřejmě, že dřezu lze přesmyknout a další 2,5 m, například do okna, avšak v městském bytě to bude vyžadovat přinejmenším sklon vodovodního potrubí a maximálně instalaci čerpadla. Pokud plánujete kuchyně v soukromém domě, nejlépe umístit umyvadlo u okna - takže kulinářství je hezčí a je dobré pro úsporu elektrické energie. Vedle umyvadla myčka nádobí a / nebo pračka. Typicky je PMM umístěna nalevo od dřezu, pokud je jeho uživatel pravou rukou, a napravo od dřezu - pokud je levou rukou.
 2. Dalším bodem plánu je kamna. Měl by být umístěn ve vzdálenosti 40-180 cm od jímky a samozřejmě bližší větracímu otvoru a případnému plynovodu. V intervalu mezi dřezem a sporákem můžete vstoupit na hlavní pracovní plochu, kde budete řezat a míchat výrobky. No, pokud je její délka 90 cm - to nestačí a není moc. Na druhé straně desky by měla být i mezera o šířce nejméně 40 cm - to je nezbytné pro bezpečnost.

Rozložení malé kuchyně bez ledničky

 • Důležité! Umístění desky v blízkosti okna ve vzdálenosti menší než 40 cm není bezpečné a prostě ne praktické.
 1. Minimální šířka chodeb v kuchyni by měla být asi 120 cm. V takovém „pěší zóny“ domácnosti se může pohybovat, aniž by zasahoval vaření vařit výpis produktů z chladničky a skříní, naplňte myčku. Pokud je kuchyňská linka, jak se často děje v soukromých domech, pak by se průchod měl zvýšit na 130 až 150 cm. Ve velmi malých a nevhodných kuchyní jsou přípustné 1-metrové průchody.
Kuchyně v soukromém domě

Rozložení kuchyně v soukromém domě

 1. Chladnička je vhodnější umístit blíž k umyvadlu než ke sporákům. Také může být integrován do jednotky vedle trouby a mikrovlnné trouby. Při akutním nedostatku prostoru může být lednice jednoduše vyvedena z kuchyně, například do obývacího pokoje nebo chodby.
Lineární uspořádání malé kuchyně

Rozložení malé kuchyně bez ledničky

 1. Při plánování kuchyně si pamatujte, že projekce mohou být téměř "obejité" plytkými skříněmi a výklenky přizpůsobit se ukládání věcí.

Rohová kuchyň s římsou

Pokud je to nutné, můžete dveře posunout, trochu je posunout, nebo je rozložit / vystřihnout. Mimochodem, mohou být dveře demontovány, uspořádány nebo nahrazeny skládací / posuvnou konstrukcí.

Otvírání dveří směrem ven

Ve zplyněné kuchyni nemůžete dveře vyjímat, ale lze je vyměnit za skládací / posuvné dveře. Můžete to udělat a je to jednodušší - jen přestavte závěsy tak, aby se dveře otvíraly směrem ven

 1. Nejvhodnější způsob, jak nakreslit možnosti pro plánování náhlavní soupravy ve zvláštních programech. Například jednoduché a bezplatné plánovače jako Planner5D, SketchUP Pro nebo on-line IKEA designer jsou vhodné.
 2. Abyste si mohli lépe představit, zda je uspořádání vaší kuchyně, které jste vyvinuli, vhodné, vyčistěte nábytek a spotřebiče v plné velikosti na podlaze a na stěnách. Takže můžete vidět chyby v plánu, vyřešit pochybnosti nebo přijít s novými nápady.
 3. Mějte na paměti, že když získáte místo navíc plánování malé kuchyně můžete na úkor snížené technologie: chladnička o šířce 55 cm, myčka na nádobí o šířce 45 cm a pračku se sníženou hloubkou 35 cm.

4metrová kuchyň s mini-spotřebiči

 1. Rozložení kuchyně by mělo brát v úvahu rozměry jídelního prostoru nebo spíše pravidla ergonomie:
 • Šířka sedadla by měla být nejméně 60 cm a hloubka minimálně 40 cm;
 • Od okraje stolu ke zdi / nábytku by měl být volný prostor pro židli o délce 80 cm;
 • Standardní židle má šířku 50 cm a hloubku 40-43 cm, židle s područkami má velkou šířku - asi 70 cm.

Typy plánování

K dispozici je 6 typů kuchyňských rozvržení:

 • Lineární (jednoradové);
 • L-tvar (úhlový);
 • Tvar písmene U;
 • Dvouřádkový (paralelní);
 • Ostrov;
 • Na poloostrově.

Možnosti rozvržení kuchyně

Podívejme se na každý z těchto typů podrobněji.

Lineární schéma

1

Výhody: Lineární uspořádání náhlavní soupravy - nejkompaktnější, všestrannější a navíc jednodušší v designu, přinejmenším kvůli nedostatku rohů - a proto stojí přímo v kuchyni trochu levnější.

Nevýhody: Tato možnost rozložení je nejnepříznivější, protože porušuje pravidlo "pracovní trojúhelník".

Ideální pro: velmi malé a úzké kuchyně (šířka až 2 m), průchozí kuchyně, kuchyňské a kuchyňské chodby. Rovněž lineární uspořádání je vhodné pro ty, kteří se zřídka a málo připravují.

Lineární uspořádání kuchyně

Lineární kuchyně v re-plánované hruschevke

Velmi malá kuchyň s lineárním uspořádáním

Dispozice velmi malé kuchyně

Tipy pro plánování:

 • Chcete-li omezit nepříjemnost přímé kuchyně, musíte se pokusit naplánovat tak, aby byl dřezy uprostřed mezi sporákem a lednicí.
 • Lineární uspořádání kuchyně a jídelny
 • Lineární uspořádání kuchyně a jídelny
 • Chcete-li zvýšit počet úložných míst, je nutné napnout sestavu na horní část stropu.
 • Často může být rovná kuchyně přeměněna na rohovou kuchyň, pokud kombinovat sadu s okenním parapetem a má v ní uspořádaný dřez nebo pracovní povrch, jak je znázorněno na následujících příkladech.
 • Klasická rohová kuchyně
 • Klasická rohová kuchyně

Parapet v malé kuchyni

Pro více podrobností viz materiál: Vše o plánování přímého (lineárního, jednoradového) kuchyně

Obvod ve tvaru písmene L

Výhody: Toto uspořádání je dobré pro všechny - je to pohodlné, všestranné, kompaktní a zároveň prostorné vzhledem k úhlu. Rohová kuchyň umožňuje umístit jídelní stůl do středu místnosti.

Nevýhody: Souprava ve tvaru písmene L je o něco komplikovanější a dražší, protože rohový modul vyžaduje další vybavení - karusel, zásuvku nebo police. Pokud necháte roh bez dodatečného vybavení, bude to nepohodlné používat.

Ideální pro: Obdélníkové kuchyně, malé a střední pokoje.

 • L-tvarované uspořádání kuchyně
  Foto kuchyně s uspořádáním ve tvaru písmene "L"
 • L-tvarované uspořádání kuchyně
  Foto kuchyně s uspořádáním ve tvaru písmene "L"
 • L-tvarované uspořádání kuchyně
  Foto kuchyně s uspořádáním ve tvaru písmene "L"
 • L-tvarované uspořádání kuchyně
  Foto kuchyně s uspořádáním ve tvaru písmene "L"
 • L-tvarované uspořádání kuchyně
  Foto kuchyně s uspořádáním ve tvaru písmene "L"
 • L-tvarované uspořádání kuchyně
  Foto kuchyně s uspořádáním ve tvaru písmene "L"

Tipy pro plánování:

 • V rohu je vhodné postavit umyvadlo nebo sporák, zvláště pokud uděláte úhel ne rovný, ale zkosený.
 • Při zkosení můžete vytvořit jednu z náhlavních sluchátek na boční straně (viz foto). Například ten, který je umístěn u vchodu - tak vstoupit do kuchyně bude pohodlnější.
 • Rohová kuchyň se šikmým podstavcem u vchodu
 • Rohová kuchyň se šikmým podstavcem u vchodu
 • Rohová kuchyň se šikmým podstavcem u vchodu
 • Rohová kuchyň se šikmým podstavcem u vchodu

Přečtěte si více: Jak naplánovat perfektní rohové kuchyně

Zde je pár fotografií malých kuchyní s úhlovým uspořádáním.

Rozložení malé kuchyně ve tvaru písmene L

Kuchyňka ve tvaru L s vestavěným okenním parapetem

Malá rohová kuchyně

Dvouřádkový schéma

Výhody: Náhlavní souprava ve dvou řadách vám umožňuje vytvořit pohodlný "pracovní trojúhelník" a účinně používat dvě stěny úzké / protáhlé místnosti.

Nevýhody: Toto provedení je vhodné pouze tehdy, když je stav layout není příliš široká a ne příliš úzká ulička - 120-150 cm široká druhá nevýhoda -. Méně zabezpečení ve srovnání s jinými typy rozložení, a to zejména v případě komunikace kuchyň. Navíc dvojřadová sada může vytvořit pocit napjatosti.

Ideální pro: Rozsáhlé a úzké kuchyně (o šířce 2,2 m), chodby a užitkové kuchyně, ve kterých není k dispozici jídelna.

Tipy pro plánování:

 • Je mnohem pohodlnější a především bezpečnější plánovat kuchyň tak, aby umyvadlo a kamna byly umístěny v jedné řadě a chladnička v druhé.

Dvouřádková kuchyňská dispozice 8 m2 m

 • Jeden z řádků je lepší udělat kratší než druhý, pak bude možné najít místo pro stolní večeři.
 • V čtvercová kuchyně je také možné uspořádat dvě řádky, v tomto případě je například jídelní stůl umístěn uprostřed, například podle další fotografie.

Dvouřádkové uspořádání kuchyně a obývacího pokoje

Níže jsou další fotografie interiérů kuchyně s paralelním uspořádáním.

 • Dvouřádková úzká kuchyně
 • Dvouřádková úzká kuchyně
 • Dvouřádková úzká kuchyně
 • Dvouřádková úzká kuchyně

Dvoulůžková kuchyň

Úzká kuchyně s oboustranným rozložením

Přečtěte si více: Jak vybavit dvouřádkovou kuchyňskou kuchyni

Schéma tvaru U

Výhody: Jedná se o nejvhodnější možnost plánování, když vše, co potřebujete, je doslova po ruce. Díky použití tří stěn a rohů je kuchyň ve tvaru U velice prostorná.

Nevýhody: Sada tvaru U je nejtěžší a nejčastěji vyžaduje velkou plochu.

Ideální pro: Zvláště vhodné pro čtvercové místnosti (šířka od 2,2 m) a kuchyně pro čistě úklidové účely, stejně jako pro kuchyně, ve kterých se často a mnoho připravuje.

 • Béžová kuchyň ve tvaru U
 • Béžová kuchyň ve tvaru U
 • Béžová kuchyň ve tvaru U
 • Béžová kuchyň ve tvaru U
 • Béžová kuchyň ve tvaru U

Bílá kuchyň ve tvaru U

 • Rozložení ve tvaru U v kuchyni v soukromém domě
  Kuchyňské uspořádání ve tvaru U v domě
 • Rozložení ve tvaru U v kuchyni v soukromém domě
  Kuchyňské uspořádání ve tvaru U v domě

Tipy pro plánování:

 • Uspořádání ve tvaru písmene U je možné i v malé kuchyni v Chruščově, stačí jen použít okenní parapet.
 • U-tvarované kuchyňské uspořádání v Chruščově
 • U-tvarované kuchyňské uspořádání v Chruščově
Bílá kuchyň ve tvaru U bez rukojetí

Rozložení malé kuchyně ve tvaru U

 • Při plánování sestavy ve tvaru písmene U nezapomeňte, že průchod menší než 100 cm a více než 180 cm způsobí, že místo bude nepříjemné.

Kuchyně-obývací pokoj s U-tvar nastavit

 • Chcete-li vizuálně usnadnit interiér kuchyně ve tvaru U, nechte jednu nebo dvě stěny bez nástěnných skříní.
 • Kuchyně ve tvaru U bez zavěšených skříní
 • Kuchyně ve tvaru U bez zavěšených skříní
 • Kuchyně ve tvaru U bez zavěšených skříní

Přečtěte si více: Jak vybavit kuchyňku ve tvaru U

Ostrov

Výhody: Ostrov bude pohodlnější a funkční kuchyni libovolného uspořádání. Také ostrov může pohodlně rozdělit prostor, řekněme, do obývacího pokoje a kuchyně nebo do pracovního a jídelního prostoru.

Kuchyně-jídelna s ostrovem

Nevýhody: Dokonce i malý ostrov je možný pouze ve velké kuchyni o rozloze 18 metrů čtverečních. m.

Ideální pro: Prostorné kuchyně a kuchyně v kombinaci s obývacím pokojem / jídelnou.

Mobilní ostrůvek a kuchyň ve tvaru U

Fotografie z kuchyně rozložení s mini ostrov

 • Ostrovní uspořádání kuchyně ve stalince
  Ostrovní dispozice kuchyně a obývacího pokoje ve stalince
 • Ostrovní uspořádání kuchyně ve stalince
  Ostrovní dispozice kuchyně a obývacího pokoje ve stalince
 • Ostrovní uspořádání kuchyně ve stalince
  Ostrovní dispozice kuchyně a obývacího pokoje ve stalince

Ostrov v kuchyni

Přímá kuchyně s ostrovem

Rohová kuchyně s ostrovem

Tipy pro plánování:

 • Tvar ostrova musí odpovídat tvaru místnosti.
 • Je důležité, aby kolem ostrova stolu existovaly průchody s šířkou nejméně 1 metr.
 • No, jestli je umyvadlo naproti ostrově nebo vůbec na samotném ostrově.
 • Vložení varné desky na ostrově je snadnější než mytí.

Více Kuchyně s ostrovem - všechny vlastnosti plánování a designu

Peninsular

Výhody: Poloostrov vám také umožňuje pohodlnější a funkčnější kuchyň, rozdělit prostor na zóny. Nicméně, na rozdíl od ostrova, je kompaktnější (vzhledem k dosedací stěně / nábytku jednoho z konců).

Nevýhody: Stále "jí" spoustu volného prostoru.

Ideální pro: Středně velká a velká kuchyně, kuchyňská studia a kuchyně v kombinaci s obývacím pokojem / jídelnou.

Malá kuchyně s polostrou

Rozložení malé kuchyně s poloostrovem

Lineární kuchyně s poloostrovem

 • Polostrovní rohová kuchyň
  Poloostrov s vestavěnou myčkou nádobí
 • Polostrovní rohová kuchyň
  Poloostrov s vestavěnou myčkou nádobí
Poloostrov

Vestavěný poloostrov se sporákem

Kuchyňský poloostrov

Tipy pro plánování:

 • Na jedné straně poloostrova je vhodné vybavit barový regál. Pro ty, kteří vedou mobilní životní styl, takový poloostrov může nahradit plnohodnotný jídelní stůl.

Kuchyně s poloostrovem

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

84 − = 77

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map