Küçük mutfaklar: parlak fotoğraf örneklerinde iyi tasarım

Küçük mutfaklar: parlak fotoğraf örneklerinde iyi tasarım

Küçük mutfaklar: parlak fotoğraf örneklerinde iyi tasarım

Kim, her şeyin yerini bulacağı geniş ve ferah bir mutfak hayal etmez mi? Hayaller hayaller, ama 5-8 metrekare ile yerli olanlara katlanmak zorunda. Ya da belki de rekabet etmeye çalışmalısın? Küçük bir mutfağın çekici, konforlu ve işlevsel tasarımı - sahipleri için gerçek bir meydan okuma, çok sayıda zeka ve yaratıcılık gerektirir. Çoğu zaman problem, sayaç sayısında değil, mekânın irrasyonel örgütlenmesinde yatar. Burada tam olarak her santimetre, tüm en küçük detayları düşünün, ama buna değer, çünkü en mütevazi yaşam alanı bile rahat ve konforlu olmalıdır. Bunun gerçek ve mümkün olduğu gerçeği, küçük bir mutfağı dönüştürmek için kullanılabilecek büyük ve küçük tasarım numaraları ile kanıtlanmıştır.

Küçük bir mutfağın iyi bir tasarımı mekânı arttırmaya nasıl yardımcı olur?

  • Radikal yeniden gelişme
Küçük bir mutfak planlamak şimdiden yapmaya değer.

Küçük mutfağın varlığı büyük sorumluluğu üstlenir, bu nedenle önceden planlanması gereklidir.

 Görsellik açısından en radikal ve etkili bir yol değil, küçük bir mini mutfak alanının genişlemesi, mutfağı koridor ya da bitişik odaya bağlayarak yeniden yapılanmadır. Gerçekten de, cesur tasarım kararlarıyla uğraşmak, duvar yıkmak, oda ve mutfağı tek bir büyük stüdyoda birleştirmek, görsel olarak mutfak köşesi, bar tezgahı veya çeşitli döşeme tipleri ile işlevsel alanlara ayırmak daha zordur. Tüm duvarı yıkmak gerekli değildir, alanı genişletmek için iki oda arasında oldukça geniş bir kemerlidir. Ancak, bu tür ciddi önlemler için, ilgili denetim organlarından izin alınması gerekli olacaktır.

  • Ergonomik mutfak düzeni

Çoğu durumda ada, yarımada, U şeklinde ve iki sıralı düzenler küçük bir mutfak için uygun değildir. Tek sıralı (doğrusal) ve L şeklinde düzen arasında seçim yapmanız gerekir. Maksimum konfor için, taban alanının genişliği yeterli olmalıdır, böylece birkaç kişi birbiriyle etkileşime girmeden özgürce hareket edebilir. Tek sıralı seçenek, tam bir yemek alanı için yeterli alan bırakıyor, ancak mutfak bir slab, bir kesme masası, bir lavabo, bir buzdolabı ve bir sıradaki bir yer dolabının yerleştirilmesine izin vermiyorsa, L şekilli bir düzene başvurmak daha iyidir. Bunu yaparken, açıların kullanımını en üst düzeye çıkarmaya çalışın: bir köşe dolabı, dolap veya lavabo yerleştirin.

En iyi seçenek mutfak ekipmanını bir duvar boyunca yerleştirmektir.

Gerekli tüm mutfak ekipmanlarını tek bir duvara yerleştirmeyi başarırsanız, önemli bir alan açabilirsiniz.

  • Giriş kapısını değiştir

Standart giriş kapısı, özellikle içeriye açılan, kullanılabilir alanın 1 metrekaresine kadar "yiyor". Geleneksel kapıyı sürgülü kapı veya akordeon kapı ile değiştirerek sorunu çözün. Alternatif olarak, kapıyı tamamen çıkararak, mutfağı koridorla birleştiren ve tek bir renk çözümüne dayanması istenen kemer tipi bir geçiş yapabilirsiniz.

İki seviyeli bölgeleme, mutfak özelliklerini niteliksel olarak değiştirir.

Mutfağın iki seviyeli zonlanması, nispeten küçük bir alanda ferahlık izlenimi yaratıyor

  • Daha fazla ışık!

 Küçük mutfakların en kötü düşmanları karanlık ve karanlıktır, görsel olarak “yemek” alanıdır ve böyle bir “kulübede” olmak için en az arzuyı öldürürler. Bu nedenle, odanın doğal ve yapay aydınlatmayla doldurulması gerekmektedir. Bu yarı saydam ışık perdelerinde, parlak cepheler, aynalar, ayna karoları, cam tezgahlar ve kapılar, krom aksesuarlar, doğrudan çalışma yüzeylerinin ve yemek alanının üzerinde spot aydınlatma ile yansıtıcı ışık mobilyalarına yardımcı olun. Bu arada, spot aydınlatma, elektrik tasarrufu yapmaya ve mutfağı bağımsız fonksiyonel alanlara bölmeye yardımcı olacaktır.

Küçük bir mutfakta ekstra aydınlatma

Küçük bir mutfakta, mobilya ve aydınlatmanın doğru bir şekilde birleşmesi zordur, bu nedenle ek fikstürlerin monte edilmesi daha iyidir.

  • Küçük bir mutfak tasarımında nötr renkler

Küçük bir mutfak alanı görsel olarak genişleyecektir ve doğru renk çözümüne yardımcı olacaktır. Temel olarak, tasarımcılar nötr beyaz, açık gri, kum, bej renkli siyah beyaz üzerine bahis yapmayı tavsiye eder. Her türlü sessiz, parlak, nötr renkleri, ışığı yansıtan ve görsel olarak sınırları zorlayan dekorda kullanabilirsiniz. İdeal - pastel tonları ve yumuşak baskılar, obsesif desen ve desenlerle aşırı yüklenmez. Monotonluğu tamamlamak için parlak veya karanlık aksanlar olabilir, ama çok fazla olmamalılar, çünkü tüm dikkat çeken ve zıtlık veren, dikkati çeken duvarlar "küçülüyor".

Beyaz renk görsel olarak mutfağı geliştirir

Beyaz renk görsel olarak alanı genişletir, bu nedenle tasarım gibi küçük odalar için en iyi seçenek

Küçük bir mutfak için doğru mobilyalar

Odanın mütevazı boyutu, mobilyaların çocuğun köşesinden bir oyuncak gibi görünmesi gerektiği anlamına gelmez. Çok sayıda küçük mobilya ve küçük detaylar karışıklık yaratıyor ve odayı gerçekten olduğundan daha küçük gösteriyor. Standart ölçülerdeki mobilyaların kullanılması, ancak mobilya sayısını sınırlandırmak daha iyidir.

Mutfakta pratik ve güzel mobilyalar

Bu mutfakta özenle tasarlanmış mobilya tasarımı ana pratik özelliktir ve renklerin başarılı bir kombinasyonu estetiktir.

Örneğin bir buzdolabının veya bir kalem kutusunun bir parçası, yukarı doğru esnetilmeli, dikey bir perspektif oluşturmalı ve tavanı görsel olarak kaldırmalıdır.

Duvarların rengiyle neredeyse birleşen, hafif sessiz tonların mobilyaları daha az masif ve hantal görünüyor.

Kısıtlanmış tonlarda sade mobilyalar - mütevazı bir cazibe

Bu mutfağın çizgilerinin ve renklerinin kısıtlanması ve sadeliği onu zarif ve çekici kılıyor

Hafiflik, havadarlık ve açık alan hissini artırmak için, şeffaf cam veya plastik mobilyaların yanı sıra ayna ve parlak yüzeyler size yardımcı olacaktır: cam raflar, yemek masası veya bar tezgahı üstü cam masa, şeffaf plastik sandalyeler. Daha "yansıtıcı" ve daha hafif - küçük bir alan için daha iyi.

1

Mutfak eşyalarını ve malzemelerini depolamak için yüksek asılı dolaplar olarak adlandırılan dikey alanın akılcı kullanımı. Bunları zihinle doldurun, nesneleri kullanım sıklığına göre yüksekliğe getirin - daha az sıklıkla nesne kullanılır, daha yüksek bulunur.

İç mekanda ek aksan olarak dekorasyon ve dekor unsurları

Bu durumda mobilya seçiminde minimalizm, duvarların ve dekoratif elemanların özgün tasarımı ile telafi edilir.

Yerden tasarruf sağlayan kapılar ile dolapları seçin - sürgü, katlama veya rulo fırça şeklinde yükselme. Yerden tasarruf da rahat raflar-dolambaçlı ile donatılmış geniş köşe dolapları tarafından desteklenmektedir.

Duvar dolapları ve çalışma yüzeyi arasındaki boşlukları, en sık kullanılan mutfak gereçlerini, baharatları ve diğer küçük ürünleri rahatça yerleştirebileceğiniz kancalar, metal ızgaralar ve raylarla asılı kancalar kullanarak kullanın. Aynı zamanda, her şey düzenli ve düzenli görünüyor.

Mutfak tasarımında farklı malzemelerin başarılı bir kombinasyonu

Ahşap mobilyaların ve ev aletlerinin metal yüzeylerinin neredeyse bir kazan-kazan kombinasyonu, bu mutfağı hem rahat hem de teknik olarak modern hale getiriyor

Kayar kesme tahtaları, katlama ve sürgülü masalar, yuvarlak ve oval şekil tabloları olarak adlandırılan değerli alandan tasarruf edin.

Ev aletleri ve mutfak aksesuarları

Yer tasarrufu sağlayan küçük buzdolabı

Ürünlerde ailenin ihtiyaçları küçük ise, o zaman küçük bir buzdolabı yer tasarrufu için ideal bir seçenektir

Küçük bir mutfak için en uygun çözüm, çalışma yüzeylerini ve masayı dağıtmayan yerleşik cihazlardır. Geniş iki kapılı bir buzdolabı yerine, yüksek ve dar dikey bir model kullanmak daha iyidir. Eğer aile küçükse, üzerinde çalışma yüzeyini uzatan bir tezgah yerleştirmek kolay olan küçük bir buzdolabı ile alabilirsiniz. Aynı numara bir çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi ile yapılabilir. Ev aletleri ve mutfak ekipmanlarının satın alınması, sadece ailenin gerçek ihtiyaçlarına dayanmaktadır. Sofra sofralarının dağları sadece büyük bayramlarda oluşuyorsa, kesinlikle bulaşık makinesi olmadan da yapabileceksin. Mutfakta zaman geçirmeyen sert bir bekar, iki ocak için küçük bir ocaktan memnun olacaktır.

Tek modülde gerekli mutfak ekipmanı kompleksi

Birçok küçük mutfak sahibi için mutfak ekipmanı gibi özgün bir entegre yaklaşım gerçek bir buluntu haline geldi

Küçük mutfak sahipleri çok fonksiyonlu cihazlara tercih vermelidir. Örneğin, ayrı bir blender, meyve sıkacağı ve kıyma makinesi satın almak yerine, bir mutfak robotu satın alın.

Ve elbette, tasarımın stilistik bütünlüğünü, farklı elementlerin birikiminden daha bütünsel ve uyumlu bir şekilde algılandığını unutmayın. Mutfağın gereksiz küçük bir şeyle karışmamasına dikkat edin. Shining kevgir, cilalı tencereler, boyalı doğrama tahtaları, turşu ve reçellerle renkli kavanozlar, büyük tahta kaşıklar mutfağı herhangi bir hediyelik eşya ve biblolardan daha iyi dekore eder.

Küçük mutfakların iç mekan fotoğraf örnekleri

Mobilya ve ekipmanların bir duvar boyunca yerleştirilmesi

Tüm mutfak gereçlerini tek bir duvara yerleştirmek, küçük mutfaklar için popüler bir çözümdür

Uygun aydınlatma ve gereksiz ayrıntıların olmaması, ferahlık hissi yaratır

Bu mutfağın iç kısmında gereksiz detaylar yok ve renklerin ve aydınlatmanın başarılı bir şekilde seçilmesi, geniş mekanların hissini arttırıyor.

İç kısımda mutfak penceresi

Çalışma mutfak duvarının bir parçası haline gelen pencere diyaframının orijinal yorumu, mutfak alanını etkili bir şekilde kullanmasına izin verdi.

Büyük pencereler mutfağı görsel olarak arttırır

Hafif renklerde mutfak, yüksek teknoloji tarzında dekore edilmiş, pencere açıklıklarının başarılı düzeni sayesinde daha da geniş görünüyor

Mutfağın içindeki renk kontrastı

Bu iç mekanlarda tanıdık bir yaklaşım, mobilya ve duvar ile zemin yüzeyleri arasındaki keskin renk kontrastı sayesinde gerçekleştirilir.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

7 + 1 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map