Bir apartman dairesinde gaz borusu nasıl taşınır ve tüm normlara uyulur.

Bir apartman dairesinde gaz borusu nasıl taşınır ve tüm normlara uyulur.

Bir apartman dairesinde gaz borusu nasıl taşınır ve tüm normlara uyulur.

Mutfak tamiri sırasında, genellikle gaz ekipmanının yerini değiştirmek için bir ihtiyaç vardır. Eğer eski gaz boru hattı yeni düzen ile birleşmezse ya da sadece çekici olmazsa, bu makale aktarım olasılığının anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Gaz borusunun daireye aktarılmasının kurulum süreci ile değil, ilgili projenin resmi hizmetlerle koordine edilmesi gereği karmaşıktır. Aynı zamanda gayri resmi bir yol var, ama bu yeniden geliştirme varyantından çoğunlukla algılanan faydayı dengeleyen bir dizi risk içeriyor.

Gazlı cihazların konumu için normlar

Mutfakta gaz borusu transferini planlama önce, SNIP yüceltilen ve daire ve evlerde uymak zorundadır gaz ekipmanı yerleştirerek kuralları ve düzenlemeleri, okumak gerekir.

gaz dağıtım optimizasyonu

Gaz dağıtımını optimize etmek, mutfak onarımı sırasında en önemli konulardan biridir.

 • Levhanın döşenmesi için, minimum tavan yüksekliği 2.2 m olmalıdır, ayrıca bir vantilatör veya pencere üzerinde bir açılma kanadı ve bir havalandırma kanalı olması önemlidir. İzin verilen brülör sayısı odanın hacmine bağlıdır:

- 2 brülör için: 8 m³;

- 3 brülör için: 12 m³;

- 4 brülör için: 15 m³.

Dikkat edin! Bazı durumlarda, bir havalandırma kanalı yokluğunda plakanın monte edilmesi mümkündür. Bununla birlikte, bir ventilatör veya transomun varlığı bir ön şarttır.

 • Mutfaktaki sobaya ek olarak bir kapasitif su ısıtıcısı yerleştirmeyi planlıyorsanız, odanın hesaplanan hacmine 6 m³ eklemeniz gerekir. Bir akan su ısıtıcısı durumunda, hacim değişmeden kalır.
 • Kiler ve banyolarda gaz kullanan ekipmanların monte edilmesi yasaktır. Ayrıca, alevin muhtemel şişmesi nedeniyle camların yakınında açık bir meşale bulunan cihazların yerleştirilmesi tavsiye edilmez.
 • Yanıcı olmayan malzemeden yapılmış duvarların yanına gaz ekipmanının yerleştirilmesi arzu edilir. Bu mümkün değilse, yüzey asbest veya kil emdirilmiş keçe üzerine yerleştirilmiş sıva, asbofaner veya çatı çeliği ile yalıtılmalıdır. Isı yalıtımı, cihazın gövdesinin boyutlarından en az 10 cm dışarı çıkmalı ve bir plaka durumunda, brülör seviyesinin 80 cm üzerinde olmalıdır.
 • Ekipmandan yanmaz duvara olan mesafe: 3 cm - su ısıtıcıları için, 7 cm'lik plakalar için, 10 cm'lik kapasitif su ısıtıcıları için. Bu durumda, plakadan önce, en az 1 m genişliğinde bir geçiş bırakın.
mutfakta bir tabak montajı şeması

Mutfakta tencere kurulum şeması

 • (Minimum mesafe - 25 cm) belirlenen standartlara göre, apartmanda gaz borusu ve özel ev kablolama yakınında, yerde, oturma odaları, havalandırma boşluklarında yüklenmemelidir yanı sıra pencere ve kapıların açıklıkları geçmek.
 • Gaz boru hattı, bakım için uygun erişim sağlanacak şekilde yerleştirilmelidir. Bu bağlamda, boru hattını, hızlı sökme olasılığı olmadan dekoratif kaplama ile örtmek yasaktır.

Gaz borusu nasıl transfer edilir

Dairede gaz borularının transferini yapmak için, bir dizi resmi prosedürün izlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, boru hattının döşenmesindeki herhangi bir değişiklik, sonuçta ortaya çıkan sonuçlarla gayri resmi bir statüye sahip olacaktır.

Onay aşaması

Belirli bir mahallin bütün gaz ekonomisi için kamu gaz dağıtım organizasyonu (Mosgaz, Mosoblgaz, PeterburgGaz, Ryazangorgaz, vs.) olduğu gibi onun uzmanlar ayrıca resmi izin ve tesisatın yapılması almak için uğraşmak zorunda kalacak olan, öyle. Çalışmayı koordine etmek için ihtiyacınız olan:

 1. İkamet yerine gaz dağıtım kuruluşuna başvurun ve gaz borusunun taşınması için bir başvuru bırakın.
 2. Bir uzman için bekleyin (başvuru tarihi, başvuru yapıldıktan hemen sonra bilinecektir), ki bu, tesislerin denetim sonuçlarına dayanarak, boru hattı transferinin uygulanmasının fizibilitesi hakkında bir karar verecektir.
 3. Olumlu bir karar olması durumunda, müşterinin ödeme için bir fatura düzenleneceği proje tahmini hazırlanır.
 4. Ödeme yapıldıktan sonra hem müşteri hem de organizasyon için kurulum tarihi belirlenir.
 5. Yapılan işin sonucu sadece gaz boru hattının transferi değil, aynı zamanda dairenin teknik pasaportunda uygun değişikliklerin yapılmasıdır.
gaz borusu transferi

Gaz kullanan ekipmanın transferi için resmi izin örneği

Hazırlık faaliyetleri

Uzmanların ziyaretinden hemen önce, borunun taşınacağı oda hazırlanmalıdır. Her şeyden önce, gaz boru hattına engelsiz erişim sağlamak gereklidir, böylece montajcılar işlerini niteliksel olarak etkilemezler. Buna ek olarak, kaynakçı eylemlerinin bir sonucu olarak zarar görebilecek mobilya ve ev aletlerinin bakımı da önemlidir.

İpucu! Borunun kırpılması ve özellikle kaynak sırasında çok fazla duman çıkar. Bu nedenle mutfakta bulunan tüm nesneleri ve cihazları polietilen filmle kaplamak daha iyidir.

Kural olarak, ustalar mutfaktaki gaz borusunu taşımak için gerekli tüm ekipman ve sarf malzemeleri getirir. Bununla birlikte, tesislerin hazırlanmasına ek olarak, müşteriden ne talep edildiğini sormak gereksiz değildir. Bazı malzemeleri kendiniz satın almanız gerekebilir, örneğin bir plakayı veya bir su ısıtıcısını bağlamak için esnek hortumlar.

gaz boru hattı

Gaz boru hattı engelsiz erişimle sağlanmalıdır.

Kurulum çalışmalarının yürütülmesi

Boru transfer işlemi standarttır ve aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

1
 1. Daireye gaz girişi engellenmiştir.
 2. Boru metan kalıntılarını uzaklaştırmak için hava ile üflenir.
 3. Gaz borusunun eski bölümü kesilir ve yükselticiyle bağlantı dikkatli bir şekilde kaynaklanır.
 4. Yeni bir dalın bağlanması planlanan yükselticinin belirli bir noktasında, özel bir nozul ile bir matkapla bir delik açılır.
 5. Bir boru parçası deliğe kaynaklanır, diğer tarafında ise bir stopcock monte edilir.
 6. Gaz sayacının kapısı, kapatma musluğuna bağlanır ve çıkışında, mutfaktaki gaz tüketen ekipmanın miktarına bağlı olarak, bir veya birkaç vinç ile ayrı bir kol bulunur.
 7. Gazlı ocak ve su ısıtıcısı, esnek hortumlar vasıtasıyla gaz boru hattına bağlanır.
 8. Kurulum işinin tamamlanmasından sonra, daireye gaz tedariği sürdürülür ve sistem çalışır durumdadır.

Önemli! İlk gaz çalıştırma sırasında, tüm bağlantıların sıkı olduğundan emin olun. Bu, bir sızıntının varlığını ve gaz boru hattını daraltma ihtiyacını belirten bir sabun çözeltisiyle yapılabilir.

gaz borusu

Kabul işlemlerinin yapılması, sadece borunun eksiksiz bir sızıntı testinden sonra imzalanmalıdır.

Hizmetin fiyatını belirleyen nedir?

Dairedeki gaz borusunun fiyatının oluşumu çeşitli faktörleri etkiler, bu nedenle hesaplama tek tek yapılır. Tahmin, gaz kapama maliyetini (kendi başına olabileceği her bir ev için), gaz boru hattının uzunluğunu, bağlı cihazların sayısını ve proje dokümantasyonunun geliştirilmesini içerir. Bazı durumlarda, proje, işin kendisinden daha pahalıya mal olabilir, ki bu da genellikle yerel gaz boru hattını modernize etmenin alternatif yollarını aramaktadır.

Spesifik rakamlardan bahsetmişken, 25 mm çapında bir boru hattının basit bir budaması (yükselticinin örtüşmesi hariç) yaklaşık 3-4 bin rubleye mal olacaktır. Gaz borusunu mutfakta taşıma maliyeti 7 bin ruble ile başlar. Her ek sayaç için aynı zamanda ortalama 1,5-2 bin ruble ödemek zorunda kalacaksınız. Birkaç ek vinç takmanız ve örneğin bir ocak, bir fırın ve bir ısıtma kazanı bağlamanız gerekiyorsa, maliyet 20 bin ruble kadar artabilir.

Gaz borusunun bağımsız (gayri resmi) transferini tehdit eden nedir?

Gaz servisinden resmi tahminde bulunmuş olan bazı apartman sahipleri, doğalgaz boru hattı sorununu çözmenin gayri resmi yollarını araştırmaya başlıyorlar. Ancak, bu durumda, kurulum işleri uygun seviyede yapılsa bile, hiç kimsenin dairenin teknik pasaportunda değişiklik yapmayacağı dikkate alınmalıdır. Bu nedenle satış sırasında zorluklar ortaya çıkabilir. Tabii ki, tüm normlar yerine getirilirse, proje aslında tasarlanabilir, ancak olası cezaları dikkate alarak konunun fiyatı önemli ölçüde artacaktır.

Buna ek olarak, borunun işleyişinde sorunlar varsa, birine karşı bir iddiada bulunmak mümkün olmayacaktır. Gaz borusunun gayri resmi olarak devri, bir sözleşmenin yokluğunu ve iş kabulünü kabul eder, bu da dairenin sahibinin tüm sorumluluğu üstlendiği anlamına gelir.

kaynak işleri

Her kaynakçı bu işi yapma iznine sahip değildir.

Gazla çalışırken tüm riskleri göz önünde bulundurarak, boru hattını resmi şirketin uzmanlarına aktarmak daha iyidir. Ve hatta dahası, boruyu kendiniz kurmayın. Uygun beceriler olmadan, sonuç içler acısı olabilir.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

16 − = 6

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map