5 metrekarelik mutfak tasarımında olduğu gibi, karenin her santimetresini kullanmak akıllıcadır.

5 metrekarelik mutfak tasarımında olduğu gibi, karenin her santimetresini kullanmak akıllıcadır.

5 metrekarelik mutfak tasarımında olduğu gibi, karenin her santimetresini kullanmak akıllıcadır.

Fonksiyonel, ergonomik, güzel ve en önemlisi, konforlu mutfak tasarımı 5 metrekare M - efsane mi yoksa gerçek mi? Dairenizde küçük bir mutfak varsa, bu üzülmek ve ellerini indirmek için bir bahane değildir. İlk bakışta göründüğü gibi "inç" ininiz umutsuz değildir. 4 metrekarelik tasarımcılar bile gerçek bir ergonomi yaratmayı başarabildiler ve 5'e kadar çıktınız! Küçük bir mutfak sahipleri için büyük bir mutluluk olabilir. Eğer soruya akıllıca yaklaşırsanız, tasarımdaki kullanışlı alanın her santimetresini etkin bir şekilde kullanarak, beş metrekarede sadece ihtiyacınız olan her şeyi değil, aynı zamanda nadir, şık ve rahat bir iç mekan yaratabilirsiniz.

Küçük mutfaklarda gerekli olan herşeyi denemek gerekli olacaktır.

Küçük bir mutfakta gerekli olan her şeyi yerleştirmek kolay değil, ama mümkün

5 metre mutfak fonksiyonel tasarımı

5 mikrosaniyeyse. Sizin için kesinlikle yeterli değil, küçük bir mutfağın alanını genişletmek için olası tüm seçenekleri göz önünde bulundurmaya değer. Kardinal mutfak "yeniden şekillendirmek", odanın boyutunu ve geometrisini değiştirmek, sadece yeniden geliştirme yapabilir. İstenen ek metrekare için nereye bakmalı? Mutfağa bitişik koridorda, bir oturma odası, bir kiler, bir balkon veya bir sundurma. Mutfağı bitişik bir odaya bağlayarak, alanını en az üçte bir oranında artırabilir ve tasarım dürtülerini odanın mütevazi boyutlarına sahip tutamazsınız.

Eğer sadece bir kapı kemer yerine set mutfak ve kapı genişletmek için koridor arasında kapı, ve mutfağa aynı tarzda koridor sorunu kaldırmak bile, daha geniş görünüyor ve aynı zamanda kapı "ye" için kullanılan kullanım alanı ekstra santimetre bir çift olacaktır. Mutfağı güçlü bir davlumbazla donattıktan sonra, hazırlanmakta olan yiyeceklerin kokuları hakkında endişelenmenize gerek yok. Ancak, duvarların yıkılmasını, gaz ve suyun taşınmasını içeren herhangi bir yeniden yapılanmanın ilgili makamlarla anlaşılmasını gerektirdiğini unutmayın. Bu nedenle, tüm avantajları ve eksileri tartarak bu adımı dikkatlice düşünün.

Küçük bir mutfağın boyutunu görsel olarak arttırmak, mutfağı koridordan ayıran kapıyı kaldırarak olabilir

Mutfağın daha geniş görünmesini sağlamak için, bazen koridordan ayıran kapıyı çıkarmak ve her iki odayı aynı tarzda dekore etmek yeterlidir.

Evin yapısal özellikleri göz önüne alındığında, yeniden yapılanma ile seçenek mümkün olmayabilir ve mimari füzyon odaları her zaman tavsiye edilir. Bu gibi durumlarda, uzayın görsel genişleme tekniklerini kullanmanız gerekecektir. Alanı görsel olarak arttırmak, duvarları "birbirinden ayırmak" ve tavanları "yükseltmek" sayesinde açık renklerdeki mutfakların iç tasarımı sayesinde renk tonlarının pürüzsüz geçişinin etkisinin uygulanması. Parlak renkler, keskin kontrastlar ve küçük bir odadaki büyük desenler çok rahatsız edici ve hızlı bir şekilde rahatsız ediyor. Duvar dekorasyonu için duvar kağıdı, tek renkli veya kabartma süslemeli veya tabanın tonunu tekrarlayan özel bir çizim ile daha iyidir.

Margarita Chernikova tarafından tasarım projesi (iç tasarım stüdyosu

Tasarımcı Margarita Chernikova, küçük bir mutfağı süslemek için asılı dolapları ve parlak cepheleri kullanmayı öneriyor

Mutfağın Rasyonel düzeni 5 m²

Mutfak ne kadar küçük olursa, görev tasarımcı için daha zor olur. Hiç kimse medeniyetin faydalarından fedakarlık etmek istemez. Dağınık mutfak da, birkaç kişi mutfak başyapıtlarına ilham kaynağı olacak. Mutfak, depoya dönüştürülmeden, gerekli tüm mobilya ve ev aletlerini yerleştirmek için bu kadar sınırlı bir alanda nasıl olunur? 5 metrelik mutfağın mimari özelliklerine bağlı olarak, rasyonel düzen seçeneklerinden birini seçebilirsiniz:

Köşe 5 metre mutfak

L şekilli yerleşim, küçük bir alan için en uygun çözümdür. Çeşitli varyasyonlarda, hemen hemen her ikinci mutfakta 5 metrekare M. bulunur. Genellikle bir tarafta köşe mutfak seti, kapı veya pencere ve diğeri de buzdolabını tamamlar. Köşedeki boş alan, ek bir çalışma yüzeyi olarak kullanılabilir veya buralarda bir yer olabilir. Kapıya bitişik kulaklık tercihen yuvarlaktır. Düzgün, akıcı formlar mutfağa girmeye ve keskin köşelerden daha estetik görünmeye müdahale etmez. Uzun tarafta bir buzdolabı ve fırınlı ocak ve kısa taraftaki lavabonun yıkanması tavsiye edilir. Diğer tarafta, yemek masası, dolap veya raflar asabilirsiniz.

Köşe 5 metre mutfak buzdolabı ve yemek masası ile. Zest - pencere eşiği lavabolu bir tezgaha dönüştürülür

Her santimetre olan yolların küçük mutfağında, penceredeki boşluk bir çalışma yüzeyine dönüştürülmüştür.

Köşe lavabo veya ocak ile mutfak 5 metrekare

Açısal boşluk orada bir lavabo yerleştirerek rasyonel olarak kullanılabilir. Rahat erişim ve rahat çalışma için, lavabonun eğimli veya radyal bir köşe masasında bulunması gerekir ve kulaklığın kısa tarafı daraltılır. Lavaboun uzun kenara açısal yerleşimi ile, sadece buzdolabı ve soba için değil, aynı zamanda küçük bir çalışma yüzeyi için de yeterli alana sahip olacaksınız. Buna ek olarak, kulaklığın daraltılmış tarafı mutfağın boş alanını biraz arttırır ve radyal cepheler mutfağa güzel ve şık bir görünüm kazandırır. Köşede önemli ölçüde daha az sıklıkta ocak vardır. İkinci seçeneğe daha uygunsanız, ocağın iç kısmına kusursuz bir şekilde uyan ve kullanımı kolay olacak şekilde ocakta ergonomik bir köşe modeli seçin.

Yarıçap masasında köşe lavabo ve ocaklı 5 metrekarelik mutfak

İç mekanda düz hatların kullanılması, odanın küçük boyutundan dikkati çeker ve bu da artık göze çarpmayacaktır.

U şeklinde mutfak

Bu düzende, mobilya üç duvar boyunca düzenlenmiştir, bu sayede mutfağın kullanışlı alanını en üst düzeye çıkarmanıza ve ideal çalışma üçgenini "buzdolabı-lavabo-sobası" nı oluşturmanıza olanak tanır. Mutfağa rahat ve konforlu, karşı taraflar arasındaki boş alan en az 1,2-1,5 metre olmalıdır. Sonra, birbirlerini utandırmadan, birkaç kişi mutfağı serbestçe gezebilir.

5 metrelik bir mutfağın U şeklindeki düzeni, en uygun yollardan biri olarak kabul edilir.

U şekilli yerleşim, küçük bir alanda özgün tasarım çözümleri için daha fazla fırsat sunar

Girişte dikey bir blok ile mutfak 5 metrekare

Tüm uzun ve hantal öğeler genellikle odanın uzak köşesinde bulunur. Bu küçük hile onları daha "zarif" ve daha az fark edilir kılar. girişinde ortasında fırında yerleşik bir pencere buzdolabı ve kalem kutusu veya dikey ünite ile - Eğer geniş dolaplar ve çekmeceler bir sürü var olmak istiyorsanız, veya "yüksek dolaplar" Birkaç olabilir mutfakta ekipman büyük miktarda yerleştirilir. Bu yapılandırma, mutfak setinin kapasitesini önemli ölçüde artırır, ancak çalışma alanını keskin bir şekilde sınırlar. Ile böyle bir lay-5 başarılı bir giriş bir pişirme yüzeyinin, fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi, dahili bir mikrodalga ve hatta çamaşır makinesi, fakat dikey akış yerleştirebilir metrekare, ilk olarak, bu koridor uzunluğu artar, ve ikinci olarak, bir dar açı oluşturur, ve üçüncü olarak, mutfağın boş alanını azaltacaktır.

Girişte dikey bloklu küçük bir mutfak

Dikey bir bloğun doğrudan girişe yerleştirilmesi, görsel olarak küçük bir odayı karıştırmamayı mümkün kılar

Köşe mutfak 5 metrekare buzdolabı olmadan

1

Mutfağın iç kısmındaki en hantal nesne buzdolabıdır. Bu nedenle, sahipleri küçük mutfaklarını olabildiğince ferah hale getirme ihtiyacı duyduklarında, genellikle koridorda veya yalıtımlı sundurmada "tahliye edilen" buzdolabıdır. Pratik bir bakış açısından saf, bu çok uygun değil, ama rahat bir masa ve hatta yumuşak bir köşe ile tam teşekküllü bir yemek alanı veya geniş bir ücretsiz masa üstü ile rahat bir çalışma alanı düzenlemek mümkün olacak.

Buzdolabı olmadan köşe mutfak - yokluğundan kaynaklanan hasar neredeyse hiç hissedilmiyor

Buzdolabını başka bir yere yerleştirmek mümkün ise, küçük bir mutfakta bu olmadan yapmak daha iyidir

Tek sıra mutfak

Planlamanın en basit ve ucuz varyantı, düz tek sıralı bir mutfaktır. Minimalizm ruhu içindeki bu kompakt çözüm, "bebek" mobilyalarını ve ev aletlerini aşırı yüklemek istemeyen herkes için idealdir. Buzdolabının karşısındaki duvara taşınması veya mutfaktan çıkarılması durumunda, lavaboya göre plağın en uygun yeri olan geniş bir alana sahip olacaksınız. Buzdolabını kulaklıktan çıkarırken, fırını seçin ve 45 cm'den daha geniş bir ocak kullanın. Ayrıca, bir tarafta benzer bir düzen içeren bir lavaboya erişimin duvarla sınırlı olacağını unutmayın.

Doğrudan tek sıra mutfak - sahiplerin isteklerine karşılık gelmeyen basit bir seçenek

Düzenin en basit ve ucuz varyantı düz tek sıra mutfaktır.

Çift katlı mutfak

Mutfak takımının iki sıralı düzeni ve ev aletleri geniş bir çalışma alanı sağlayacaktır. Lavabo ve ocağı bu düzende bir tarafta, diğerinde ise buzdolabını rahat bir çalışma üçgeni oluşturacak şekilde yerleştirmek daha iyidir. Dolaplara erişim sağlamak ve hareket özgürlüğünü korumak için mutfağın karşıt duvarlarındaki mobilya cepheleri arasındaki mesafe en az 1.2-1.5 metre olmalıdır.

Basit çift sıralı mutfak çizgileri, yer açmaz

Geniş ışıkların ve şekillerin iki sıralı mutfağı, doğal ışıkla aydınlatan, ferah görünüyor

Mutfağın iç mekanının iyileştirilmesi 5 metrekare M: başarının sırları

Küçük bir mutfak tasarımında her şey en küçük ayrıntısına kadar düşünülmeli ve mümkün olduğunca az olmalıdır. Mümkünse, hantal ve basit gereksiz aksesuarların parçalarını temizleyin. İdeal olarak, her bir madde fonksiyonel bir yük taşımalıdır.

  • Bir masa üstü monte ederek pencereyi genişletin ve altında küçük raflar ve kilitli dolaplar bulunur. Geniş masa üstü bir pencere eşiği, ek çalışma yüzeyinin, yemek masasının veya bar tezgahının rolüne mükemmel bir şekilde uyar.
  • Balkon veya sundurma pahasına mutfağı genişletmeye karar verdikten sonra, pencere yıkmak için acele etmeyin! Bir bara dönüştürün!
  • Maksimum olarak, yüksek asılı dolapları monte ederek mutfağın dikey alanını kullanın. Tavanın altındaki üst raflarda nadiren kullanılan eşyaları saklayabilirsiniz. Alt kaidelerin derinliği, ekstra alan kazanmak için standart 60 cm'den 40 cm'ye indirilebilir.
  • Mutfak setini ergonomik donanım ve diğer "akıllı" cihazlarla donatın: raylar, çekmeceler ve kesme tahtaları, köşe dolapları için "sihirli" karuseller.
  • Yerden tasarruf etmek için mutfağı tamamlamak için küçük boyutlu bir teknik seçin. Örneğin, dar ama yüksek bir buzdolabı satın alın. İdeal - gömülü teknoloji. Kulaklıklı mikrofon setinin bir parçası olarak, iç mekanı "aşırı yüklemiyor".
  • Çok sevmiyorsanız ve yemek pişirmeyi planlamıyorsanız, mutfakta 4 ocaklı standart bir ocak değil, daha kompakt bir 2-ocaklı brülör kullanmak daha uygundur.
  • Bütün ailenin yemek masasına sığabilmesi sizin için önemliyse, kolayca ayrılabilen bir transformatör tablosu seçin ve buna gerek olmadığında toplayın.
  • Mekanın görsel olarak genişletilmesi için, parlak cepheler ile mobilyalar kullanın, dekorda metal, ayna ve cam kullanın. Örneğin, çalışma yüzeyi üzerinde bir cam önlük yapın veya tavanı ayna ekleriyle dekore edin.

Fotoğraflarda iyi tasarım mutfak 5 metrekare M

Mutfak mobilyası ile ankastre cihazlar oluşturan tek bir kompozisyon, organik olarak küçük bir odaya sığar

Küçük bir mutfak - ankastre cihazlar için idealdir, çünkü kulaklığın bir parçası olarak, iç mekanı "aşırı yüklemez"

Ergonomik şeklin ocak yüzeyi değerli santimetre santimetreden tasarruf edecek

Köşe pişirme yüzeyinin ergonomik modeli, pişiricinin yerini daha verimli kullanabilmeyi mümkün kılar.

Mutfağın köşesine bir lavabo yerleştirirseniz, diğer mobilyalar için daha fazla alan olacaktır.

Köşedeki köşenin yeri, mutfak alanını verimli bir şekilde kullanmanın ortak bir yoludur.

Köşe lavabo, gaz sobası ve buzdolabı ile mutfak iç 5 metrekare

Köşe lavabo, gaz sobası ve buzdolabı ile mutfak iç 5 metrekare M ihtiyacınız olan her şeyi içerir

Yemek ve çalışma masası alışılmadık bir tasarım kullanarak, biraz yer kazanabilirsiniz

Tasarım stüdyosu Dulisovdesign ilginç bir çözüm sunuyor - yemek masası çalışma yüzeyinin yarısına kadar itilebilir

Bu küçük mutfakta ev konforu ve rahatlığı izlenimi ortaya çıkıyor

Bu çok küçük mutfak, gereken her şeyle donatılmıştır ve ev konforu ile doldurulur.

Küçük bir mutfakta klasik tarz uygun ve etkileyici görünüyor

Küçük bir mutfak bile iç uyumu ihlal etmeden klasik tarzda dekore edilebilir

Bir masa üstü ve küçük bar tezgahı ile 5 metre mutfak iç

Bu iç mekanda, pencere pervazına uygun olarak küçük bir bar tezgahına sorunsuzca dönüşen bir masa tablasına dönüştürülmüştür.

Eğer küçük bir mutfakta buzdolabı durumun izlenimini bozarsa, başka bir yere koymak daha iyidir.

Cam köşeli sıra dışı parlak cephelere sahip bu köşe mutfakta, buzdolabı hantal ve uygunsuz görünüyordu, bu yüzden odanın dışında kaldı

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

66 − 60 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map