Rafları duvara sabitlemek için geleneksel ve sıra dışı yollar

Rafları duvara sabitlemek için geleneksel ve sıra dışı yollar

Rafları duvara sabitlemek için geleneksel ve sıra dışı yollar

Modern odanın içindeki raflar iki ana fonksiyona sahiptir: kitaplar, kullanışlı nesneler ya da hoş biblolar için uygun bir stand haline gelir ve orijinal stili vurgulamaya yardımcı olurlar. Önemli olan sadece estetik bir bileşen değil, aynı zamanda teknik açıdan da, yani ürünlerin kalitesi ve sabitlenmeleridir. Duvardaki geleneksel rafları ne zaman kullanacağımızı ve ne zaman - ne gizli ne de olağandışı zaman anlamaya çalışalım.

Vazgeçilmez bir mobilya parçası olarak raflar

Raflar bulunmayan modern binalar bitmemiş görünüyor: çoğu zaman iç tasarıma son veren bir dokunuş. Mobilya takımlarının kataloğuna bakarsanız, dolapların, yatakların ve çekmeceli sandıkların yanı sıra, bu minyatür eşyaların mutlaka mevcut olduğunu fark edeceksiniz. Farklı şekiller, renkler ve boyutlarda gelirler, ancak her zaman genel stil yönüne karşılık gelirler.

dekorasyon

Birinde iki: parlak dekor ve konforlu iç öğeler

Ve görsel çekiciliği, işlevsellik ve kalite duvarda güçlü ve güvenilir montaj rafta büyük ölçüde bağımlıdır, bu nedenle bu makalede, parantez montaj görünmez kancaları ve Çıtçıt kurnaz daha metalik alana ayrılmış uygun olacaktır.

raflar

Göze batmayan bağlantı elemanları, tasarımın dikkatini çekmez

malzemesinin tespiti için hazır bir mobilya setleri ve aksesuarları satın alırken genellikle paket içinde verilen, ama çoğu zaman kendi elleriyle özgün bir dekor yapmak için bir istek vardır ve daha sonra ekin doğru yöntemi seçmek önemlidir edilir.

Köşelere basit bağlantı: detaylı talimatlar

Hiçbir şey bir duvara çivi çakmaktan ve önceden takılmış "kulaklar" ile onlara bir raf asmaktan daha kolay değildir. Ama her şey çok basit değil. En önemli işe ilaveten - en uygun yeri bulmak için - başka sorulara cevap vermek gerekir: hangi kulaklar, "kulakları" tutturmak için tam olarak gerekli olan, bu tür bağlantılar yapının ağırlığına dayanacak mı?

metal köşeler

Güzel metal köşeler "dövme"

Köşeleri olan en basit sürümü düşünün. Sıradan bir ahşap rafa sahip olduğumuzu düşünün - dekoratif elemanlar içermeyen basit bir yatay ürün. Araç ve malzeme aşağıdaki listeye göre seçilir:

 • metal köşe (uzunluğa bağlı olarak 2 veya 3 adet);
 • cetvel, kalem, ölçüm bandı oluşturma;
 • lazer seviyesi;
 • Matkap ve matkaplar;
 • vida veya dübel.

Taban ahşap ise, vida yerine normal tırnakları kullanabilirsiniz.

köşe

Köşeyi sabitleme seçeneklerinden biri

Talimatlar:

 1. En uygun yeri seçin. Erişilen bir siteyi seçmeye çalışın - bu çok yüksek değil (birçok amatör tasarımcının hatası). Daha önce zadekorirovannoy (örneğin, resim veya fotoğraf) yüzeyini dağınık etmeyin, ücretsiz bir yer seçmek daha iyidir. Ürünü uyguluyoruz ve iç mekana iyi uyup uymadığını görüyoruz. Her şey size uygunsa - bir sonraki aşamaya geçin.
 2. Kartın alt kısmını dikkatlice değerlendiririz ve aksesuarların yerlerini seçmeye çalışırız. Duvardaki raflar için bir dizi hazır metal bağlantı elemanı bina malzemeleri deposundan satın alınabilir. Bunları yapının alt kısmına tutturuyoruz: küçük bir matkapla, küçük delikler açıyoruz ve metal elemanları vidalarla sabitliyoruz.
 3. İşaretlemeyi yapıyoruz. Yine, rafı seçilen yere koyun, köşelerdeki deliklerde tercihen her delikte bir kalem işareti bulunur.
 4. Tabanda doğru delikleri delmek için matkap delikleri delin. Beton levhalar için dübel kullanmak daha iyidir.
 5. Rafı köşelere ve duvardaki deliklere denk gelecek şekilde yerleştirdik. Vidaları sıkıyoruz, pürüzsüz ve sorunsuz ilerletmeye çalışıyoruz. Asılı işlem tamamlandı.
 6. Sonucuna hayran kalıyoruz, oyuncak, vazo, kitap ayarlıyoruz.
dağ

Dekoratif bağlantı elemanları ek bir dekorasyon

Kablo bağlantı şemasına önceden alıştırmanızı öneririz, aksi halde kabloya matkap veya tornavida sokma olasılığı çok yüksektir.

İnşaat hileci: gizli bağlantı elemanları

Onlar çok iyi bir uyum ve tam odanın üslup özelliklerini karşıladığınız takdirde duvara raflar için metal köşeler Her türlü rahat parantez, bina alakalı profilleri. Ama bazen, teknik detaylar çevresini ile eşleşecek ve hile gitmek zorunda değil - yollarından biri gizli eki kullanın.

1
mutfak dekoru

Gereksiz detaylar olmadan dekoratif kompozisyon

Görünmez elemanların sıkı birleşme ve sert fiksasyon sağladıkları genel olarak kabul edilen birkaç seçenek vardır. En popüler üç düşünün:

 • gizli döngüler;
 • bir tahta çubuk;
 • metal çubuklar.

İlk yöntem en popüler olanıdır. Menteşeli düz menteşeler, rafın arka tarafına takılır, ardından ön vidalı vidalar üzerinde yapıyı asar. Ana şey ilmekler arasındaki mesafeyi doğru olarak ölçmektir, aksi takdirde ekstra delikler teknik kurnazlığı “dağıtır” ve fikri bozar. Ufku seviyesini ayarlamak için bina seviyesini kullanmanızı öneririz.

mutfakta raflar

Modern katı tarzı

İkinci yol - ürünün tabanını betonarme bir levhaya veya tuğlaya yerleştirilmiş güçlü metal pimler üzerine geçirerek. Pimlerin rolü, takviye parçaları veya bu amaç için sağlanan istenen çapa sahip çelik iplik saplamaları ile çalınabilir. Ürün ne kadar ağırsa (potansiyel doldurma ile birlikte), daha fazla pinin duvara vidalanması gerekecektir. Garantili stabilite için, ahşap raflar için bağlantıların enine kesiti 12 mm'den az olmamalıdır, uzunluk şartlara bağlıdır.

Üçüncü seçenek, daha sonra bir taban olarak hizmet eden bir kare veya dikdörtgen kesitli bir çubuğun kurulmasıdır. Çubuğun kalınlığı ve üzerinde asılı olan rafların kalınlığı ideal olarak eşleşiyorsa, maskeleme gerçekleşecektir. İki yüzey arasındaki bağlantı detayları nagels - ahşap iğnelerdir. Parçaları birleştirmeden önce mukavemeti güçlendirmek için yapıştırıcı ile yapıştırılır.

duvara monteli kit

Üç farklı tasarımlı duvara monteli set

İç tasarımınız ek görünür elemanların kullanımını içermiyorsa, gizli mobilyalar işe yarayacaktır.

Rafları asmak için orijinal yollar

Geleneksel yöntemler, basit, karmaşık olmayan yapıların içine, tek bir yatay tahta veya camlı bir kutuyu andıran bir ürün şeklinde yerleştirmek için uygundur. Ancak, modern tasarımcıların hayal gücü o kadar zengindir ki, labirentler, ağaçlar, çiçekler, yılanlar biçiminde muhteşem yapılar yaratılmasına izin veriyor. Bazı durumlarda, aynı gizli döngüler veya dekoratif köşeler uygun olmasına rağmen, tutturucular raflar kadar olağandışı olabilir.

Bir uygulama için kesinlikle olağan olmayan bir proje seçildiğinde, bazı varyantların rafları bir duvara tutturmanın nasıl mümkün olduğunu düşünelim.

Standart dışı iç çözümler

Kalın bir tahta 17-20 mm - - tanıdık bir nesneyi kullanarak benzersiz bir tasarım yapısı oluşturabilirsiniz. Farklı renklerde geometrik şekillerin duvara dağılmış, yayılmış kanatlı bir sopanın siluet, bir ağaç, büyük bir sarmal açısal şube - en inanılmaz enkarnasyona yapabilirsiniz iç aksesuar kısaltmasıdır.

duvar rafı

Gençlerin odasında duvarda çok seviyeli bir rafın orijinal bileşimi

Çok basit ama ilginç bir çözüm, bir aile ağacının oluşturulmasıdır. Her iki yandaki şaft rafları, dikey olarak yerleştirilmiş bir panele yerleştirilmiştir - gövde. Tasarım o kadar basit ki, bir akşam içinde kendi başına inşa edilebilir. Konuyu eşleştirmek için, münferit panolar doğal renklerde boyanır. Her iki çözümdeki sabitleme malzemesi görünmez kalır.

soy ağacı

Fotoğraflardaki aile ağacı

Zıt renklerin hafif ve zarif bileşimi, mutfağı, oturma odasını veya yatak odasını dekore edebilir. Bağlayıcılara dikkat edin: laconic ışık köşeleri, duvar kağıdının tonuyla başarılı bir şekilde birleştiği için genel resmi bozmaz. Ürünün ağırlığı küçüktür, bu nedenle montaj için gizli iğneleri kullanabilirsiniz.

raflar

Kontrast kompozisyon

Dekoratif ahşap standları kullanırsanız, daha ciddi bir resim elde edersiniz.

Deri kemerlerde seçenek

Bazen en şaşırtıcı olanı basit çözümlerdir ve bir çift doğaçlama parça iç mekânın muhteşem bir dekorasyonuna dönüşebilir. Bir ahşap raf (geleneksel bir cilalı tahta) için bir bağlantı elemanı olarak bir deri kemer duruyor. Üretim malzemesi mutlaka hakiki deri değildir, yapay bir analog veya genel olarak geniş bir tekstil bant olabilir. Askıların ana kalitesi güçtür.

retro bileşimi

Kemerleri kullanarak rahat bir retro kompozisyon

Açıkçası, askı üzerinde yatay yer dosochki sabit ek, kitapların ağır yığını dayanamaz ve kristal hediyeler için güvenilir bir destek sağlamayabilir. Bunun amacı - bir dekoratif duvar elemanı olarak hizmet etmek ve küçük hediyelik eşyalar, aksesuarlar, ışık nesneler üzerinde yerleştirmek mümkündür.

raf

Kaba elemanların zarif raf

Kemerler için bağlantı elemanlarının elemanları, orijinal dekorun üzerinde bir miktar mesafe olacak plastik dübellere sahip bir çift uzun vidadır. Prosedür aşağıdaki gibidir:

 • levhaları istenilen renkte boyaydık, dokuyu korumak gerekiyorsa - vernikle kaplıyoruz;
 • iki eski aynı kemeri (veya mağazada satın alınan yenileri) hazırlayın;
 • her kemerin uçlarını katlayın, kenardan 2-2.5 cm, küçük delikler açın;
 • bir matkap ve bir çekiç kullanarak 60-70 cm mesafede dübelleri sabitleyin;
 • uçları, halka şeklindeki kayışlar asılacak şekilde dübellere tutturun;
 • Hazırlanan döngülere bir tahta yerleştiriyoruz, yatayda seviyeliyoruz.

Düzgün güzel dekoratif bir stand ortaya çıktı. Kompozisyonu, bir başka benzer seviyenin altına veya üstüne inşa ederek karmaşıklaştırabilirsiniz.

Dikkat: kırılgan cam

İç mekandaki cam özel bir rol oynar. Bir yandan, büyük bir ağırlığa dayanabilen, diğeri - kırılgan bir madde olan, tek bir tuhaf hareketle kolayca kırılabilecek güvenilir bir malzemedir. Raflar için, çekiçle bile kırılması zor olan özel olarak temperlenmiş, ekstra güçlü bir cam kullanın. Gerekli boyutların bağımsız olarak oluşturulması tavsiye edilmez, camın işlenmesinde hizmette siparişin kesilmesi daha iyidir.

metal parantez

Cam rafları sabitlemek için dekoratif metal braketler

Bu şaşırtıcı: şeffaf düzlemler, serbest, dağınık olmayan alanın yanılsamasını yaratır, bu nedenle cam dekor genellikle sınırlı bir alana sahip odalarda kullanılır. Cam panelleri sabitlemek için iç kısımda yumuşak elastik pedlerle birlikte özel metal ve plastik braketler kullanın.

bağlantı elemanları

Bir bağlantı elemanı uzun metal iğneleri çıkarıyor

Montajı yapmak için, önce braketleri sabitleyin: dübelleri sabitleyin, rondelayı takmayı unutmadan, braketle birlikte gelen vidaları takın. Köşeleri tutturuyoruz, birbirlerine göre hizalanmış olup olmadıklarını kontrol ediyoruz. Rafa koyduk. Bazen duvar tutucular yerine daha meraklı elementler kullanırlar - ince metal kablolar veya örgü iğnelerini andıran uzun iğneler.

metal kablolar

Metal kablolar, hava yapımında ağırlaşan bir ağırlık yaratmanıza izin verir

Derste kullanışlı materyaller

İç tasarımda, özgün çözümler, yaratıcı fikirler, görünüşte sıradan projelerin fantastik enkarnasyonu her zaman takdir edilmektedir. Normal bağlantı elemanlarını kullanarak, ancak geleneksel yatay çizgiyi ortamdaki bir nesneyle değiştirerek, genel stil ile uyumlu bir şekilde harmanlayan sıradışı bir bileşim oluşturabilirsiniz.

kutu

Polipropilen baget içinde alçı karton kutu

İnşaat malzemelerinin kalıntılarını kullanacağız, örneğin, boru hattının cihazından uzakta kalan büyük kanalizasyon borularını düzelteceğiz. Uzun stiletto topuklarda aynı uzunluktaki detayları sabitliyoruz veya bağlantı elemanları olmadan yapıyoruz: Boruları bir demet ile bağlayıp zemine yerleştiriyoruz.

Ayakkabı depolama boruları

Plastik borulardan yapılmış ayakkabılar için rahat depolama sistemleri

Eski aksesuarlar, moda kategorisi kategorisinden vintage kategorisine geçerek, ilişkilerini kaybetmez. Ara katlardan bavul yolcuları alma ve onlarla birlikte ücretsiz duvarlardan birini dekore etme zamanı - nostaljik bir dokunuşla lüks bir dekoratif kompozisyon elde edeceksiniz.

bavullar

Eski valizlerin yeni hayatı

Bir atılabilir malzemeden bile, istenirse bir başyapıt oluşturabilirsin. Temizlendikten, parlatıldıktan ve işlendikten sonra meyve için yaşlı kutular kolayca kreş, koridor veya yatak odasını süslemekten utanmayan harika raflara dönüşür.

kutuları

Eski kutular - retro dekor

Etrafınıza bakın - belki köşede sıkılmış ilginç bir nesne bulacaksınız, ve elleriniz olağandışı bir duvar dekoruna dönüşecek. Ama ilginç çözümler ve duvarlara raflar sabitlemek için unutmayın: güçlendirilmiş ahşap parantez, dövme ajur köşeleri, neredeyse fark edilir saç tokaları, gizli iğneler.

Alçı karton ile çalışmak: doğru ve doğru

Ahşap kütüklere çivi çakmak veya bir beton veya tuğla duvardaki bir dübel için delikleri delmek suretiyle, bağlantı elemanlarının arızalanmayacağından ve gerektiği kadar uzun süreceğinden emin olabiliriz. Ancak alçı karton ile hepsi daha zor. Kullanışlı, hızlı bir şekilde monte edilen iç bölümler, duvar dekorunun asılması için güvenilir bir temel değildir.

raflar

Alçıpan kutusu içinde aydınlatılmış raflar

Rafları alçı panel tabanına sabitlemek için iki yol vardır. Birincisi hafif, küçük hacimli tasarımlar için, ikincisi ise ağır ve ağır ürünler için tasarlanmıştır.

Bir ışık rafı takmak için, her zamanki teknik prosedürü yerine getirmelisiniz: delikleri dikkatlice delin, malzemeyi ezmemeye çalışın, dübelleri vidalayın, sonra vidalayın. Özel dübeller - "şemsiye" veya "kelebek" yardımı ile güvenilirlik artırılabilir.

düzen

Kelebek dübel montaj şeması

Büyük iç öğeler farklı şekilde sabitlenir. Kurulum, bölüm oluşturulmadan önce bile öngörülmelidir. Yerleştirilecekleri yerlerde, kendinden diş açan vidaların veya cıvataların takılacağı ek bir dikey veya yatay metal profil veya ahşap çubuklar monte etmelisiniz.

montaj

Gömülü tahta bar montajı

Uzmanlar ankraj cıvataları üzerinde ısrar ediyorlar, çünkü ağır nesneleri asmak için en güvenilir olduklarını düşünüyorlar.

İlgili Videolar

İlginç videolar, onarım veya iyileştirme sırasında sizin için yararlı olacağından emin olduğunuz yararlı bilgiler içerir.

Gizli menteşelerle mağazada bir raf nasıl asılır:

Görünmez tutturmanın yollarından biri eksantriktir:

Alçıpan ile çalışmak:

Gördüğünüz gibi, bağlantı elemanları çeşitliliği size her çeşit tasarıma sahip rafları seçmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Asılı duvar elemanlarının sırlarını bilerek, yeni bir mobilya parçasıyla odanızı kendiniz dekore edebilirsiniz. Yine de komplikasyonlar veya sorular olacak - fikstürde bir his bilen profesyoneller için adres.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

81 − = 80

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map