İndüksiyon ocağı satın almaya değer mi: indüksiyon ocaklarının sırları

İndüksiyon ocağı satın almaya değer mi: indüksiyon ocaklarının sırları

İndüksiyon ocağı satın almaya değer mi: indüksiyon ocaklarının sırları

Bir indüksiyon plakasının ne olduğunu anlamak için aşağıdaki durumu hayal edin. Yemek hazırlamak için toplandınız, elektrikli ocağınızı açıp tavaya su döktünüz. Bu zamanda, huzursuz bebeğiniz mutfağa girer ve yanlışlıkla ellerini ocağın üzerinde tutar. Konvansiyonel bir elektrikli ocak durumunda, kutu yanıkla bitecektir, ancak indüksiyonlu ocakınız varsa, bebek hoş bir ısı hissetmeyecektir.

İndüksiyonlu tencerenin yüzeyinde bulaşıkları koyamayacakken, soğuk kalmaya devam edecektir.

İndüksiyon plakasının yüzeyi bulaşıklar üzerine konana kadar soğuk kalır.

İndüksiyonlu ocak nasıl çalışır?

İndüksiyonlu ocak cam seramik plakadan veya dökme demir krepli geleneksel bir plakadan daha güvenlidir. Cihaz, elektromanyetik indüksiyon olayına dayanmaktadır - bu devreden geçen manyetik akıdaki bir değişime bağlı olarak kapalı bir döngüde bir elektrik akımının ortaya çıkması. İngiliz fizikçi Michael Faraday'a, tüm dünya elektromanyetik indüksiyon fenomenini biliyor. Elektromanyetik indüksiyon uygulamasının geliştirilmesi, Faraday'ın keşfini yaptığı 1831 yılında başladı. Şimdi, transformatörsüz modern bir hayat hayal etmek oldukça zordur - her adımda kullanılırlar. İndüksiyonlu ocak veya indüksiyonlu ocak aynı trafodur. Levhanın yüzeyi cam-seramiktir. Altında bir elektrik akımı 20-60 kHz frekansında akan bir indüksiyon bobini. İndüksiyon bobini birincil sargıdır ve plaka üzerine konan yemekler ikincil sargılardır. İndüksiyon akımları dibine beslenir. Isınma yemekleri ve bu nedenle içinde bulunan ürünler. Tava, kızartma tavası ısıtılır ve ısıtma elemanı ve bulaşıklar arasında bulunan cam-seramik yüzey, hali hazırda bulaşıklardan ısıtılmaktadır.

İndüksiyonla ısıtıldığında, ısı kaybı minimumdur ve tabakların ısıtma oranı, plakaların ve diğer pişirme panellerinin performansından (halojen ısıtıcılara sahip pişirme yüzeyleri dahil) çok daha yüksektir. Bu nedenle, cam-seramik yüzey ısıtmanın verimliliği% 50-60, gaz plakası -% 60-65'dir. İndüksiyonla ısıtma yaklaşık% 90'lık bir verime sahiptir.

Prensip olarak, indüksiyon brülörün çalışması karmaşık bir şey değildir.

İndüksiyon pişirme bölgesinin prensibi basit ve etkilidir.

İndüksiyon ocağı, 20. yüzyılın 80'lerinde aile mutfaklarında ortaya çıktı. O zaman AEG markası altında bu tür plakaların seri üretimi yapıldı. İlk indüksiyon plakaları çok pahalıydı. Ancak, sadece cihazın yüksek maliyeti nedeniyle değil, aynı zamanda kullanıcıların pişirme konusundaki yeniliklere karşı dikkatli olmaları nedeniyle de büyük talep görmediler. Şimdi, ev hanımları bir indüksiyon ocakının ne olduğunu çok iyi bildikleri zaman, bu plakalar hakkındaki geri bildirimler daha olumludur. Ama mutfakta indüksiyonun yer olmadığını düşünen insanlar var. Belki de, kuşkular ortaya çıkar, çünkü böyle tabaklarda yemek pişirmek, ferromanyetik özelliklere sahip özel yemekler gerektirir.

İndüksiyon ocakları için bulaşıkları seçin

Ferromanyetik özelliklere sahip yemekler için herhangi bir özel mağazada kovalamak zorunda değilsiniz. Ve yemeklerin ferromanyetik özelliklerinde sağlığa zararlı hiçbir şey yoktur. Bunlar, bir mıknatısın çekildiği sıradan tencere ve tavalardır. Emaye tavaya çekilirse, bir indüksiyon ocakta kullanım için uygundur. Ancak her durumda alüminyum veya bakır mutfak eşyaları kullanmak imkansızdır. Seramik, bakır, cam, porselenlerden yapılmış tabaklar kullanmayın. Ancak dökme demir tavalar ve "paslanmaz çelikten" yapılmış yemekler oldukça uygundur.

  • Bulaşıkların tabanı en az 12 cm çapında olmalıdır. Daha sonra ocak ile temas alanı yeterli olacaktır.
  • Markalama, kurallara dikkat ederek, tüketicileri özel semboller kullanarak yemeklerin ferromanyetik özellikleri hakkında bilgilendirir.
  • Tabanın kalınlığı 2 ila 6 mm arasında olmalıdır.
  • Bir indüksiyon ocak için iyi yemeklerin fiyatları yaklaşık şunlardır: bir tava 2-3 bin ruble, bir tava - 3-4 bin ruble (büyüklüğüne bağlı olarak).
  • Bu yemek ayrıca geleneksel plakalarda da kullanılabilir. Ancak indüksiyonlu ocak mutfağınızda şeref yerini almışsa ve elektrikle çalışan elektrikli soba iyi bir dinlenmeye gitmişse, bu sizin için önemli değildir. Ancak, hem geleneksel hem de indüksiyonlu brülörlerin bulunduğu kombine indüksiyonlu pişirme yüzeyleri vardır. Bunu tercih ederseniz, tüm brülörler için bulaşıkları kullanabilirsiniz.
Bir indüksiyon ocak için herhangi bir tencere kullanabilirsiniz

"Paslanmaz çelik", dökme demirden bir indüksiyon ocak, emaye kaplarda kullanım için

İndüksiyonlu ocaklar için en ünlü tencere üreticileri Fissler (Almanya) ve Woll'dur. Sadece tencere ve tava değil, tencere, çıtır, mangal, kepçe üretiyorlar. Wollware el yapımı, titanyum seramik yapışmaz kaplamaya sahiptir, tabanın kalınlığı 10 mm'dir. Bu şirketlerin yemekleri ucuz değil, tüketiciler için tasarlandı, bunlar için kalite tasarrufu daha önemli. İndüksiyon ocakları için yüksek kaliteli dökme demir yemekler, Hackman (Finlandiya) tarafından üretilmektedir. Daha ucuz olan yemekler ile ilgileniyorsanız, Tefal (Fransa), 4U Inox, Privilege Pro, Classica Inox, Pro Serisi'ne dikkat edin. Çek şirketi Tescoma'nın tencereleri ve kızartma tavaları, 2 bin ruble bir fiyata paslanmaz çelikten imal edilmiş bir indüksiyon tabanı ile tabaklardır.

İndüksiyon elektrikli ocakların avantajları ve dezavantajları

İlk olarak, yüksek ısıtma oranı. Tencere tabanının tabanı ısıtılır ve fırının yüzeyi değil, bu nedenle pişirme için zaman kazandırır. İkincisi, elektrik kaydedilir. İndüksiyonlu ocak, geleneksel elektrikli pişiriciden önemli ölçüde daha az elektrik tüketir. Sonuçta, akım spirali ısıtmamak için değil, sadece indüksiyon bobinde bir manyetik alan yaratmak için harcanır. Üçüncü olarak, indüksiyon ocakları güvenlidir. Tabakları yakmayacağınızı ve bulaşıkları kapatmayı unutsanız bile, yüzeylerine asla yanmayacaksınız ve asla ateş etmeyeceksiniz. Sonuçta, brülör üzerinde bir tencere veya tava olmadan, hiçbir şey ısıtılmayacaktır. Pişirme işleminin bitmesinden birkaç saniye sonra, tavada duran yüzey sıcak değil, sıcaktır.

Endişelenmeyin - indüksiyonlu ocakta pişirilen tüm yiyecekler kesinlikle güvenli

İndüksiyonlu ocakta hazırlanan yiyecekler kesinlikle güvenlidir, bu nedenle tüm şüpheler düşebilir

İndüksiyon ocaklarının yüzeyi, brülördeki pişirme kaplarının varlığını otomatik olarak tanır ve ayrıca otomatik olarak taban çapına göre ayarlanır.

İndüksiyon ocak birkaç pişirme programı vardır. Eğer herhangi bir yiyecek pişirme yüzeyine veya ocak yüzeyine yanlışlıkla düşerse, yüzey ısınmayacağından yanmayacaktır. Plaka görünüşte çekici ve bakımı kolaydır. Bir şey üzerine dökülürse, onu yumuşak bir bezle silmek yeterlidir. Birçok metresi, bu teknoloji mucizesini mutfağında görmek ister, ancak indüksiyonlu tencerenin güvensiz olduğundan emin olanlar da vardır.

1

İndüksiyon panellerinin dezavantajları, sadece plakaların çalışması sırasında, alüminyum veya camdan yapılmış bulaşıkların kullanılmasının imkansız olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ocağın diğer yerleşik cihazların üzerine metalden (örneğin fırın) monte edilmesi önerilmez. Ancak indüksiyonlu pişiricinin ana dezavantajı diğer levha tiplerine göre yüksek fiyatıdır. Tipik olarak, ortalama tüketiciler yüksek maliyeti nedeniyle böyle bir levhayı tam olarak karşılayamazlar.

Alışılmadık bir deney sonucunda, indüksiyonlu tencerede sadece bulaşıkların ısıtıldığı belli oluyor.

Özgün ve cesur bir deney, indüksiyon yüzeyinde sadece bulaşıkların ısıtıldığını gösterir.

İndüksiyonlu Tencere - Zarar veya Yarar

Tüketicilerin güvensizliğinin temel kriteri, herkes tarafından anlaşılmayan indüksiyon ocaklarının ve çalışma mekanizmalarının yüksek fiyatıdır. Manyetik alanın insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu görüşü vardır. Ama üreticileri indüksiyon ocakları, düşük frekansa tarafından oluşturulur ve kalp pili giymek olanlar da dahil olmak üzere, insan sağlığına zarar getirmez, ancak güvenli olması daha iyidir ve bir manyetik alan yarım metre daha işletim indüksiyon ocak daha yakın yaklaşmak savunuyorlar. Ya da bir indüksiyon ocağı kullanmayın.

İndüksiyonlu tencerenin zarara neden olduğu açıklaması temelsiz değildir. Sonuçta, bir girdap manyetik alan oluşturulur. Ancak, hasar, cep telefonlarının zararlarından daha fazla değildir (ve biz de konuşurken söz konusu kafaya basıyoruz). İndüksiyon ocaklarının zararlı radyasyon efsanesi, bu cihaz hakkında en popüler "korku hikayesi" dir. İndüksiyonlu ocakta hazırlanan yiyecekler kesinlikle radyoaktif değildir. Ocağın çalışması sırasında ortaya çıkan Eddy akımları, cihazın gövdesi ile sınırlıdır. Levha yüzeyinden 30 cm uzaklıkta zaten, alanın etkisi sıfırdır.

Bir indüksiyon ocak nasıl seçilir

Rusya pazarında maalesef, çok fazla indüksiyonlu ocak yok. Fiyat / kalite oranında en uygun olanı AEG-Electrolux'un kaygısıdır. Dışarıdan, cam seramik ocaklı normal elektrikli ocaktan farklı değildir. Cihazın fiyatı 27-28 bin ruble. Electrolux EKD 513502 X - Bu bir indüksiyon ocak ve bir fırın ile, genişliği 50 cm olan tam teşekküllü bir bağımsız levhadır. Brülörlerin artık ısıtmasının bir göstergesi vardır. Her şeyden sonra, mutfak eşyaları ile ısıtılır ve beslenmenin hazırlanmasının sona ermesinden sonra, herhangi bir zamanda, algılanabilir şekilde ısıtılmış kalır. Merkezde 90-100 ° C'ye ve kenarlarda - 25-40 ° C'ye kadar ısıtıyorlar. Rusya pazarında bir indüksiyon yüzeyi olan diğer plakalar temsil edilmemektedir. Doğru, başka bir İtalyan tekniği ILVE var, ama bu üreticinin indüksiyon ocakları fiyatları 100 bin ruble başlar. Geri kalan her şey 17 bin ruble bir fiyata alınabilecek olan indüksiyon ocakları. Bağımsız dahili indüksiyon seramik cam seramik ocak, ev aletleri mağazalarında geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Tüketiciler arasında en popüler modelleri düşünün.

Mutfak tezgahları ___ 'dan BOSCH

Rusya pazarındaki BOSCH markası altında birkaç adet dört-ringli pişirme yüzeyi indüksiyonu bulunmaktadır. Farklı sayıda ısıtma bölgesi olan farklı tasarım panelleridir. Tüm brülörlerin indüksiyonunda olduğu modeller var ve bunlardan ikisi de “geleneksel” cam-seramik ocak HiLight'ın olduğu yerler.

BOSCH PIN675N14E - en yeni gelişmelere uygun olarak indüksiyon ocak

İndüksiyonlu ocak BOSCH PIN675N14E çekici, kullanışlı ve etkilidir.

BOSCH gelen bir indüksiyon ocak seçerek, dört endüksiyon bek bulunmaktadir modeli BOSCH PIN675N14E, unutmayın, ancak soldaki iki yakıcılar birine birleştirilir. Tek bir ısıtma bölgesi (büyük tava veya tencere için) ve iki farklı olarak çalışabilirler. Bu FlexInduction bölgesidir. Her brülör için etkinleştirilebilen BOSCH - PowerBoost fonksiyonundan indüksiyon panelinin bir başka rahatlığını not edin. Pişirme süresini kısaltmak için bu% 50'lik güç artışı. Ek güç, bitişik ısıtma bölgesinden "ödünç verilir". Buna ek olarak, brülördeki tabakların tanınması işlevi de vardır - elektronik sensörler tarafından "görülür", ayrıca boyutlarını da belirlerler. Brülörde tencere varsa, güç otomatik olarak kapatılır. Akıllı pişirme indüksiyon yüzeyi, elektrik tasarrufu sağlamak için sağlanan gücü yemeklerin büyüklüğü ile de “uzlaştırmaktadır”.

BOSCH PIN675N14E pişirme yüzeyinin kontrolü. Isıtma derecesinin dijital bir göstergesi ve 17 kademeli bir güç ayarı vardır. Böyle bir ocak maliyeti yaklaşık 33 bin ruble.

Hansa'dan indüksiyon yüzeyleri

Hansa BHI64383030 modelinin fiyatı - yaklaşık 13 bin ruble. Bu, dört indüksiyonlu brülör ile en uygun fiyatlı ocaktır. Bu modelin maksimum gücü 3,5 kW, bu yüzden eski kablolama ile bir dairede yaşayanlara uyacak. Tüm ocakların toplam gücünün 4,5 kW olmasına rağmen, kendi kendini düzenleyen EGO modülü 3,5 kW'a kadar sınırlıdır. İndüksiyonlu ocak Hansa BHI64383030'un bağlantısı tek fazlıdır ve bu da tartışmasız bir avantajdır. Elektrik şebekesine ek bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur - ocak, kullanmaya başlamak için PlugPlay teknolojisini kullanarak çalışır, sadece prize takılması gerekir. Ayrıca güçlendirici işlevi (her bir brülörün% 50 gücünde artış), aşırı ısınma koruma (otomatik kapanma), durum algılama fonksiyonu eşya ve boyutları zamanlayıcı edin.

Ocak Hansa BHI 64373030, birçok ev hanımının zaten takdir ettiği birçok avantajı vardır.

İndüksiyon ocak Hansa BHI 64373030 yadsınamaz avantajları vardır

Hansa BHI 64373030 - kombine indüksiyon ocak. İndüksiyon ısıtma bölgeleri ve iki HiLight brülörlü iki brülörü vardır, bu da 7-10 saniyede maksimum sıcaklığa ulaşır.

Kombine elektrik yüzeyleri

Ocak Zanussi ZXE 66 X, yukarıda bahsedilen Hansa ile aynıdır. Sıradan kişiden birinin bunun mümkün farklı çaplardaki yemekler kullanmak ve boşuna enerji boşa harcamayın yapar iki ısıtma bölgeleri, sahipken Ama, iki indüksiyon ocak ve iki normal (HiLight) sahiptir. "Otomatik kaynatma" fonksiyonu vardır. Kullanıcı ısıtma istenilen derecede set ve belli bir zaman brülör tam güçte çalışmaktadır içinde çalışma kapasitesi seçebilir, sensörler kaynama sıcaklığına kaydeder ve hafif pokipit kab muhtevası, ocak otomatik olarak güç, kullanıcı tarafından ayarlanmış seviyeye geri döner zaman, bulaşık hazırlamak için devam edecek olabilir.

Ocağın kontrolü hassastır, aşırı ısındığında yüzey kontrolünü ve otomatik kapanmayı engelleyen bir işlev vardır. Ek olarak, bir akustik sinyal veren bir zamanlayıcı vardır.

Zanussi ZXE 66 X indüksiyon panelinin çok fonksiyonlu olması ev pişirme meraklılarını memnun edecek

Kombine indüksiyon paneli Zanussi ZXE 66 X, çok işlevli yapısıyla sürprizlerle

Diğer dahili indüksiyon panelleri markaları

Ülkemizde de yüzey indüksiyon AEG, Electrolux, Neff, Gaggenau, Samsung, Siemens, Gorenje, Siemens, Küppersbusch, Siemens, Whirlpool, Smeg, Kaiser, De Dietrich, CATA Miele, ILVE satın alabilirsiniz. Satışta sadece dört brülör değil, aynı zamanda iki brülör, beş brülör ve tek brülör vardır. Ocağın bir parçası veya ayrı bir eleman olabilen indüksiyon WOK-halkaları da vardır.

Indüksiyon ocak bağlamak

İndüksiyon ocakının bağlantı parametreleri ve kurulum gereksinimleri, cihazla birlikte gelen talimatlarda belirtilmiştir. Ocağı elektrik panosundan ayrı bir kabloyla güç kaynağı sistemine bağlamanız önerilir. Bu durumda, ek bir çıkış sigortası takılmalıdır. Panele bağlantı, şebekeye bağlı olmayan veya uygun gücün topraklanması olan bir çıkış olabilir. Masanın üstündeki çukur bir çengel kullanılarak yapılır, ancak önce yeri bir kalemle ve bir şablonla işaretlemelisiniz.

Tezgahtaki delik açıldıktan sonra, koruyucu tabakanın ihlali olan kenarların, yonga levha tezgahları için özel bir madde ile işlem görmesi gerekir - şeffaf bir silikon dolgu macunu. Nem ve küçük kalıntıların pişirme yüzeyine girmesini önleyen bir conta da gereklidir.

Hazırlık çalışması tamamlandığında, ocak yerinde sabitlenebilir ve elektrik şebekesine bağlanabilir. Özel bağlantı elemanları kullanın. İndüksiyon panelinin çalışmasını, brülörün yüzeyine suyla doldurulmuş olan kapları yerleştirerek kontrol edin. Yemeklerin ferromanyetik özelliklere sahip olması gerektiğini unutmayın (kendilerine sıradan mıknatıslar çekin).

Yüksek teknoloji severler, bir indüksiyon ocağının en iyi seçim olduğuna inanıyorlar

Indüksiyon ocak çok uygundur, temiz tutmak kolaydır ve üzerinde pişirilen yemekler en yüksek övgü layık

Mutfak sobalarında ve ocaklarda indüksiyonla ısıtma teknolojisi günümüzün en gelişmişlerinden biridir. Brülörlerin küçük ısınması nedeniyle kullanıcının güvenliğini sağlarlar. İndüksiyon ısıtmasında yüksek verim nedeniyle yemek pişirmek için harcanan zamandan tasarruf sağlarlar. Elektriği koruyorlar. Endüksiyon ocaklarının tek dezavantajı yüksek fiyatlarıdır, genel olarak bu tür paneller geleneksel olanlardan daha pahalıdır. Serbest duran bir plakadan bahsediyorsak, aynı zamanda bir talihsizlik çeşitleri de var. Ancak hiç kimse, indüksiyonla ısıtmanın ek kolaylıklar sağladığı gerçeğini tartışmayacaktır; ancak, bunun için ödeme yapılması gerekliliği oldukça normaldir. Mutfağınız rahat ve modern olsun!

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

45 + = 52

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map