Kuchyňa od dreva vlastnými rukami - od zostavenia výkresu až po montáž nábytku

Kuchyňa od dreva vlastnými rukami – od zostavenia výkresu až po montáž nábytku

Kuchyňa od dreva vlastnými rukami - od zostavenia výkresu až po montáž nábytku

Tí, ktorí chcú vybaviť kuchyňu na individuálnom projekte, musíte buď zaplatiť značnú sumu za prácu dizajnérov a majstrov, alebo pripojiť svoje vlastné ruky a smerovať k tomuto podnikaniu. A druhá možnosť je oveľa vhodnejšia, pretože tu a zručnosť sa zvyšuje a peniaze sú výrazne ušetrené. Okrem toho, ak môžete zistiť merania, výkresy, princípy montáže polotovarov a urobiť nábytok pre kuchyňu z dreva s vlastnými rukami, potom ďalšie opravy a renovácie situácie nebude pre vás strašný. Skúsime to?

Kde začať - tipy pre začiatočníkov

Keď sa chystáte urobiť kuchyňu z dreva sami, použite radu skúsených výrobcov nábytku. Tým sa zabráni mnohým chybám a prvýkrát sa dosiahne dobrý výsledok.

kuchyne

Štýlová a praktická kuchyňa z dreva

 • Výber dizajnu. Pre hlavný rámček vyberte najjednoduchšiu možnosť. Štandardné obdĺžnikové úseky sú oveľa jednoduchšie na výpočet a zhromažďovanie.
kuchyne

Jednoduché formuláre sú ideálne pre prvé kroky v oblasti nábytku

 • Štandardné veľkosti. Nepreháňajte to s pôvodnou vytvárať tabuľky a vstavané skrine, inak to môže byť problém s výberom doplnkov a vnútorného obsahu (ak sú bežné priečky možno vykonať ručne, ergonomického zaťahovacia systém, umývanie, sušenie a ďalších funkčných prvkov musieť kúpiť ready-made).
medzery medzi obrubníkmi

Náklad pomôže vyplniť úzke medzery medzi obrubníkmi

K poznámke! Ak chcete nastaviť presne zodpovedala veľkosti kuchyne, na obvyklú sadou závesných skriniek a podlahových stojanov štandardnej veľkosti môžete pridať úzke nákladné skrine či zásuvky ľubovoľnej konfigurácie - či zaplniť medzery ponechaná voľná. Najmä tie dodatky sú vhodné pre malé priestory, pretože umožňujú obmedzený priestor umiestniť celý arzenál nevyhnutné kuchynské drobnosti.

 • Výber materiálu. Aby ste sa nestarali o rozbité polotovary, je lepšie používať lacné preglejky alebo drevené dosky (napríklad drevotrieskové dosky).
kuchyne

Kuchyňa z preglejky - lacná a ekologická

Dôležité! Zvolený materiál musí byť chránený pred vlhkosťou, inak strom (a s ním nová kuchynská súprava) netrvá dlho. Pokiaľ je to možné, zakúpte ihneď vlhkosť odolnú preglejku alebo drevené dosky alebo samostatne zvládnite impregnáciu obrobku.

 • Ochrana a dekorácia. Nezabudnite na vonkajší kryt - vo vlhkom a teplom mikroklimáte kuchynského stromu bez toho, aby rýchlo stratil svoj pôvodný vzhľad a lesk. Najjednoduchšou voľbou je impregnácia laku alebo voskového oleja, ktorá pomôže zachovať krásu drevenej konštrukcie. Môžete si však vybrať akýkoľvek odtieň farby, zakryť fóliou alebo nakúpiť hotové materiály (drevotrieska alebo postformovanie) s už používanou ochranou.
spracovanie

Liečba lakom alebo impregnáciou zdôrazňuje krásu štruktúry dreva

kuchyne

Kuchyňa z laminovanej drevotriesky

Tip! Pri výbere farebnej schémy pre nový nábytok zvážte pravidlá farby: jasné lesklé tóny vizuálne zväčšujú miestnosť, jasné farebné škvrny zvýrazňujú pozornosť, kombinácie kontrastu vám pomôžu vytvoriť štýlový interiér. Studené farby upokojujú a zohrievajú - zvyšujú náladu a chuť do jedla.

Preglejka ako základ budúceho headsetu

Drevená kuchyňa - koncept je veľmi vágny. Materiály pre to môže byť označovaný ako drahé pole lepených dosiek z prírodného dreva a nízke náklady sporáky, zhutní piliny a rôzne spojivového živice (vrátane formaldehydu). Ale ak skutočne urobíte kuchyňu vlastnými rukami, mali by ste si vybrať zlatú strednú - preglejku. Je to dosť cenovo dostupné, pohodlné a šetrnejšie k životnému prostrediu než rovnaká drevotrieska.

Čo potrebujete vedieť o preglejke výrobcovi nábytku začiatočníkov?

 • Preglejky - akýsi "koláč" tenkých profilov (od 0,1 do 1,18 mm) masívnej drevnej dyhy. Vrstvy sú vždy nepárne a zodpovedajú kolmému smeru drevených vlákien. Spojte sekcie s vysokotlakovým lepidlom, čo má za následok odolný a odolný materiál.
preglejka

Vzorky preglejky rôznej hrúbky

 • Zloženie - Na výrobu preglejky sa používajú dyhové dyhy (borovice, smrek, jedľa, smrekovec, céder) alebo listnaté (najčastejšie brezové, limetkové, dubové) druhy dreva. Podľa počtu vrstiev je rozdelený na tri, päť a viacvrstvové.
 • Klasifikácia - zmena odrody závisí od porúch dreva, ktoré sa počítajú s 28 bodmi. Najlepšie sa považuje za preglejku triedy "E" - vo svojej výrobe nie je povolená prítomnosť uzlov, trhlín, triesok a červí dier. Používa sa pri dokončovacích prácach a pri výrobe nábytku, pretože hladký povrch je ideálny pre akékoľvek finálne spracovanie a vyzerá krásne, keď sa otvorí lakom, farbou, voskom alebo impregnáciou oleja. Zvyšné odrody (od 1 do 4) umožňujú narastajúci počet chýb, a ak sa stále môžete pokúsiť ušetriť s 1. a 2. triedou, potom s 3-4, stojí za to experimentovať so mnou - veľa odpadu a nízkej kvality výrobkov nestojí za to.
preglejka

Preglejky

 • Označovanie - v závislosti na lepivej kompozície sa vyznačuje preglejka FC (karbamid lepidlo), FKM (melamínová živica), FBA (albuminokazeinovy ​​lepidlo), PSV (fenoformaldegidny), Pb (lak Bakelite), BS (bakelit lepidlo alkohol rozpustný). Samozrejme, že absolútna špičkovej úrovni ochrany životného prostredia majú vydržať (po všetkých chemických prípravkov!), Ale najviac bezpečné a zdravé je považovaný FBA preglejka, lepidlo, ktorý je vyrobený na báze proteínu.

Dôležité! Preglejka na báze formaldehydového lepidla má indikátory emisnej triedy škodlivých látok (ako v EAF). Pre použitie v obytných oblastiach sa odporúča zakúpiť materiály označené E0 alebo E1.

 • Povrchová úprava - mletá preglejka je označená ako "NS" s jednou leštenou stranou - "Ш1", s obidvoma - "Š2".
 • Rozmery - štandardné preglejkové listy môžu byť obdĺžnikové aj štvorcové. Minimálna dĺžka je asi 1,5 m, maximálna dĺžka je o niečo viac ako 3 m. Hrúbka sa pohybuje od 3 do 30 mm.

Pre výrobu kuchynskej linky vhodných odolných odrôd FC, FKM, FB, BS, ale posledné dve ochranné známky sú často používané nedeshevo.Poetomu štvorcové listy preglejky nepomletej FKI-IIsorta bočné 1525 mm a hrúbkou 6, 10 a 18 mm.

Hotová kuchyňa z preglejky, vyrobená vlastnými rukami, vyzerá takto:

dizajn kuchyne

Laconický a funkčný dizajn preglejkových kuchýň

Dôležité! Preglejka, v ktorej sú vlákna tvárových vrstiev dyhy umiestnené pozdĺžne, má dobrú pružnosť a priečna sa používa v miestach, kde je tuhosť dôležitejšia.

Prípravná fáza

Najväčší problém pri výrobe kuchyne s vlastnými rukami pre začiatočníkov je správne meranie a zostavovanie náčrtov budúceho nábytku. Nakoniec, ak je všetko vykonané správne - zostane len technická práca: urobiť obrobky a zostaviť súpravu. Preto budeme podrobne zvážiť všetko, čo potrebujete vedieť o plánovaní.

Ako urobiť kuchynský projekt - výkresy a výpočty

Na výrobu kvalitných kuchynských zostáv vyrobených z dreva sa musíte postarať o seba s presnou vizuálnou pomôckou - výkresom budúceho projektu. K tomu budete musieť tráviť čas meraním voľného miesta, zamyslite sa nad modelmi a usporiadaním požadovaného nábytku.

Plán nadchádzajúcich prác:

 • Merania kuchyne - je potrebné vziať do úvahy nielen prítomnosť rôznych vyčnievajúcich častí a komunikácií, ale aj možnú zakrivenie nosných plôch. Preto sa dĺžka stien meria na troch úrovniach: nad základňou, v strede a na strope a zvoliť najmenšiu hodnotu.
kuchynské meranie

Ako správne vykonať meranie

 • Základom výkresu - prenášame na papier prijaté čísla, ako aj presné údaje o všetkých prvkoch, ktoré presahujú rovinu stien. Patria medzi ne stavebné komponenty (stĺpiky na dvere, okenné parapety, sokly) a komunikácie (vodovodné a plynové potrubia, kanalizácia, vykurovanie, ventilačné otvory a zásuvky so spínačmi).
meranie

Meranie ríms, vybraní a otvorov

Pozor prosím! Po predbežnom označovaní budúceho umiestnenia nábytku a domácich spotrebičov zapojte do okruhu ďalšie zásuvky. Takže nielen zvyšujete pohodlie práce, ale aj znižujete záťaž na napájacej linke kuchyne, štandard nie je určený pre aktuálny počet elektrických spotrebičov.

 • Skladáme náčrt náhlavnej súpravy. Na výkrese označujeme rozloženie hlavných kusov nábytku, pričom sa zameriavame na štandardné parametre, ktorých veľkosť sa nachádza na každom mieste nábytku. Ak máte prázdne medzery, môžete ich buď zakryť falošnými panelmi, alebo im poskytnúť zasúvateľné nákladné systémy. Pri výpočte potrebného miesta pre inštaláciu všetkých potrebných domácich spotrebičov.
skica

Vizuálna skica

kreslenie

Rozmerový výkres s veľkosťou

 • Popisovanie - po vytvorení celkového dizajnu náhlavnej súpravy zostavíme podrobný diagram s rozmermi pre každý kus nábytku. Usporiadanie bude zahŕňať všetky časti - bočné steny, horizontály, podstavce, zásuvné diely (boxy, koše alebo sušenie) a príslušenstvo. Pri výpočte rozmerov musíme brať do úvahy hrúbku preglejky.
systém

Podrobná schéma výroby podlážky

Tip! S cieľom uľahčiť práce mladých dizajnérov, sú k dispozícii špeciálne počítačové programy (PRO100, AutoCad, Basis-nábytok, atď.), Ktoré sú schopné zodpovedajúce dáta pre vytvorenie plnofarebnú 3D-skicu kuchynského interiéru, a v niektorých z nich (napr BlumDynalog) môžete získať ešte viac detailov a rozloženie materiálu.

skica

Príklad nakreslenia náčrtu kuchyne v programe PRO100

Pomoc špecialistom - objednanie komponentov

V zásade je veľmi ľahké vyrezávať preglejkové dosky z podrobných náčrtov. Problémy môžu vzniknúť len pri absencii profesionálnych nástrojov - plátky musia byť dokonale vyrovnané. Preto najlepším riešením v tomto štádiu je kontaktovať špecialistov, ktorí rýchlo a presne odrežú kúpenú preglejku pre požadované fragmenty. Počas niekoľkých hodín práce získate kompletnú sadu polotovarov pre budúcu kuchyňu z preglejky.

1
preglejka

Pílenie preglejky

Dôležité! Keď kontaktujete stavebnú alebo nábytkársku spoločnosť, musíte mať najpodrobnejšie podrobnosti o všetkých položkách uvedených v predchádzajúcej časti. Okrem rozmerov komponentov je žiaduce špecifikovať aj miesta pre potrebné otvory - ako pre vyrovnávanie ríms v kuchyni, tak aj pre upevňovacie prvky. Potom nemusíte trpieť samovoľným vŕtaním a rezaním.

Po obdržaní všetkých polotovarov budete musieť stráviť trochu viac času na to, aby ste podrobnosti uviedli do požadovaného stavu. Po prvé, bude potrebné piesky a rezanie rezov a rezov tak, aby sa okraje hladké a hladké. A dvojité zakryte všetky komponenty antiseptickým základným náterom (alebo len proolifit) na predĺženie životnosti samoobslužnej kuchynskej súpravy z preglejky.

Spracovanie polotovarov

Získané fragmenty nábytku musia byť čisto orezané, aby sa zlepšila odolnosť proti vlhkosti, teplotné zmeny a malé mechanické poškodenie. Zvláštna pozornosť by sa mala venovať tým komponentom, ktoré po montáži zostanú na náhade - fasády a pracovnú dosku. A samozrejme by ste mali ukončiť nechránené škrty na koncoch.

Varianty ochranných náterov:

 • Najjednoduchší spôsob, ako skončiť - maľovanie akýchkoľvek nepriepustných farieb.
maľba

Rýchle lakovanie drevených častí pomôže pištole

 • Ďalšou alternatívou je ošetrenie s dekoratívnou farbou a otváraním na lak alebo impregnáciou olejom a voskom. Táto metóda je vynikajúca s vysoko kvalitnou preglejkou, pretože nezahŕňa vzory drevenej dyhy.
 • Jednou z najkontroverznejších možností je použitie samolepiaceho filmu. Hoci hotové fasády vyzerajú veľmi dobre, táto práca bude trvať veľa času a úsilia. Navyše, aby sa zabezpečilo, že nábytok zostane najmenej 2-3 roky, musí byť vysokokvalitný a drahý. Lacný analóg a rýchlo sa odlepí, nebude to trvať ani rok, pretože nová kuchyňa bude vyžadovať novú opravu. Navyše, lepenie by malo byť vykonané na dokonale plochých povrchoch, ale na nich v nepresnej práci, nie je možné vytvoriť estetické záhyby a bubliny. Stručne povedané, ak snívate farebnú kuchyňu s akýmikoľvek obrázkami na dokončenie - je lepšie to urobiť okamžite z drevotriesky alebo MDF s tlačou fotografií.
 • A najspoľahlivejšou (a najdrahšou) cestou je nanášanie plastu ako ochranného náteru. To sa však dá robiť len v dielni so špeciálnym vybavením.

Dôležité! Použitie ochranných a dekoratívnych povlakov sa odporúča pred montážou nábytku. Avšak v prípade sfarbenia môžete tiež spracovať hotovú sadu.

Výroba kuchynského nábytku

V tejto fáze už máte všetko, čo potrebujete - náčrt kuchynského setu a súbor jednotlivých častí. Zostáva pripraviť nástroje a môžete začať zostavovať kuchynskú súpravu z dreva. Ak máte všetky potrebné otvory, potrebujete skrutkovač, kladivo, hladinu a skrutkovač.

Zostavenie rámu

Najskôr sa zostaví hlavný rámček. Všetky komponenty sú najlepšie vyrobené z plechov s hrúbkou 18 mm.

Algoritmus práce:

 • Na vnútornej strane bočných stien sú namontované vodiace lišty (alebo uzávery) potrebné na inštaláciu škatúľ a škatúľ.
 • Bočné steny sú pripevnené k horizontálnej rovine (prvá spodná časť je pevná) v pravom uhle a upevnené pomocou drevených skrutiek. Na zaistenie spoľahlivosti kĺbov sa namazať tesniacim lepidlom alebo silikónovým tesnením. Skúsení majstri môžu použiť iné upevňovacie prvky, napríklad minikamps alebo potvrdenia, ale to nie je nevyhnutným predpokladom.
zhromaždenia

Montáž nábytkových krabičiek

Pozor prosím! Ak používate samorezné skrutky, nezabúdajte objednať v dielni zárezové úkosy pod klobúky z vonkajšej strany obrobkov. A klobúky samotné po utiahnutí upevňovacích prvkov musia byť pokryté ozdobnými ochrannými zátkami.

sviečky

Uzávery pre samorezné skrutky

 • Po oprave všetkých obrysov sa skontroluje geometria výsledného poľa. Na to sa merajú obe diagonály. Ak by boli rovnaké, potom bol rám dokonale zostavený.
 • Ďalším krokom je inštalácia zadnej steny. Pri obrubníku pod umývadlom, rúrou, umývačkou riadu alebo práčkou nie je tento prvok potrebný kvôli potrebe pripojenia k komunikácii. Samotná časť je vyrobená z tenkej preglejky alebo drevovláknitej dosky a upevnená na všetky konce pomocou pozinkovaných klinčekov alebo sponiek.
 • Na boxy horných skriniek sú upevnené pripevňovacie prvky na zavesenie na stenu. Nohy sú namontované na spodnej strane spodných vrstiev.
rám

Rám kuchynskej súpravy

Závesné fasády

So všetkým bohatstvom sortimentu kuchynského nábytku sú len 2 typy fasádnych konštrukcií - krídlové dvere (dvere) a zásuvky (zásuvky). Vzhľadom na to, že tieto komponenty neovplyvňujú silu nábytku, môžu byť vyrobené z tenšieho preglejky, napríklad 10-12 mm.

Pre zasunuteľnú verziu montáž nespôsobuje žiadne problémy - zasadzujeme fasádu na špeciálne lišty so zakúpenými krabicami alebo ju priskrutkujeme na prednú stenu domácej krabice.

spodky

Zásuvky v kuchyni

Zavesenie dverí na skrini preglejky je nasledovné:

 • Montáž rýchloupínacích slučiek (tzv. Nábytkových slučiek) sa vykonáva v špeciálne rezaných kruhových drážkach. Montáž je upevnená pozinkovanými výrezmi samos.
 • Dvere v roztiahnutej forme sú pripevnené ku koncu krabice cez bežné drevené pravítko, aby sa zabezpečila potrebná vôľa pre správnu prevádzku.
 • Druhá časť slučky je pripevnená k bočnej stene kostry pomocou rovnakých pozinkovaných samorezných skrutiek.
 • Ak sa zistia porušenia geometrie, poloha dverí môže byť zarovnaná so špeciálnou skrutkou regulátora.

Dôležité! Pred inštaláciou výkyvných fasád je potrebné nábytok nastaviť jasne podľa úrovne, potom je ľahšie sledovať geometriu zavesenia.

Fasádna montáž

Montáž fasád podľa úrovne

Inštalácia spoločnej stolovej dosky

Po montáži fasády namontujeme pracovnú dosku, ktorá zároveň hrá úlohu krytu pre spodné podstavce. Najprv spojime susedné prvky náhlavnej súpravy s priesečníkmi, skontrolujte rovnomernosť a potom nastavte dosku na monolitický rámček. Môžete to opraviť na základňu krabice niekoľkými spôsobmi:

 • na samorezné skrutky;
 • použite montážne konzoly;
 • zakúpte špeciálne spojovacie prvky pre pracovné dosky, z ktorých jedna časť je namontovaná na ráme a druhá na spodnej strane krytu.
stolný

Stolová doska vyrobená z masívneho dreva bude veľkolepým prízvukom a praktickou výzdobou drevenej kuchyne

Samozrejme, veľa závisí od materiálu, z ktorého je stolová doska vyrobená. Pre to, môžete použiť rovnakú preglejku ako pre rám, kúpiť nábytok dosky, MDF s plastovým povrchom alebo objednať štruktúru z akrylu.

Dôležité! Horné koncové okraje stolovej dosky sú lepšie zaoblené - tým sa zlepší ich vzhľad a zníži sa riziko zranenia s nepríjemným pohybom. Ak sa stolová doska skladá z niekoľkých prvkov (napríklad pre rohovú kuchyňu), kĺby musia byť ošetrené silikónom a pokryté spojovacím pásikom, aby sa predišlo prenikaniu vlhkosti a malých vrstiev. Mimochodom, môžete na koncoch použiť špeciálnu ochranu.

lata

Ochranné a spojovacie pásy pre dosky

Ďalšie prvky kuchyne

Ak ste si zbierali masívnu drevenú kuchyňu svojimi vlastnými rukami a nestratili ste nadšenie, potom môžete pokračovať v práci tým, že pôjdete na obed. Malý stôl a niekoľko stoličiek, vyrobené v jednom štýle, budú dobrým doplnkom kuchynského setu.

Stolové a sedlo môže byť vyrobená z kvalitného preglejkové dosky s hrúbkou 18 mm.Dlya kostry vhodné rovnaké alebo mierne tenká (12 až 16 mm), preglejky pozdĺžne do úzkeho (asi 10 až 12 cm) dosky. Pre nohy môžete vziať lúč správnej veľkosti.

stolička

Tabuľka trámov a preglejky

K poznámke! Ak máte správne vybavenie, môžete vyrezávať kučeravé nohy v drevárskych dielňach, kde si môžete objednať rezanie hlavných dielov.

Môžete tiež urobiť jedálenský nábytok z dosiek vlastnými rukami. Je pravda, že v tomto prípade bude práca o niečo väčšia.

 • Dosky je potrebné navzájom zosúladiť od princípu "zhora nadol", so zameraním na vzor kruhov.
 • Koncové plochy by mali presne priliehať k susediacim po celej dĺžke, a preto by mali byť ošetrené fixačnou jednotkou.
 • Najspoľahlivejším a najpevnejším spojením je výsadba dosiek na nábytku. Otvory v stredovej čiare zadnej časti sú vŕtané v krokoch 10-15 cm. Po celej dĺžke koncového povrchu sa aplikuje lepidlo na tmely (alebo silikónové tmely) a hmoždinky sa tiež lepia. Tyč je zasunutá do otvorov obidvoch priľahlých dosiek, ktoré sú navzájom spojené poklepaním, až kým medzera nezmizne úplne.
 • Výsledný štít sa vysuší, nadbytočné množstvo lepidla sa odstráni brúsnym papierom.
 • Rohy stolovej dosky sú zaoblené rovinou a čistené brúsnym papierom.
 • Horný povrch sa otvára lakom alebo iným dekoratívnym krytom.

S rámom a nohami prichádzajú rovnako ako v prípade preglejky.

kuchynská súprava

Jedálenský set s tvarovanými nohami

Vzdelávacie video: drevená kuchyňa s vlastnými rukami

Teraz viete, ako si vyrobiť vlastnú ruku z preglejkovej skrine, skrinky, stola a ďalšieho kuchynského nábytku. Ako vidíte, nie je to príliš ťažké a oveľa lacnejšie ako nákup ready-made setu, ale trvá to veľa času na výrobu. Ak ste zahraničná vavríny zvládnuť výrobca nábytku a rozpočet umožňuje objednávať pôvodné kuchynská linka na vlastnú päsť, alebo navrhol designer skice, potom odporúčanie k špecialistovi bude odstrániť problémy a zaisťuje vysoko kvalitné a rýchle výsledky.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

14 − = 4

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map