Vitráže v kuchyni: použitie vitráže v interiéri a technológie ich výroby

Vitráže v kuchyni: použitie vitráže v interiéri a technológie ich výroby

Vitráže v kuchyni: použitie farebného skla v interiéri a technológie ich výroby

Kuchyňa je utilitárna miestnosť, vďaka svojmu účelu vytvára zložité podmienky, preto sa zvyšujú požiadavky na nábytok a možnosti výzdoby sú naopak znížené. Duša však žiada harmóniu, krásu, pohodu a originalitu, jedinečnú atmosféru, ktorá je pre daný dom jedinečná. Jedným zo spôsobov, ako urobiť interiér mimoriadne, je použitie farebného skla. Ale sú vitráže vhodné pre kuchyňu? Rozumieme tomu, čo je farebné sklo, ako sú vyrobené a používané.

Ako vytvoriť farebné sklo

Technológia výroby vitrážových okien sa prakticky počas niekoľkých storočí nezmenila. Klasické farebné sklo sa zhromažďuje z farebne brúseného skla so spracovaným okrajom rozrezaným do vzoru. Upevnite detaily kovovou štetcom a potom ho spájajte na sklo. Metal vykonáva dve funkcie: utilitárne (farebné sklo) a estetické (okraj obrázku). Pri náraste veľkosti klasického hraničného skla je možno len predstavivosť a fyzické schopnosti pána. Hoci miesto aplikácie - výrobky sú veľmi pevné. Ale vytvorenie malých ozdobných detailov pre komplexné ornamenty obmedzuje kov. Ale technika "Tiffany" prichádza k záchrane.

Vytváranie farebného skla v technike "Tiffany"

Namiesto štandardného vyťahovania sa používa medená fólia (páska). Fólia samozrejme nemá nič, pretože používa cínovú pájku. Sklenené detaily majú potrebný tvar, sú ošetrené okrajmi, utiahnuté medenou páskou a spájané prvky spájané. Farebné sklo, vytvorené v technike "Tiffany", je oveľa ľahšie ako klasické a vhodné pre strop. Fragmenty môžu byť ľubovoľne malé, bizarné vo forme. Sklo sa spracováva ručne.

Video: farebné sklo v technike "Tiffany"

A každý fragment má kovový okraj. Nepáči sa vám to? Potom je tavenie k dispozícii.

Vytváranie farebného skla v technike "Fusing"

Termín názov - požičiavanie z angličtiny: fúzia - fúzia, zliatina, roztavená hmotnosť. To znamená, že sa zlúči tavením. Takto sa vytvorí farebné sklo: na základoch sú položené predpripravené sklenené prvky, ktoré vytvárajú ornament; Položte obrobok do rúry, kde sú časti spekané - získa sa jedno dekoračné sklo. A žiadne kovové hrany (však je to vec chuti).

Hrúbka, štruktúra, reliéf, rozmer, veľkosť, tvar - to všetko je iné. Najdôležitejšie je, že okná z farebného skla vyrobené s použitím technológie Fusing sa nebojí vlhkosti, môžu dokonca zdobiť kúpeľ (ak sa náhle objaví takáto túžba). Zdá sa, že ideálna technika, ale veľkosť farebného skla je obmedzená objemom pece. Napriek tomu je najširšia aplikácia v oknách z farebného skla vyrobených pomocou tejto technológie.

Pseudo-šaty ako alternatíva

Ekonomika je pravdepodobne ich hlavnou výhodou. Stále - rýchlosť výroby. Vo zvyšku to určite nie je vitráže a nešťastné falošné, hoci z diaľky to vyzerá prirodzene.

Blízko je zrejmé, že sklo nebolo spracované. Toto by sme považovali za kitsu: z nemeckého kitschen - do tyap-bloop, povrchne, v zhone; Kitsch - hackwork, zlý vkus, "lacný".

"Kýč je mechanický a pracuje podľa vzorca. Kitsch je náhradnou skúsenosťou a falošnými pocitmi. Kitsch sa líši podľa štýlu, ale vždy zostáva rovnaký. Kýč je zvratom všetkého, čo v dnešnom živote nie je dôležité. "

Clement Greenberg

Pseudotemporári sú rozdelení na zaplavené a filmy. Rozdiel medzi nimi je zanedbateľný: pri vytváraní prvého, lakov a farieb sa používa, a druhý - farebný film. Neznáme žiadne fragmenty - vzor sa aplikuje na celé sklo, potom sú "detaily" namaľované (alebo vložené) v rôznych farbách. Obraz môže byť ľubovoľne zložitý a cenový rozdiel medzi súčasnosťou a pseudo-renderom je obrovský kvôli tejto zložitosti: jedným z vecí je vyseknutie a spracovanie každého fragmentu, ďalší je nakresliť ornament. Avšak, ich výklenok psevdotitrazhi ľahko a rýchlo. Kitsch - to hovorí všetko.

1

Popri týchto populárnych technológiách je tu aj fazeta. A mimoriadne miesto sa zaoberá pieskovaním vitráží, ktoré sa používa ako pri výrobe klasických okien s oknami, tak aj pri výzdobe obyčajných fasád.

Video: výroba "vitráže" v technológii DecraLed

Video zobrazuje výrobu farebného skla v technike DecraLed. Jedná sa o štandardnú metódu s použitím fóliových, olovených brožúr a elementov fazety.

Farebné sklo a šikmé sklo

Technológia Bossy je kombináciou fúzie a DecraLed. Fazety prvky pre výrobu farebného vopred testovaný tepelné spracovanie - to je úloha fúzie (technológie používané pri výrobe dekoratívnych detailov a nie vitráže ale keď dal dekoratívne nie pečené sklo a tlačidlá, korálky, olovené broky papier morený origami ???) , Remeselníci použiť ready-made prvkov s vodičom alebo bez neho, jednoducho tým, že umiestni v správnom poradí a upevňovacie lepidlo. Na vytvrdenie kompozície lepidla sa farebné sklo spracuje ultrafialovým žiarením.

Táto technika nie je nová - dať imidžu trojrozmerné umelcov a pred niekoľkými storočiami používali vložky, ktoré sa vyrábali len z drahokamov a polodrahokamov a neboli pečené, ale brošené, granulované. Metóda je bližšia k vkladaniu, než ku fúzovaniu, a to napriek skutočnosti, že časti prechádzajú kachličkou - v konečnom dôsledku do samotného farebného skla, dlhodobé tepelné spracovanie nemá nič spoločné. Ozdoba môže pozostávať výlučne z prvkov s krištáľovými prvkami - takéto vitráže sa nazývajú Úkosy.

okná z farebného skla

Súčasné a pseudo-šaty

Pieskovanie skla

pieskovanie metóda je založená na využití kinetickej energie: hmotnosť abrazívnych častíc privádzaného vzduchu (plyn, kvapalina) tryska tlak pôsobí na povrchu - zaklope sklenených mikročastíc, a to stane nepriehľadnú. Stupeň rohože sa reguluje zmenou tlaku a abrazívnej frakcie. Hladkosť povrchu závisí od času expozície a abrazívneho materiálu - sklo sa získava hladké alebo zrnité.

zvýšené sklo

Fotografia nie je vôbec voda - po piesku je to reliéfna sklo

Ako aplikovať obrázok na sklo

Otvory mriežky, komplexné ozdoby, kompozície grafov sa získajú pomocou šablón. V prvom rade je vzor vytvorený v programe Corel DRAW. Potom sa vzor vytlačí a šablóna sa vyrení. Materiál pre ňu je vybraný v závislosti od úlohy a zariadenia. Kovový plech nie je zlý, ale musíte nakresliť nejaký obrázok a vystrihnúť ho. Navyše známa životnosť (jedna z výhod kovových šablón) zohráva úlohu len vtedy, keď vyrábajú obrovské množstvo dielov s rovnakým ornamentom.

Najčastejšie pri výrobe šablón sa používa samolepiaca fólia a programovo riadený plotr, ktorý okamžite odstráni vzor bez akýchkoľvek výtlačkov. Ornament môže byť archetypálny - pre dobré vybavenie to nie je problém.

Po prilepení šablóny sa sklo privádza k pieskovaniu. Šablóna môže úplne zakryť sklo a ponechať iba obrázok otvorený na spracovanie, alebo naopak - je to ozdoba (po spracovaní sa ukáže transparentný vzor na matnom pozadí).

WW3
WW4
WW5

Jednou z možností získania ornamentu je spracovanie skla na oboch stranách. Povrch stráca priehľadnosť, ale získava vizuálny objem. Ukázalo sa niečo podobné ako 3D efekt. Pri takom spracovaní je veľmi dôležité presne kombinovať šablóny.

Zvýšenie doby spracovania vedie k prehĺbeniu obrazu, jeho podobnosti s rytím alebo basreliéfom. Použitie viacerých vrstiev šablón je spôsob, ako dosiahnuť viacúrovňový obraz. Originálne obrázky vyzerajú na zrkadlách - v závislosti od množstva odstráneného amalgámu sa ukáže mrazivý vzor alebo zrkadlový ornament. Výkres aplikovaný z prednej strany zrkadla sa odráža - vytvorí sa viditeľnosť objemu.

Zoznámte sa: to je výbuch

Abrazívne otryskávanie, pieskovanie - ťažkopádne kombinácie slov. Úspešne sa nahrádzajú požičiavaním z angličtiny - tryskaním (tryskáním, fúkaním, pieskovaním - pieskovaním). Pieskovacia pištoľ sa nazýva blaster. Vynálezca metódy, Benjamin Tillman, americký z Filadelfie, opísal proces ako hádzanie piesku, ktorý úplne vyjadruje podstatu metódy.

sklo

Tavené sklo

Tilman patentoval vynález v roku 1870. Ubehol takmer sto storočie a pol. Dnes nie je tvrdosť častíc prioritou - používajú suchý ľad (cryoblasting), hydrogenuhličitan sodný (soda-blasting) a tak ďalej, ale samotná metóda sa veľmi nezmenila.

Nebolo to vôbec zavedené na výrobu farebného skla, ale na účely čistenia povrchov, ich vytvrdzovanie, odstraňovanie chýb (omietok, škála) a až potom zdobenie (vyrovnanie, dosiahnutie zrnitosti, reliéfu). Ako abrazívny aj vtedy používali nielen kremičitý piesok - použitú keramiku, železo, olovené striebro, akékoľvek iné tuhé častice, podobné typu piesku.

Prírodné brúsne materiály:

 • diamant,
 • granáty,
 • infúzne zeminy,
 • kremeň,
 • korund,
 • červená železná ruda,
 • krieda,
 • Emery,
 • pemza,
 • živec,
 • Tripolis.

Syntetické brúsivá:

 • diamant (umelý);
 • borazon;
 • oxid ciničitý, titán a cér;
 • karbidy bóru a kremíka;
 • krokus zelená a červená;
 • minerálna troska;
 • nitridy z hliníka, kremíka, uhlíka;
 • oxid zirkoničitý;
 • zliatina bóru s uhlíkom a kremíkom;
 • poistkou.

Nový smer - magnetické otryskávanie (ako brúsenie s použitím materiálov s vysokými magnetickými vlastnosťami). Takto ošetrené sklo nestráca svoju transparentnosť - zachováva svoju úžitkovú funkciu v jedinečnom vzhľade.

sklo

Štýlové riešenie

Rovnako ako v prípade okien s farebnými sklami bol kýč: pískovanie sa simulovalo pomocou špeciálnych matných pást (leptanie, nanášanie ornamentu na šablónu).

Varianty použitia farebného skla v kuchyni

Predpokladá sa, že používanie farebného skla v kuchyni je odvážne rozhodnutie. Pokiaľ ide o odvahu, nepovieme, ale voľba nie je úplne lacná - pseudo-svadby sú nežiaduce, pretože sú zle prispôsobené podmienkam vlastným priestorom: teplotné rozdiely, vysoká vlhkosť. Interiér sa výrazne mení, ale v prípade výberu klasiky alebo tiffany to bude stáť veľa (manuálna práca je vždy drahá).

kuchyne

Vynikajúce vitráže, ušľachtilé vlasy - dekor pre klasickú prvotriednu kuchyňu

Farebné vitráže pre nábytkové fasády

Tradične sa farebné sklo používa pri výrobe nábytkových fasád. Všeobecne sa materiál používa, do určitej miery sa otryskáva pieskom. Na fotografii sú klasické vitráže. Okuliare sú priehľadné a mierne zamrznuté, čo vytvára vplyv mrazu a bizarných mrazivých vzorov.

Neexistuje absolútne žiadne spracovanie: sklo je priehľadné, minimálne červené úlomky, ale tvar detailov vytvára dojem zdobivosti.

Vitráže bola podaná v technike "Tiffany," ale centrálne vzoru aplikovaného na špeciálne náterové hmoty skla (používané pri práci s porcelánom) na zadnej strane - by inak išli vyrábať desaťročia. Fragmenty obrázka sú pripojené podľa technológie. Venujte pozornosť dobrému osvetleniu. Výsledkom je, že zóna zástera sa stáva stredobodom, priťahuje pozornosť, prevláda.

ww9
ww10
ww11

Zdá sa, že vitráže pochádza z minulosti, ale to nie je vždy prípad. Samozrejme, keď farebného skla vyzerá na fotografii nižšie, odkaz je zrejmý, a to aj na retro štýl týchto fasád je ťažké priradiť - neumožňuje "príchuť" stredoveku, antických motívov.

Najviac organické fasády s farebným sklom vyzerajú v klasickom interiéri.

ww12
ww13
ww14

Ale vitráže (vrátane tých vyrobených pomocou klasickej technológie) s geometrickými vzormi dokonale zapadajú do moderného interiéru. Budú harmonické dokonca aj v kuchyni, navrhnuté v štýle high-tech, a nájsť miesto v podkroví.

Vitráže v oknách a dverách

Tí, ktorí neprijímajú sklenené fasády, ale radi by prilepili vitráže v kuchyni, pomôžu oknami. Môžu byť zdobené úplne (ak sú v miestnosti žiarivky).

ww17
ww16
ww15

Tvar okna, interiér jednoducho vyžadujú farebné sklo - miestnosť sa podobá miestnosti v paláci.

ww18
ww19
ww20

Opäť sa tradičné motívy rastlín nevyžadujú. Mimochodom, geometrické ozdoby sú jednoduchšie, čo znamená, že vitráže bude stáť menej.

ww21
ww22
ww23

Čiastočná výmena okenného skla s farebným sklom je tiež veľmi atraktívna - a v kuchyni je prirodzenejšie svetlo.

Tryskanie robí sklo, ale preskočí svetlo v dostatočnom množstve. Niekoľko farebných detailov - a sklo je skôr ako obrázky ako bežné okno.

ww24
ww25
ww26

Môžete "pokračovať" v okne s farebným sklom. S vhodnou ornamentáciou kompozícia výrazne rozšíri priestor vizuálne.

Zmena tvaru okna nie je problémom, ak sa k veci obrátite kreatívne a kompetentne, najmä pokiaľ ide o osvetlenie.

Vytvorenie pseudo okna na neočakávanom mieste je tiež možné s farebným sklom.

ww27
ww28
ww29

Tradičné a pseudoimitácie môžu byť použité na zdobenie zónových prvkov - dverí, priečok.

ww36
ww37
ww38
ww39
ww40
ww41

Neobvyklé riešenia

Vtipné vitráže miesto skinali nie je príliš praktické (je ťažké umývanie: v tejto pozícii je vhodnejšie hladký povrch), avšak nič nebráni tomu, rozdelenú použitia technológie. Pieskovaním, malými farebnými sklenenými vložkami sa premení plocha "zástera", čím sa vytvorí umelecké dielo.

Tu je znázornená najjednoduchšia verzia - štandard pre odkrývanie filmu a ornamentu ako prvok pseudo-visage na fasáde.

Závesné stropy s vitrážmi a zabudovaným osvetlením vytvárajú osobitnú atmosféru v miestnosti.

ww33
ww34
ww35

Exkluzívnou výzdobou pre strop, vyrobenou v jednej z tradičných technológií, bude farebný sklenený luster alebo tienidlo.

Všetky nápady nie je možné opätovne predať - možnosti použitia farebného skla vrátane kuchyne sú nesmierne široké. Zo skla môžete zhromaždiť takmer akýkoľvek ornament - od hviezdnej oblohy po značku automobilov, od lienka až po záhrady Semiramis. Vitráže okien, dverí, fasády nábytku, stropy, samostatné panely, priečky a dokonca aj príslušenstvo - všetko je možné.

ww30
ww31
ww32

Hlavnou vecou je túžba. Nechajte ísť o fantáziou vôle - vráti sa s ušľachtilou korisťou a vaša kuchyňa bude žiarliť na zvyšok domu, nielen na ľudí.

Video: vitráže v interiéri kuchyne

Výber jasných nápadov:

Kuchynský dizajn s motívmi farebného skla:

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

3 + 3 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map