ABC interiéru: ako správne umiestniť kuchyňu v akomkoľvek štvorci

ABC interiéru: ako správne umiestniť kuchyňu v akomkoľvek štvorci

ABC interiéru: ako správne umiestniť kuchyňu v akomkoľvek štvorci

Ako zariadiť kuchynský set, aby bol pohodlný a krásny? Pretože pre kuchyňu sú "krása" a "pohodlie" synonymá, riešenie tejto náročnej úlohy má priamy vzťah nielen k estetike, ale aj k ergonómii - vedu o optimálnej kombinácii pracoviska a zamestnanca. V riadne zariadenej kuchyni je varenie zjednodušené o rád, čistenie trvá oveľa menej času a riziko domácich zranení je minimalizované. Poznať základné princípy usporiadania nábytku, dosiahnuť najlepšiu organizáciu priestoru môže byť v kuchyni v akejkoľvek oblasti.

Všeobecné princípy organizácie kuchynského priestoru

V srdci vedeckej organizácii priestoru kuchyne sú, okrem princípu separačných zón (pracovné, stravovanie, Storage Area), princípy optimálneho prispôsobenie komunikácie (tj ženy v domácnosti Pohyby v procese varenia) a minimalizácia možných rizík a poškodenia. V praxi sú tieto zásady zakotvené v slávnom vzore "kuchynský trojuholník" a vývoj optimálnych priestorových algoritmov pre usporiadanie nábytku v kuchyni.

Kuchynský trojuholník

Počas varenia sa majiteľka plynule pohybuje medzi tromi nezmenenými predmetmi - sporákom, umývadlom a chladničkou. Ak nie sú zarovnané v jednom riadku (o tom budeme hovoriť neskôr), potom ich spojením s podmienenými čiarami získame trojuholník.

pracovný trojuholník

V malej kuchyni môžu byť vrcholy trojuholníka dobre opreté o tri steny

Čím menšia je vzdialenosť medzi troma vrcholmi "trojuholníka", tým menej je potrebné behať a unaviť sa od pani, a miesto je takto uložené. Preto je optimálna dĺžka strán kuchynského trojuholníka (vzdialenosť medzi tri objekty), je považovaný za 1-1,5 m. Ak je z akéhokoľvek dôvodu umiestniť tak blízko k drezu, chladničky a kachle zlyhá, môže byť zvýšená boky dĺžky trojuholníka, ale nie viac ako na 1 m.

kuchyne

Aj maximálna vzdialenosť medzi kľúčovými bodmi v kuchyni by nemala byť príliš veľká

Pohodlie a bezpečnosť

Bez ohľadu na estetické preferencie majiteľov kuchýň, mali by ustúpiť od kánonov pohodlia a bezpečnostných zákonov, ktoré boli vyvinuté. Medzi najdôležitejšie z nich:

 • nežiaduce okolie sporáku a chladničky, sporák a umývadlo - medzi nimi by malo byť aspoň pol metra;
 • Čím ďalej je doska z okna, tým lepšie. Ak to nie je možné, záclony by mali byť nahradené žalúziami;
 • Najlepším susedom umývadla je umývačka riadu;
 • rúra by mala byť na úrovni očí;
 • na oboch stranách dosky je potrebné umiestniť pracovné plochy, pod ktorými môžu byť umiestnené boxy na kuchynské náradie;
 • Najbezpečnejšie dvere pre nástenné skrine sú paralelné alebo dvojité, ktoré sa otvárajú smerom hore.
dvere

Kĺbové a sklopné dvere (1, 2) môžu spôsobiť zranenie a závesy môžu zraziť predmety na skrini (4)

6 hlavných spôsobov, ako vybaviť kuchyňu

Rovnako ako šťastné rodiny od Anny Kareniny sú všetky kuchyne podobné, majú identickú sadu kľúčov (sporák, umývadlo, pracovný povrch, chladnička) a ďalšie prvky (stôl / stoličky, skrine, police atď.). Ak chcete ich usporiadať čo najpohodlnejším spôsobom a v malej kuchyni a stále usadiť všetko, čo potrebujete, návrhári ponúkajú nasledujúce možnosti pre usporiadanie headsetu.

dispozície

"C-tvar" rozloženie sa tiež nazýva "polostrov" (úloha "polostrova" je hrať jedálenský stôl)

Lineárne zariadenie

Najjednoduchšia možnosť, ktorá zabezpečuje umiestnenie kľúča a množstvo ďalších prvkov kuchynskej súpravy v jednom riadku. Skriňa, sporák, umývadlo, pracovný stôl, chladnička ísť zo steny na stenu alebo zo steny k oknu.

kuchyne

Ideálne pre malú miestnosť

Medzi výhody tejto možnosti:

 1. Blízkosť sporáku a umývadla. Ak to priestor dovolí, mali by byť oddelené pracovnou plochou najmenej 40 cm.
 2. Šetrí miesto, obzvlášť dôležité pre malé kuchyne.
 3. Možnosť umiestnenia dodatočného vybavenia (vo veľkej a strednej kuchyni).
 4. Jednoduchosť zónovania, čo sa ukáže ako samo osebe bez ďalšieho úsilia.
kuchyne

Napriek tomu, že medzi pracovnými a jedálenskými priestormi neexistujú ani symbolické oddiely, na prvý pohľad stojí v priestore

Venujte pozornosť: pri budovaní nábytku v rade by ste nemali zabudnúť na optimálne priestorové parametre.

kuchynská súprava

45-50 cm - optimálna vzdialenosť medzi hlavnými zložkami kuchynskej súpravy

Dvojriadkové / paralelné vybavenie

Časť nábytku je umiestnená pozdĺž jednej steny, časť - pozdĺž opačného smeru a dostávame dvojriadkový nábytok - nie najčastejšie, musím priznať. Ale je to optimálne pre dlhú a úzku miestnosť. Umiestnená pozdĺž opačných krátkych stien apartmánu pomôže riešiť ťažkú ​​otázku: ako usporiadať nábytok v kuchyni s neobvyklými parametrami.

Pracovná plocha (sporák, drez, pracovný stôl) je zvyčajne na jednej strane a skladovacia plocha (chladnička, skrinky) - na druhej strane. Pokiaľ ide o jedáleň, je umiestnená buď v inej miestnosti, alebo pôsobí ako súčasť úložného priestoru: medzi chladničkou a skriňou je jedálenský stôl. Druhá možnosť je oveľa zriedkavejšia a používa sa v apartmánoch s jedným alebo dvoma obyvateľmi: nakoniec, viac stravníkov na takom stole jednoducho nemôže padnúť.

1

Tip: Ak sú elementy náhlavnej súpravy línií rôznych farieb, zmizne chuť nudného gentility.

kuchyne

V kuchyni môžete umiestniť maximálny počet nábytku a ušetriť tak maximálny priestor

Rohové zariadenie

Zvláštnosť tohto typu nábytku je zrejmé už z názvu, ale je menej známe, že obidve strany uhlového nábytku môžu mať rovnakú dĺžku, ale môžu sa líšiť. V druhom prípade získame poddruh nazývaný "tvar L". Vzhľadom k tomu, že tvar "L", ktorý vám umožňuje vytvoriť ideálny "kuchynský trojuholník", je oveľa pohodlnejšie, je to bežnejšie.

kuchynská súprava

Typické umiestnenie kuchynskej jednotky v tvare "L"

Prísne pravidlá týkajúce sa umiestnenia zón pre tento typ plánovania nie sú: Pracovná zóna môže byť umiestnená s rovnakým úspechom na krátkej strane, alebo môže byť dlhá. Ak existuje otázka, ako usporiadať nábytok v malej kuchyni, potom sa objaví myšlienka uhlového usporiadania jednej z prvých a potom jedna zo strán končí malým jedálenským stolom.

kuchynské usporiadanie

Vynikajúce rozloženie pre kuchyňu o rozlohe 7 metrov štvorcových. m

Nábytok v tvare U

Kachle a pracovný stôl sú umiestnené pozdĺž jednej steny. umývanie a priľahlý priestor - pozdĺž druhého, kolmo k prvému; a chladničku a skrinky - pozdĺž tretieho, respektíve kolmo k druhému. V dôsledku toho máme:

 • tri perfektne oddelené kuchynské priestory;
 • schopnosť hrať v akomkoľvek štýle;
 • ľahká transformácia na usporiadanie "ostrova";
 • množstvo voľného priestoru.
kuchyne

Dokonca aj veľmi jednoduchá "U-tvarovaná" kuchyňa vyzerá pôsobivo

Avšak všetky tieto výhody usporiadania "tvaru U" sa môžu objaviť len vtedy, ak je dostatočná plocha. Ak kuchynský priestor nedosiahne ani 10 metrov štvorcových. m (alebo kuchyňa je kontrolný bod), táto možnosť je lepšie vylúčiť.

Oblečenie na ostrove

Takzvaný "ostrovný" nábytok sa odlišuje od dvoch predchádzajúcich metód prítomnosťou jednotlivca (zvyčajne uprostred miestnosti) - dosky, umývadla, stola atď. Parametre ostrovné prvok obvykle pevne: dĺžka nie je menšia ako 1 m, šírka - 0,5 m, a ako "ostrov" by mal zaberať viac ako 1/10 celej kuchyne, potom to má zmysel usporiadať iba veľké kuchyne.

stôl

Najčastejšie rolu "ostrova" hrá pravidelná tabuľka

Ostrov, ktorý je samostatným kuchynským priestorom (najčastejšie jedálenským priestorom), nemusí nevyhnutne predstavovať jeden prvok interiéru: môžu to byť dva stoly so stoličkami, stolom a hrudníkom atď. Tvar je rozdelený na štvorcové, obdĺžnikové, okrúhle, oválne, v tvare písmena П, vo výške - jedno a dvojúrovňové.

kuchynský ostrov

V úlohe "ostrov" môže konať a sporák s drezom

Pre projektantov je "ostrovné" plánovanie jedným z obľúbených, pretože vám umožňuje odhaliť vizuálne zásluhy každého štýlu od boho po high-tech.

"Ostrov" v podobe barového pultu dáva kuchyni elegantnú a oddeľuje ju od obývacej izby

Polostrov nábytok

Ak pripojíte "ostrov" k pracovnému povrchu blízko steny, dostanete "polostrov". Medzi ďalšie možnosti takéto rozhodnutie je variabilita, lebo ak je vykonané pripojenie "ostrov" so zvyškom sady mobilného oddiel alebo zaťahovací, potom dostanete "polostrov" môže byť takmer akýkoľvek rozloženie kuchynského. Najjednoduchší spôsob, ako usporiadať podobný rozvrh, je umiestniť do stredu kuchyne stôl so zasúvateľnou doskou: keď prídu hostia, vytiahne sa a "ostrov" sa uzavrie s "kontinentom".

Poznámka: v kuchyni menej ako 10 m². na začatie "polostrových" permutácií nie je zmysel.

kuchyne

Kuchynský polostrov ľahko zväčšuje priestor pracovnej plochy

Vybavili sme kuchynský kút

Malá (nie viac ako 9 m2) kuchyňa je vynikajúcou príležitosťou na prehliadku dizajnérskych schopností a zároveň zabezpečiť, aby neexistoval taký priestor, ktorý by nebol usporiadaný pohodlne a krásne. Každý, kto sa zamyslí nad tým, ako usporiadať nábytok v malej kuchyni, príde na záchranu nasledovné odporúčania odborníkov:

 1. Lineárne alebo rohové vybavenie.
kuchyne

V malej kuchyni by malo byť všetko dostupné

Ak existuje možnosť, potom je potrebné usporiadať nábytok s prihliadnutím na možnú transformáciu uhlového usporiadania do polostrova.

 1. Maximálne použitie vstavaných spotrebičov, ako aj nábytok-transformátor. Skladacie regály a skladacie stoly, vstavané umývadlá a pece - v skutočnosti je veľa možností.
 1. Maximálne využitie priestoru. Ide predovšetkým o výšku: medziposchodia, vysoké police a nástenné skrinky kompenzujú nedostatok voľného priestoru.
mikrovlnná rúra

Mikrovlnná rúra nad pracovným stolom, skrinka nad kapotou: neobvyklá, ale funkčná

 1. Odmietnutie dverí. Krok je odvážny, ale umožňuje vám naozaj vyhrať 1-2 extra metre.
W18
W19
W20

Poznámka: toto by sa malo robiť len vtedy, ak je dobrý kryt.

 1. Použitie okenného parapetu.
kuchyne

Okenný parapet "s miernym pohybom ruky" sa mení na úzky, ale celkom užitočný ako pracovná plocha

 1. Vyhostenie chladničky. Ak nemôžete nájsť aj miesto pre veľkú chladničku a malé nefungujú, nie je nič poburujúce v jeho prenos mimo kuchynského priestoru.
 2. Vytvorenie kuchynskej sady pre konkrétnu kuchyňu. To na prvý pohľad najdrahšie je pre malú alebo neštandardnú kuchyňu najpraktickejšie. Majitelia mini-kuchyňou často sa k nemu po dlhej a márnych pokusoch na "push" v malej miestnosti určenej pre inú yardage nábytku, namiesto usporiadaného súboru okamžite a ušetriť veľa času a peňazí.

Súvisiace videá od odborníkov

Všetko o usporiadaní kuchyne:

Tajomstvo správneho usporiadania kuchynského nábytku:

V prípade, že hojnosť variantov geometrie a umiestnenie spôsobilo mierny zmätok, to je jasné znamenie, že zverenecké nutné kuchynských špecialistov vybavovať. Dokonca aj keď ste si istí, dostať sa do kuchyne ergonómia sama o sebe nebráni tomu, aby aspoň konzultovať s projektantom. Je to preto, že nikto nevie, vaša kuchyňa lepšie ako jeho majiteľ, vidieť nové možnosti ležal v bežných 10 až 15 metrov štvorcových. m je len profesionál, ktorý bol prvýkrát v miestnosti.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

54 + = 56

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map