Mutfaktaki musluğu nasıl değiştirebilirim + mikserin onarımı ile ilgili birkaç ipucu

Mutfaktaki musluğu nasıl değiştirebilirim + mikserin onarımı ile ilgili birkaç ipucu

Mutfaktaki musluğu nasıl değiştirebilirim + mikserin onarımı ile ilgili birkaç ipucu

Mutfakta bulunan herhangi bir karıştırıcıya belirli gereksinimler vardır - yumuşak su basıncı, basit sıcaklık kontrolü ve en önemlisi, sızıntı yok. Sıhhi tesisat armatürü sonsuza kadar çalışamaz, bu nedenle işletim sırasında tamir veya değiştirme için periyodik bir ihtiyaç vardır. Karıştırıcının verimliliği ile ilgili herhangi bir sorun olduğunda tesisatçıyla bağlantı kurmak istemiyorsanız, mutfakta musluğu nasıl değiştireceğinizi ve standart arızalar varsa ne yapacağınızı bilmeniz gerekir.

Mutfak Armatür Çeşitleri

Bugün, mutfak üç kategoriye ayrılabilir mutfak için geniş bir yelpazede musluk modelleri sunmaktadır:

 • dvuhventilnye;
 • tek kolu;
 • Temassız.

dvuhventilnye

Sovyet döneminden beri bilinen klasik musluklar, sade ve güvenilir bir tasarıma sahiptir. Metal kasada, valfin dönmesiyle suyun beslenmesini düzenleyen bir kutu - özel bir mekanizma sabitlenmiştir.

karıştırıcı

Evye için iki valfli karıştırıcı

Eski modellerde vidalı aks kutuları vardır. Bu tür mekanizmaların içinde, valfin dönme yönüne bağlı olarak, contayı presleyen veya bastıran bir sonsuz vida vardır. Gerekli kafaya ulaşmak için birkaç tur yapmak gerekir. Bir yandan, suyun daha ekonomik kullanılmasına izin verir ve diğer yandan, böyle bir cihazın çalışmasını bütünüyle uygun olmayan hale getirir. Bu nedenle, mikserlerin "Sovyet" versiyonları yavaş yavaş geçmişe kaybolacak.

çalı

Sarmal kutu

Modern modellerde, kural olarak, yarı-döner valfler denilen, prensibi özel delikli iki metal-seramik disklerin kullanımına dayanmaktadır. Bu delikler çakıştığında, su durduğunda karıştırıcının ağzı girer - besleme durur. Tam olarak açmak veya tam tersine, mutfaktaki musluğu kapatmak için, vanayı tek bir yönde veya diğerini (bu nedenle ad - yarı döner) 180 ° döndürmek yeterlidir.

kafa parçaları

Seramik vinç kayın

Tek-kollu

Şık görünüm ve rahat çalışma sayesinde, kaldıraç mikserleri hızla popülerlik kazanmıştır. Her zamanki iki valf yerine, sadece soğuk ve sıcak suyun beslenmesini sağlayan tek bir kol kullanılır.

karıştırıcı

Tek kollu mutfak musluk ünitesi

Kartuşun prensibi, valf mikserinin metal-seramik musluk vanasının çalışmasına benzer. İki seramik plaka da vardır, ancak bu durumda delik sayısı, soğuk / sıcak su beslemesi için üç ila ikidir ve bir tanesi de çıkış ağzına akış yönüdür. Kartuş çalışıyorsa, suyun akışı ve sıcaklığı kolayca ayarlanabilir.

Not: Ucuz mikserlerde, sık sık, manivela tasarımının tüm avantajlarının ne işe yaradığı yüzünden, besleme ayarının doğruluğu ile ilgili sorunlar vardır. Bundan kaçınmak için, musluğun kartuşunu derhal daha iyi bir şekilde değiştirmeniz önerilir.

kartuş

Kaldıraç kartuşu

temassız

Modern bir mutfaktaki temassız muslukların varlığı, birkaç yıl önce olduğu gibi nadir değildir. Özel bir sensör sayesinde, su kaynağı, kişinin ellerini musluğa getirmesiyle başlar ve onları çıkardığında durur. Böyle bir teknolojik çözüm, sadece kolları ve vanaları sürekli olarak döndürmeyi gereksiz kılmamakta, aynı zamanda suyun daha ekonomik kullanımını da mümkün kılmaktadır.

Sensör modelinin ana bileşenleri şunlardır:

 • vücut;
 • indüksiyon sensörü;
 • selenoid valf;
 • kontrol ünitesi;
 • şarj edilebilir pil;
 • ayar vanası.

Bir cisim sensöre getirildiğinde, kontrol ünitesi vasıtasıyla solenoid valfi açmak için komut veren bir elektromanyetik sinyal üretir. Suyun başı ve sıcaklığı, daha pahalı cihazların karakteristiği olan bir montaj vanası veya özel bir panel kullanılarak ayarlanır.

1
karıştırıcı

Sensör karıştırıcısının çalışma prensibi

Su musluğunun değiştirilmesi - adım adım talimat

Mutfaktaki musluğu değiştirmek için çok çeşitli aletlere ihtiyacınız yoktur, sadece stokta bulundurun:

 • ayarlanabilir anahtar;
 • tornavida;
 • el feneri (gerekirse);
 • Suyu boşaltmak için bir kap.

Çok çeşitli mutfak musluk modellerine rağmen, kurulumlarının teknolojisi neredeyse aynıdır. Aslında, iki aşamaya ayrılmıştır: eski vincin sökülmesi ve yeni bir tesisin kurulması.

Eski cihazın sökülmesi

Musluku lavabodan çıkarmadan önce, mutfakta su kesmeniz gerekir. Kural olarak, apartmanlarda kapama vanaları banyolara monte edilir. Tüm dairenin su kaynağından ayrılması gerekli değildir. Hidrolik kablolama doğru şekilde yapılmışsa, sadece belirli bir yıkama için suyu kesmek mümkündür.

Hareketlerin geri kalanında şu sıralar var:

 1. Ana bloke edildikten sonra, borudaki basıncı azaltmak için soğuk ve sıcak su musluklarını açın.
 1. Esnek podvodku bir su borusundan ayırırız. Özel olarak hazırlanmış bir kaba boşaltılması gereken borularda su kalabilir.
su tesisatı

Esnek boruyu su kaynağından ayırın

 1. Sifonu kanalizasyondan kapatın ve lavabonu çıkarın. Lavabonu çıkarmadan yapabilirsiniz, ancak bu durumda musluğun değiştirilmesiyle ilgili çalışmaları yapmak çok uygun değildir.
sifonu kapat

Sifonun kanalizasyon sisteminden ayrılması

 1. Lavabonun arka tarafından, mikser eklentisini sökün. Önce somunu serbest bırakmanız ve vidayı bir tornavidayla sökmeniz gerekir.
sabitleme karıştırıcı

Mikser ekinin sökülmesi

 1. Muslukları, hortumları lavabodaki delikten geçirerek çıkarın.
montaj

Vinci monte etmek

Yeni bir mikserin takılması ve bağlanması

Su musluğunu değiştirmeye karar verirseniz, eski kabloyu terk etmeniz önerilmez. Kural olarak, 40 cm uzunluğundaki iki esnek boru yeni mikser ile tamamlanmış olup, hortumların yetersiz uzunluğu veya yetersiz kalitesi durumunda, sıhhi tesisat atölyesini ziyaret edin ve güvenilir bir hat seçin.

Önemli! Vinçin boruya bağlantısının sağlam olmasını sağlamak için hortumlar kaliteli ve toksik olmayan kauçuktan yapılmalı ve örgüleri paslanmaz çelikten yapılmalıdır.

Mikserin montajı aşağıdaki sıra ile gerçekleştirilir:

 1. Esnek hortumları vinçe bağlarız. Bunu yapmadan önce tüm lastik contaların yerinde olduğundan emin olun.
esnek hortum

Esnek Hortumun Musluka Takılması

 1. Halka contayı doğrudan oluğa yerleştiriyoruz. Bu conta, lavabonun içindeki montaj deliğinden dolabın içine akan suyu önlemek için gereklidir.
dairesel conta

O-ringi istifleme

 1. Hortumları montaj deliğinden geçirir ve mikseri sabitleme plakasıyla sabitleriz. Cıvata sayısı değişebilir. Bazı modellerde, başkalarında, bir sabitleme noktası vardır - iki.
hortum geçişi

Hortumu montaj deliğinden hortumla

 1. Lavabonu yerine takın, derzleri duvarla silikonla kapatın.
lavabo kurulumu

Lavabonun yerine takılması

 1. Boruları soğuk ve sıcak su borularına bağlarız, ardından lavabonun sifonunu kanalizasyona bağlarız.
bağlantının bağlantısı

Boruların borulara bağlanması

Mutfakta mikser tamir - yararlı öneriler

İşletim sırasında hangi su musluğunu kullanırsanız kullanın, çalışabilirliği ile ilgili sorunlar olabilir (temassız modeller daha az etkilense de). Tabii ki, mutfaktaki musluğu istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, ancak her zaman tavsiye edilmez. Yeni bir cihaz satın almadan ortadan kaldırılabilen birkaç karakteristik arıza var.

Bir gezginin tabanında sızıntı nasıl ortadan kaldırılır

Çoğunlukla, iki havalandırmalı bir karıştırıcı açtığınızda, su musluğunun bağlandığı noktada sızmaya başlar. Ana sebep contaların aşınmasıdır. Lastik contaların aşınma yoğunluğu, mutfak lavabosunu kullanırken gerinciyi ne sıklıkla açtığınıza bağlıdır. Eski contaları yenileriyle değiştirmek için, sabitleme somununu sökün ve musluğu gövdeden ayırın.

İpucu! Bir somun anahtarının krom kaplama kaplamasına zarar vermesi çok kolay olduğundan, somun ince bir bezle sarılmalıdır. Koruyucuyu yerine takarken, gövdeye zarar verme olasılığı nedeniyle somunu sıkmak için çok fazla kuvvet uygulamayın. Özellikle silumdan ürünlerle ilgilidir.

mühür değiştirme

Görsel olarak normal görünseler bile, bir defada tüm mühürlerin değiştirilmesi gerekir.

Valf kapısı nasıl değiştirilir

Aks kutusundaki bir kusurun sonucu, vanadan gelen sızıntı veya suyun tamamen tıkanamamasıdır. Lastik contaların geri yüklenmesiyle ilk sorun ortadan kaldırılabiliyorsa, ikinci arızayı çözmek için tüm mekanizmanın değiştirilmesi gerekecektir. Listelenen durumlardan herhangi birinde, aks tamamen sökülmelidir.

Musluğu sökmeye başlamadan önce, mutfaktaki suyu kapatmak gerekir, aksi takdirde aksın çıkarılmasından sonra, akış açık delikten akacaktır. Sonra aşağıdaki adımları gerçekleştiriyoruz:

 1. Bir vidanın olduğu volan kapağından çıkarıyoruz.
 2. Vidayı söküp kuzu çıkarıyoruz.
 3. Dekoratif aksesuarlar varsa, sökün.
 4. Bir salıncak veya anahtar kullanarak, aksı vincin gövdesinden sökün.
 5. Lastik contayı değiştiriyoruz veya yeni bir mekanizma kuruyoruz.

İpucu! Neme uzun süreli maruz kalmanın bir sonucu olarak, dişli eklemler aşınmışsa, bunlar, mekanizmanın sökülmesini büyük ölçüde kolaylaştıracak olan WD-40 gibi özel bir nüfuz edici gres ile muamele edilmelidir.

düzen

Düzeni yedek aks kutusu

Bir manivelalı karıştırıcının kartuşunu değiştirme

Kollu karıştırıcılar ile ilgili sorunlar, valf karıştırıcılardan daha az sıklıkta ortaya çıkar. Yine de, buradaki kartuşun aşınma veya mekanik arıza nedeniyle değiştirilmesinin gerekeceği gerçeğine hazırlıklı olmanız gerekir. Bu çalışma aşağıdaki gibi yapılır:

 1. Su kaynağını kapatın.
 2. Dekoratif fişin arkasında bulunan pimi söktüğümüz kolu (kaldıraç) sökün.
 3. Kartuş muhafazasını söküyoruz.
 4. Bakır (veya pirinç) tutucuyu sökmek için bir anahtar kullanın.
 5. Eski kartuşu kasadan çıkardık ve yerine yeni bir tane yerleştirdik.
 6. Tapayı ters sırada toplarız.

İpucu! Karıştırıcılar için kartuşlar tasarımlarında farklılık gösterebilir. Bu nedenle, vincin sökülmesinden önce bu ürünü satın almayın.

karıştırıcı

Tek kollu karıştırıcının sökülme planı

Görünüşe göre, en azından küçük bir sıhhi tesisat deneyiminiz varsa, musluğun mutfağında değiştirilmesi veya onarılması çok zor değildir. Asıl mesele, özellikle de cihazı su kaynağına bağlarken her aşamada dikkat ve özen göstermektir. Yeteneklerinden emin değilseniz, her zaman profesyonellere başvurabilirsiniz.

Video dersi: mutfak bataryası kurulumu

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

98 − 90 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map