Mutfak davlumbaz için filtreler - seçim ve değiştirme kuralları

Mutfak davlumbaz için filtreler – seçim ve değiştirme kuralları

davlumbaz için filtre

Mutfaklarımızdaki, davlumbazızdaki havayı temizleyen cihazlar çok geniş bir aralıkta sunulmaktadır. Bu arada, bileşimlerini oluşturan ana bileşenler aynıdır - düzlemi yakalayan motor, kontrol paneli ve mutfak davlumbazının filtresi.

Yağ filtreleri

Herhangi bir mutfak hava temizleyicide, bir yağ filtresi zorunludur. Cihazın içinden geçen hava akışının ince askıda yağ parçacıklarından arındırılması için tasarlanmıştır. Eğer olmasaydı, motor da dahil olmak üzere kaputun iç yüzeyleri bir yağ süspansiyonu tabakası ile kaplandığından bir ay olmazdı.

Çizim için tek kullanımlık dokunmamış filtre

Yağ filtresi tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilir olabilir - sonuncusunun daha iyi ve daha pratik olduğu açıktır. Tek kullanımlık modeller, sintepon, akrilik veya dokuma olmayan kumaştan yapılır ve çoğunlukla düz tip bütçe yapılarına yerleştirilir. Sentetik kumaşların bu "matları", kirlendikleri anda atılır.

Tek kullanımlık yağ "tutucular" yıkanamaz, yıkamadan tüm özelliklerini kaybederler. Bu yüzden tek kullanımlıktırlar.

Bu "güncellenmiş" ürünün bu şekilde kullanılması motor arızaları ile doludur.

Çizim için yağ filtresi

Ancak metal yağ filtresi özütün kendisi kadar işe yarayacaktır - kalitesi, güvenliği, güvenilirliği ve dayanıklılığı ile ayırt edilir. Bu tür tasarımlar daha iyidir, çünkü bunların değiştirilmesi gerekmez, ancak sadece periyodik durulama gerektirirler.

Geleneksel bir yağ filtresi, metal bir çerçeve şeklinde bir kaset ve folyodan (ızgara veya perforasyon biçiminde) yapılmış bir örgü elemanıdır. Buradaki delinme, tek tip veya asimetrik olabilir ve sağlanan hücreler, hava akışının yönünü değiştirmek için gereklidir. Bu, yüzeydeki yağ partiküllerini tutmanıza izin verir.

Ekstraksiyon için yağ filtresinin temizlenmesi

Yağlı metal filtre, alüminyum, galvanizli çelik veya ince paslanmaz çelikten üretilebilir. Yüksek kaliteli mühendislikte alüminyum ek olarak anotlanır ve bu da ürünü oksidasyondan korur. Bu tür tasarımlar çeşitli katmanlara sahip olabilir ya da birkaç modül halinde gerçekleştirilebilir. İki veya üç ayrı kasetin bakımı daha kolaydır - çıkarılması, yıkanması ve yerine geri dönmesi kolaydır.

Bu malzemenin daha uzun bir servis ömrü olduğu için, paslanmaz çelikten yapılmış yağ filtresinin alüminyumdan daha iyi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, bu tip ürünler havayı verimli bir şekilde arıtmaktadır.

Karbon Filtreler

Devridaim başlık
1

Mutfaktaki havayı temizleyen ve odaya geri gönderen sirkülasyon modelleri hakkında konuşuyorsak, başlık için zorunlu bir karbon filtresi var. Sonuçta, bu tür modellerde sadece kurum ve gresi çıkarmak değil, aynı zamanda dış kokuları temizlemek için de önemlidir.

Yağ tutucusunun arkasında bir "yakalayıcı" takılması sağlanmıştır. Bu elementin kalbinde kalitatif bir adsorban, aktif karbon bulunur. Bütün kokuları mükemmel bir şekilde emer.

Sirkülasyon modunda egzozun veriminin% 15-20 oranında düştüğü ve emici ürünün takılmasının onu daha da azalttığı unutulmamalıdır. Eğer kömür adsorbenti kendi içinde kirliliği biriktirirse, o zaman içinden geçen hava daha da kötüsü ve daha kötüsü geçer.

Çizim için kömür filtresi

Egzoz için odun filtresi genellikle temel ekipmana dahil değildir ve ayrı olarak satın alınır. Ayrıca, sürekli olarak aşınma ve yıpranma olarak satın alınması gereken değiştirilebilir bir parçadır.

Dışa doğru, böyle bir eleman dikdörtgen bir kaset veya daire gibi görünebilir. Ürünün gövdesi plastiktir ve kömür özel bir ağ tarafından tutulur. Burada aktif karbon, toz veya granül şeklinde.

Emici parçacıkların toplam alanı ne kadar büyük olursa, "yakalayıcı" o kadar iyi çalışır. Kömürün tek bir yerde toplanmasından dolayı, kaputun verimliliği düşer.

Bu tip filtreler tek kullanımlık olarak kabul edilir - her 3-4 ayda bir değiştirilir. Bununla birlikte, elemanın ömrü “yaş” ile değil, operasyon süresi ile belirlenir - her şey çıkarıcının her gün ne kadar çalıştığına bağlıdır.

Kömür adsorbentinin performansını uzun süre korumak için, kullanımdan sonra kapağı 3-7 dakika açık bırakabilirsiniz. Bu süre zarfında, kömürdeki nem kalıntıları buharlaşır, bu da onun soğurma yeteneğini yoğunlaştırmayacağı ve kaybetmeyeceği anlamına gelir.

Bakım ve Değiştirme

Yağ filtresi, hücrelerin tüm safsızlıklarında birikerek bunların cihazın iç kısımlarına nüfuz etmesini engeller. Uygulamada en iyi nasıl temizlenir? Aşağıdaki basit teknoloji gözlenmelidir:

  1. Filtreler başlıktan çıkarılır. Bunu yapmak için dekoratif paneli çıkarmanız gerekebilir (eğer tasarımda ise). Kilidi açmak için kilit serbest bırakılır ve kaset geri çekilir.
  2. Metal filtre, standart bir deterjanın sulu bir çözeltisine daldırılır. Dikey olarak monte edilmiş bir bulaşık makinesinde de yıkanabilir.
  3. Bu, kirin kolayca yıkanmasına izin verecektir. El ile yıkarsanız, fırça kullanmak ve ağzı sürekli olarak sıcak su basıncı altında yıkamak daha iyidir. Ama soda gibi bir araçtan, reddetmek daha iyidir, çünkü metalden sonra kahverengi lekeler kalabilir. Ayrıca, bulaşık makinesinde yüksek sıcaklıklı bir mod seçmeyin - yüksek sıcaklıklardan, alüminyum oksitlenebilir ve kararabilir.
  4. Yıkanmış filtreler oda sıcaklığında kurumaya bırakılmalıdır.

Son aşamada, filtreler yerinde kurulur. Bunu yapmak için, kaset hücreye yerleştirilir, ardından mandal yerine oturmaktadır.

Yağ filtresi, bulaşık makinesinde 2-3 ayda bir yıkanmalıdır - eğer bu teknik mevcut değilse, ayda bir kez ağ elle yıkanmalıdır. Bu, özellikle kurulumunun ilkel olduğunu düşünürseniz zor değildir.

Kömür filtresinin değiştirilmesi süreci şöyledir:

Davlumbazdaki karbon filtrenin değiştirilmesi
  • Davlumbazın şebekeden ayrılması (bu güvenlik için gereklidir);
  • Antifire filtresi çıkarıldı;
  • Karbon filtre kasetten çıkarılır;
  • Yeni bir karbon filtrenin kurulumu yapılır - operasyonun doğru şekilde gerçekleştirilmiş olması, bir tıklama ile gösterilir;
  • Egzoz açılır ve filtre elemanlarının hatalı şekilde takılmasına neden olabilecek titreşimler ve yabancı sesler açısından kontrol edilir.
1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

− 1 = 5

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map