Evrensel kullanım için pan seçimi: 7 tür, 6 uç ve 1 video karşılaştırması

Evrensel kullanım için pan seçimi: 7 tür, 6 uç ve 1 video karşılaştırması

tava seçimi

Birçok açıdan, yemeğin kalitesi ve hazırlandığı kolaylık, tencerenin doğru seçimine bağlıdır. 7 temel tencere çeşidini karşılaştıralım ve en çok yönlü ve en iyi ne tür bir tava olarak adlandırılabileceğini öğrenelim.

7 çeşit tencere - raflarda karşılaştırın ve düzenleyin

Emaye tava

Emaye güveç

Artıları: hafif, güzel, çabuk su kaynar. Ve emaye oksidasyonu ve etkiler metal tuzlarından korur çünkü, buzdolabında yiyecek depolamak mümkündür.

Için daha uygun: çorbalar, kompostolar, yan yemekler.

eksileri: emaye - kaplama kırılgandır ve bu nedenle - geçici ve dikkatli kullanım gerektirir. Aşındırıcı maddelerle ovulup, mine ve sitrik asit gibi asidik çözeltilerle yıkanmaz, böylece emaye bozmaz.

Emaye kap - çipli emaye

Emaye, yukarıdaki fotoğraftaki gibi yıprandığında veya kaybolduğunda, tabaklar uygunsuz hale gelir, çünkü açık metal, tuzu sağlığa zararlı yiyecekleri "vermeye" başlayacaktır.

Için kötü: pişirme şurupları ve reçeller.

Bir emaye tencere nasıl seçilir: emaye kaplar emaye ile iki şekilde kaplanabilir: daldırma veya püskürtme ile. Günümüzde birçok modern üretici, püskürterek bulaşıkları emaye üzerine uygular, ancak bu kaplama ince ve kısa ömürlü olur. Bu nedenle, daldırma teknolojisi kullanılarak yapılan bir Rus yapımı emaye tavaya bakın. Kaplama yöntemini belirlemek kolaydır, sadece bulaşıkların 2-4 karanlık noktalarında bulmanız gerekir - bunlar aşağıda fotoğrafta gösterildiği gibi emaye ile kaplanmadan önce bağlantı elemanlarının yerleştirildiği yerlerdir.

1

Emaye yemekleri nasıl seçilir

Bir diğer önemli nokta, tava içindeki emayenin rengi. Dışardan herhangi biri olabilirse, o zaman sadece içeride: siyah (ama kahverengi değil), beyaz, krem ​​(ama sarı değil), gri-mavi ve mavi. Herhangi bir rengin emayesi zehirlidir. Ayrıca duvarlardaki yontma ve boşlukları kontrol edin ve daha kalın olan emaye hatırlayın, ne kadar uzun sürecektir.

Kaplama olmadan alüminyum tava

Alüminyum Güveç

Artıları: kolay, ucuz, hızlı bir şekilde ısınır.

Için daha uygun: süt kaynar, yumurta, mantı ve makarna pişirir.

eksileri: kolayca deforme olur ve zamanla kararır, alüminyum tabaklar alüminyumun asit ve alkali tepkimeye girmesi sayesinde gıdaların tadı değişebilir, zamanla vücutta biriken çok küçük dozlarda toksik metal tuzları salar.

Için kötü: çocuk ve diyet yemeklerini pişirmek, örneğin pilav ve asidik yiyecekler gibi karmaşık yemekler hazırlamak.

Alüminyumdan bir tencere nasıl seçilir: Düz ve kalın bir tabana (3 mm'den fazla), kalın duvarlara (1, 5 mm'den daha fazla) ve sıkıca kapatılmış bir kapakla seçin. Ayrıca tutamaklara dikkat edin - bunlar kaynak yapılmamalıdır, ancak yukarıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi cıvatalara vidalanmalıdır.

Dökme demir tava

Dökme demir tava

Artıları: Dökme demir - dayanıklı, çizilmekten korkmaz, güvenli ve hatta sağlık açısından faydalıdır, çünkü “küçük miktarlarda demir” verir. Diğer bir avantaj - dökme demir, yağdan oluşan ve dökme demirin gözenekli tabanına emilen doğal bir "yapışmaz kaplama" içerir. Dökme demir tava uzun bir süre soğuyor ve içindeki tabaklar aynı gözeneklilik nedeniyle en lezzetli oluyor.

Için uygun: ve söndürmek, pişirmek, kızartma yapmak ve fırında bulaşık pişirmek için. Tabii ki, pilav ve et yemekleri dökme demir tabaklarda özellikle lezzetlidir.

eksileri: Uzun bir süre için, su istenmeyen bir mağaza gıda ve ayrılmak demir pas eğilimli olduğu için demir tava karanlık dökme, bu bulaşık makinesinde temizlenebilir değildir, bunlar, pişirme süresi artar uzun bir süre için ısıtılmaktadır.

Bir dökme demir tava nasıl seçilir: daha koyu, gözenekli ve ağır dökme demir, daha kalitatif. Standart dışı dökme demir tabakların bir işareti, yüzey düzgünlüğü ve nispeten kolaylıktır (iyi bir 3 litrelik dökme demir tava 4 kg'dan fazla olmalıdır).

Dökme demir tava

Yapışmaz Teflon kaplamalı tava

Teflon kaplamalı tava

Artıları: çabuk ısınır ve en önemlisi - pratik olarak petrol kullanımını gerektirmez.

Için daha uygun: diyet yemekleri pişirmek.

eksileri: Teflon serpintisi hasar gördüğü anda, bulaşıklar yemek sırasında kanserojen zehirli gazlar ile doldurulacağından bulaşıklar sağlığa zararlı olurlar. Teflon kaplama, dikkatli bir kullanımla bile, sadece 1 yıl sürecektir.

Arızalı Teflon örneği

Teflon kaplama ile bir tava nasıl seçilir: Çok katmanlı Teflon'dan daha uzun sürecek. Katman sayısı paket üzerinde belirtilmiştir. Bulaşıkları kullanmadan önce yapışmaz kaplamanın ideal bir akıcılığa sahip olduğundan emin olun (yukarıdaki fotoğrafta nasıl olmamasının bir örneği). Teflon kaplamalı paslanmaz çelik bir tencere seçiminin haklı olmayacağını unutmayın, çünkü bu tür modeller pahalıdır, ancak uzun sürmez, çünkü Teflon, hatta çok katmanlı, hatta er ya da geç "soyulmaktadır".

Refrakter / refrakter seramiklerin pan

Isıya dayanıklı seramikten güveç

Artıları: çevre dostu ve sağlık için kesinlikle güvenlidir ve bu nedenle buzdolabında yiyecek depolamak iyidir, aynı zamanda yiyeceklerin tadı etkilemez, yapışmaya meyilli değildir (seramik sırlarının ovalanmasına kadar) ve ısıyı uzun süre korur.

Için daha uygun: Stewing sebze, yemek pişirme ve patates kızartması, oyun yanı sıra fırında yemekleri pişirebilir.

eksileri: Alev dağıtıcı kullanımını gerektirir, alüminyum tavalardan daha ağır ve daha pahalıdır. Çanak çömlek, düşmekten, metal aletlerden çizilmelerden ve aşındırıcı maddelerle yıkmaktan kurtulabilir. Alt kısımdaki buzlanma silindikten sonra, yiyecek yanmaya başlayacak ve tava - yağın emilmesini ve temizlenmesini zorlaştıracaktır. Seramik tavayı, pişirildikten hemen sonra soğuk suya indiremeyeceğinizi ya da ateşlemeden hemen önce buzdolabından çıkarılmış olan yemekleri ateşleyemeyeceğinizi unutmayın, çünkü keskin bir sıcaklık düşüşünden dolayı çatlayabilir veya patlayabilir. Ayrıca, tankı bölmekten kaçınmak için, pişirme sırasında suyun tamamen kaynatılmasına izin vermeyin.

Seçmek için ipuçları: iyi bir tencere 4-7 mm'lik bir alt kalınlığa sahip olmalı ve buna göre büyük bir ağırlık, örneğin üç litrelik bir kase 2 kg'dan fazla olmalıdır.

Refrakter / ısıya dayanıklı cam

Isıya dayanıklı camdan güveç

Artıları: güzel görünüyor, sağlık için güvenli, yanmaya eğilimli değil, temizlemesi kolay ve bulaşık makinesinde yıkanabilir, bulaşık makinesinde bulaşık pişirmek için ve buzdolabında bulaşıkları yıkamak için uygun bir şekilde, bir cam tava hemen masaya yerleştirilebilir. ;

Için daha uygun: garnitür, çorba, komposto, tahıllar pişirmek.

eksileri: Bir yangın brülörü (fotoğraf aşağıda) olmadan bir gaz yakıcı üzerine koyamazsınız, düşme ve keskin bir sıcaklık düşüşü kırılabilir.

Gazlı ocak için ateşe dayanıklı cam ile ısıya dayanıklı camdan yapılmış bir tava

Için kötü: güdük ve kızartma.

Seçmek için ipuçları: Işıkta tüm yemekleri yapın - duvarlar hava kabarcığı içermemelidir, aksi takdirde pişirme sırasında patlayabilir. Camın bulanık ve opak olmaması önemlidir. İyi bir cam tava renginin mavimsi, turkuaz rengi olması gerekir.

Çelik tencere (paslanmaz çelik ve tıbbi çelik)

paslanmaz çelik tencere

Artıları: neredeyse mükemmel tencere - paslanmaz çelik tava darbeye dayanıklı, dayanıklı, dayanıklı, bıçak, çatal ve bıçağın çizilmesinden korkmuyor, eşit ısındı. Ayrıca paslanmaz çelik tavaların temizlenmesi kolaydır - bunlar metal sünger ve kazıyıcılarla temizlenebilir. Profesyonel aşçılar çoğunlukla paslanmaz çelik tencerelerde pişirilir.

Için daha uygun: Çok yönlü, ama kızartma ve kızartma için daha uygundur.

eksileri: kalın bir dip ile iyi bir tencere, sonunda solma, altta, alüminyum tavalar daha yavaş ısıtılan silinmez lekeler ve lekeler vardır.

Paslanmaz çelik tavanın işaretlenmesi

Paslanmaz çelik tencere nasıl seçilir: ambalaj veya rakamla çanak alt yazılara bakın: 18/10, 13/08, 12/13 veya 12/18. Birinci basamak - nikel - alaşımın krom içeriğinin bir ölçüsü, paslanmaz çelik ve ikinci olmasıdır. daha ilk değer, daha iyi tencere sırasıyla işaretleri 18/10 paslanmaz çelik - en iyi ve böyle bir alaşım medikal çelik denilmektedir. kalın alt duvarlar ve yemekleri (alt - daha 3 mm'den fazla, duvarlar - kalınlığı en fazla 0,5 mm), daha homojen ısıtılacaktır ve gıda kızartma ve yemekler sırasında yanmış değildir. İdeal olarak, çift veya üçlü tabanlı bir tencere seçmek daha iyidir. Ancak, üretici tarafından bildirilen işaret, bir kalite garantisi değildir.

Paslanmaz çelikten cam kapaklı doğru tava seçiminin nasıl yapılacağına ve sahte vb.

6 ana öneri

  1. Malzemeler ne olursa olsun, iki benzer model arasından seçim yapılarak, daha kalın duvarlara ve bir tabana ve daha fazla yapışmaz kaplama katmanına (varsa) sahip olanı seçin;
  2. Iyi bir tencere ile, kolları kaynaklı değil, cıvatalı olmalıdır;

Doğru tencere nasıl seçilir

  1. Her zaman kusurları için bulaşıkları kontrol edin;
  2. Kapak bulaşıkların üzerine sıkıca oturmalı ve eğildiğinde düşmemelidir;
  3. Alt, düz ve dengeli olmalıdır;
  4. Tencere setini satın almamak daha iyidir. Sadece boyut olarak değil, aynı zamanda malzeme tipinde de farklı bir kap seti yapın. evrensel bir mutfak satın almayı unutmayın, tabii ki, yanlış alüminyum küçük kepçe pişirme hızlı yumurta teflon modeli satın ve emaye, diyet yemekler hazırlanması için - Örneğin, pilav ve et yemekleri hazırlanması vazgeçilmez demir kazan için, sebze çorbaları pişirmek için kullanışlı seramik tencere söndürmek için mutfak eşyaları - paslanmaz çelik tencere. o onun içinde olduğu için, en kaliteli olmak zorunda ve sık sık yemek gerekir. yemeklerin boyutu hakkında, aşağıya bakın.

Ne kadar pot seçmeliyim?

Optimum pan boyutu nedir? 3 litre hacimli orta boy bir tava evrensel olarak kabul edilir. Bu kapasitede çorba, garnitür, et ve kompostoları pişirebilirsiniz. Ancak mutfakta farklı boyutlarda, şekillerde ve tiplerde birkaç tencere bulundurmak daha iyidir.

Çorba ve komposto yemek pişirmek için: Çorbalar ve kompostolar için pota hacmi, ailenin bir üyesi için 1 litre oranında seçilmiştir. Yani, 3 kişilik küçük bir aile için 3 litrelik yemekler almak için yeterlidir. Bir marj ile çorba pişirmek isterseniz, daha büyük bir pot seçin.

Yumurta, sebze ve yan yemekler pişirmek için: 1-2 litre hacimli küçük bir tava.

1-2 porsiyon ve soslar için püresi pişirmek için: 1 litreden az tencere.

1
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 57 = 58

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

map